Doğumdan sonra kilo vermek için ipuçları ve tavsiyeler

Doğumdan sonra ağırlığı azaltmak Bir kadının çok dikkat çektiği şeylerden biri, özellikle hamilelik sırasında kilosu önemli ölçüde artarsa, doğumdan sonra aklına gelen ilk şey, bu kilolardan bir an önce nasıl kurtulacağıdır.

Annenin yeni bebekle olan ezici mutluluğuna rağmen, bu duygu fazladan kilo nedeniyle daha fazla hayal kırıklığı ve sıkıntı çekiyor, çünkü her zaman zayıf bir vücut ve hamilelikten önceki ideal kilosu hayal ediyor.

Ancak her kadın, hamilelik sırasında endişeye neden olmayan doğal bir artış olduğunu ve yaklaşık 12 ila 15 kilogram olarak tahmin edildiğinin farkında olmalıdır, ancak bundan daha fazlası, doğumdan sonra bu kilolardan kurtulmak için çok çaba sarf edecektir.

Bu nedenle, ince bir dergi size hamilelik sırasında kilo alma ve doğumdan sonra kilo verme konusunda gerekli tüm bilgileri sağlar.

Doğum sonrası ağırlığı azaltmak 1

Bu konu içerir …

Hamilelikte normal kilo alımı ne kadar?

Henüz kilo vermeyi bilmeden önce Doğum Bir kadının hamilelik sırasında kilo almasının normal olduğu bilinmelidir ki, bu kilo 12 ila 15 kg arasında olduğunda hiçbir risk oluşturmayan doğal bir artıştır.

Bulunan çalışmalarda bu ağırlık şu şekilde bölünmüştür:

  • Fetal ağırlığın 1.8 ila 3.4 kg olduğu tahmin edilmektedir.
  • Plasenta da yaklaşık yarım kilogram ağırlığındadır.
  • Rahmin boyutu da artıyor ve yaklaşık 1 kg veya biraz daha fazla olduğu tahmin ediliyor.
  • Ayrıca amniyotik sıvının 4 ila 6 kg ağırlığında olduğu da bulundu.
  • Göğüslerin 0,5 ile 1,5 kg arasında kilo aldığı da tespit edildi.
  • Hamile bir kadının vücudundaki yağ da 1 kg’dan 3.5 kg’a yükselir.

Doğum sonrası kilo verme planı

Doğumdan sonra fazla kilolardan kurtulmak imkansız değildir, ancak biraz zaman alacaktır, bu yüzden “yavaş ama emin adımlarla” sloganını yükseltmelisiniz. İşte fazla kilolardan kurtulmak için doğum sonrası beslenme planının en önemli adımları:

1- Doğumdan sonra beslenme şekli

400 kalori aralığında 3 ana öğün yemek, 100-200 kalori aralığında iki ara öğün eklemekten oluşan beslenme ile ilgili günlük bir rutin vardır.

Bu iki öğün kalori yakımını hızlandırmanın yanı sıra ani açlık ataklarını azaltmayı hedefler ve öğün ile diğer öğün arasında yaklaşık 2 ila 3 saatlik bir süre bırakılması önerilir.

Ayrıca ızgara veya buharda pişirme gibi sağlıklı yemek hazırlama yöntemlerini seçtiğinizden ve kızartmaktan kaçındığınızdan emin olun ve çok az miktarda yağ kullanılması durumunda zeytinyağı tercih edilir.

2- Çok yenecek yiyecekler

Uzmanlar, emziren kadınlar için faydalı besinler açısından zengin oldukları ve aynı zamanda bu yiyeceklerin başında kilo almadan tokluk hissi verdikleri için doğumdan sonra kadınlara yemelerini tavsiye ettikleri pek çok yiyecek vardır:

1- Diyet lifi yönünden zengin besinler: Vücuda kilo almadan tokluk hissi verdikleri için başta sebzeler, meyveler ve tam tahıllar.

Ayrıca mango, üzüm, muz ve üzüm gibi yüksek kalorili meyveler yemeniz önerilir ve önerilen en önemli tam tahıl yulaftır.

2- Kalsiyum açısından zengin besinler: Hamileliğin sonu ve emzirme döneminin başlamasıyla birlikte, araştırmalar emziren kadınların ortalama bir kadın için 4 porsiyona kıyasla günde 5 porsiyon kalsiyuma ihtiyaç duyduğunu ortaya çıkardığından, kadınların bol miktarda kalsiyuma ihtiyacı vardır.

Buna göre uzmanlar, besin değeri açısından daha zengin olduğu için yağsız süt yerine tam yağlı süt tüketmenizi tavsiye ediyor.

3- Protein açısından zengin besinler: Emziren kadınlar için oldukça faydalı olan protein elde etmek için yağsız et, balık ve yumurta beyazı tercih edilir.

Proteinler kas oluşumunda çok önemli olduğundan, aşırı kilo vermede ve vücut yağsızlaşmasında, bunun nedeni proteinlerin karbonhidratlara göre daha yavaş yanmasıdır.

4- Omega-3: Doğumdan sonra kilo vermek için en önemli gıdalardan biri anne vücudu için önemi ve fetüsün beyninin güvenliği için önerilen besinler, omega-3 yönünden zengin en önemli besinler sardalya ve somon balığıdır.

5- Su: Kendinizi tok hissetmenize yardımcı olan doğal malzemelerden biridir, bu nedenle doğal meyve sularının yanı sıra günde 8 bardak su içmeniz önerilir.

6- Besin takviyeleri: Emzirme döneminde almanız gereken vitamin türleri konusunda doktorunuza danışınız.

3- Kaçınılması gereken yiyecekler

Başta kahve olmak üzere yemekten kaçınmanız gereken yiyecekler var, günde 1-2 bardak yemeniz tavsiye edilir, bundan daha fazla yemek yenidoğanın uyumasını engelleyecek ve böylece sizi de engelleyeceğiz.

Beyaz ton balığı, köpekbalıkları ve diğerleri gibi büyük balıkları yemeye de dikkat edilir, çünkü bunlar anne ve çocuğun sağlığına zararlı olan yüksek miktarda cıva içerirler.

Gıda alerjisi geçmişiniz varsa, yer fıstığından, kuruyemişlerden ve alerjiye neden olan yiyeceklerden uzak durun ve yerel şeker ikamelerine dikkat edin.

Ayrıca, emzirme durumunda sütün tadı ve kokusunu olumsuz etkileyebilecek, bebeğinizi strese sokabilecek ve emzirme arzusunu azaltabilecek yiyecekleri yemekten kaçının.

Son olarak, sağlıklı beslenmenin her şey olmadığını bilmelisiniz.Yürüyüş, yoga, dans ve hatta hafif aerobik egzersizler olsun, egzersiz de gereklidir.

İnce dergi teklifleri

Tüm takipçileri için ince bir dergiden özel indirimler, buradan daha fazlasını öğrenin