Doğumdan sonra preeklampsinin nedenleri ve semptomları

123rf – tiagozr

Bir kadının hamileliği sırasında maruz kalabileceği preeklampsi vakalarını kesinlikle hepimiz biliyoruz, ancak bir kadının doğumdan sonra da preeklampsi olabileceğini biliyor muydunuz?

Beni Suef Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Profesörü Dr.Hani George, bu vakanın nadir bir vaka olduğunu, ancak bir kadının doğumdan sonraki 48 saat içinde çocuğunu doğurduktan sonra zehirlenmeye neden olan birçok ana neden ve faktöre maruz kalabileceğini ve bu süreye en çok maruz kaldığı dönem olduğunu söylüyor. Kadın zehirlendi. Ancak doğumdan sonraki dört veya altı hafta içinde ortaya çıkan bazı durumlar da vardır ve buna geç doğum sonrası preeklampsi denir.

Doğumdan sonra preeklampsi hakkında daha fazla bilgi edinmek için, bu makaleyi bizimle birlikte takip edin hanımefendi, böylece kasılmaya karşı önlemler alabilirsiniz, Allah korusun.

Doğum sonrası preeklampsinin nedenleri

1- Yüksek tansiyon

Bir kadının doğumdan sonra toksisiteden muzdarip olmasının en yaygın nedenlerinden biri, 20 haftalık hamilelikten sonra çok yüksek tansiyon seviyelerine maruz kalmasıdır. Ayrıca kısa bir doğum döneminden sonra idrardaki protein yüzdesinde artış olur ve bu hamilelikte su ve sıvı alımının olmamasından kaynaklanır.

2- Obezite

Ayrıca bir kadının kilo veya obezitesinde önemli bir artış varsa, bu kadınları doğum sonrası zehirlenmeye maruz bırakır ve bu zehirlenmeden en çok etkilenen faktörlerden biridir ve doğumdan sonra kadınlar için büyük tehlike oluşturur.

3- İkiz gebelik ve ayrıca kadının yaşı

İkiz taşıyan kadınlar, fetüsün rahim üzerindeki baskısı nedeniyle en savunmasız doğum sonrası toksisite vakaları arasındadır. Bir kadın hamile ve 20 yaşın altındaysa veya hamileyse ve 40 yaşın üzerindeyse, doğum sonrası preeklampsi yaşama şansı daha yüksek olacaktır.

4- Genetik faktörler

Buradaki genetik faktör, bir kadını doğumdan sonra preeklampsi risklerine daha duyarlı hale getirmede büyük rol oynar, yani ailede doğumdan sonra zehirlenen herhangi bir kadın varsa, bu belirti genler yoluyla bulaşabilir ve kadın buna maruz kalır, bu yüzden hanımıma dikkat edin ve ailenizin tıbbi geçmişini bilin.

Doğum sonrası preeklampsi belirtileri

Bu semptomların en önemlileri arasında annenin proteinüri olmasıyla birlikte kan basıncının 160/110’a kadar çıkabilen yükselmesi, idrarda çok yüksek miktarda protein bulunması anlamına gelir. Kadın ayrıca, ellerde şişme, yüzde şişme, şiddetli idrara çıkma zorluğu ve kronik baş ağrısı ile ilişkili bulanık görme ile birlikte mide bulantısı ve sürekli kusma hisseder. Bu, üst karın bölgesindeki akut ağrıya ilavedir, çünkü kadın aniden kiloda önemli bir artış fark eder. Bunlar, bir kadının doğumdan sonra toksikozu olduğunda fark ettiği ana semptomlardır.

Doğum sonrası preeklampsinin komplikasyonları

1 zamanlı

Preeklampsi ile ilişkili semptomlar doğumdan sonra artarsa, bir kadının ani felci de dahil olmak üzere ölüme yol açabilecek ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir ve bunun nedeni oksijen ve besin kaynaklarının düşük olması ve beyne kan akışının olmamasıdır, bu nedenle kadın komaya girer ve çoğu durumda ölümle sonuçlanabilir.

2- Karaciğer ve böbrek sirozu

Bir kadının doğumdan sonra maruz kaldığı preeklampsi, yüksek tansiyon ve beyne ulaşan oksijen yetersizliği nedeniyle beynin hasar görmesi, böbreğin fibroza maruz kalma riski artması ve karaciğer enzimlerinin yükselmesiyle birlikte maddenin artması ve bu da hasara ve siroza neden olması nedeniyle vücudun organ sistemleri için büyük tehlike oluşturmaktadır. .

3- Akciğer sorunları ve kanın pıhtılaşması

Doğumdan sonra preeklampsiye maruz kalan bir kadının başına gelen bir diğer ciddi komplikasyon da, kadının kanın pıhtılaşması ve pıhtılaşması ile birlikte akciğerlerde sıvı birikmesi sonucu akciğerde meydana gelen bazı sağlık sorunlarının ortaya çıkması ve kan damarlarının zarar görmesine ve kadının sertleşmesine neden olabilen felç veya kalp krizine yol açabilen bir felç veya kalp krizine yol açabilmesidir. ölüm. Ayrıca doğum sonrası preeklampsi hemolize neden olur ve burada vücutta kırmızı kan hücreleri yok edilir ve trombositler azalır.

Preeklampsinin doğum sonrası tedavisi

Bu durumda doktor doğumdan sonra bir kadına kan basıncını düşürmeye yardımcı olan bazı ilaçları ve diğer komplikasyonları önlemeye yardımcı olan ilaçları reçete eder. Ayrıca 24 saat boyunca magnezyum sülfat ilacı reçete eder ve bu ilaç kalp krizi riskini önlemeye veya azaltmaya yardımcı olur. Bu nedenle doğumdan sonra beklenmedik bir belirti fark ettiğinizde erken teşhis, teşhis ve tedavi için hemen doktorunuza gitmelisiniz.