Dosya sistemi türleri


Dosya sistemleri nedir?

Hesaplamada, dosya sistemleriAdından da anlaşılacağı gibi, bilgi depolayan bit kümeleri içeren ağlardır. Bir yöntemdir, için kullanılan bir formdur. bir bilgisayarda veri saklama ve düzenleme.

(Dosya sistemleri klasör kümeleridir)

(Dosya sistemleri klasör kümeleridir)

Yukarıda belirtilen bit kümesi (veya veri grubu) olarak adlandırılır Arşiv, sanal bilgilerin depolandığı klasörler. Bu nedenle, dosya sistemleri bir işletim sisteminin her biçimi tanımak ve belirli bir sınıflandırma türü ile adlandırmak için kullandığı klasör kümeleridir.

Tüm işletim sistemleri dosya sistemlerini içerir. En çok tanınan ve tüm sistemlerin paylaştığı, klasör olarak adlandırılır. Dosya sistemleri, verilerin sınıflandırılması, düzenlenmesi ve depolanması, aranması ve bulunması sayesinde daha hızlı ve daha düzenli.

Dosya sistemleri: sınıflandırma

Yapılarına ve amaçlarına göre dosya sistemleri şu şekilde sınıflandırılabilir:

Disk Dosya Sistemleri: Bu bilgi depolama yapıları sabit disk sürücülerinin kullanımıyla desteklenir. Bu sistemler, doğrudan veya dolaylı olarak bir veri işlemcisi ile ilişkilendirilebilir ve özelliklerine, bağlantı türüne, işlemci özelliklerine vb. Bağlı olarak genellikle büyük bir depolama kapasitesine ve bilgi aktarım hızına sahiptir. Bu, bir dosya sisteminin fiziksel depolamasına karşılık gelir. Sanal disk sürücüsü ile ilgili olarak, birkaç yaygın dosya sistemi türünü adlandıracağız:

-Microsoft Dosya Sistemleri:

ŞİŞMAN: Bu, Microsoft tarafından kullanılan ilk dosya sistemidir ve MS Dos, Windows 3.11 ve Windows 95 işletim sistemlerine karşılık gelir. Bu dosya sistemi, Bilginin depolandığı birkaç hücreden oluşan tablo. Her yeni dosya veya yeni işlemle, hem hücredeki bilgiler hem de tablodaki konumu kaydedilir ve bir haritada olduğu gibi çalıştırılmak üzere konumlandırılabilir.

Hücrelerin boyutları küme, maksimum 8.192 Bayta sahiplerdi. Daha sonra Windows 98 ve Windows Millennium OS’ye karşılık gelen FAT 32 oluşturuldu ve veri tablosu 32 bitte çalıştı ve bu da çok daha büyük sabit disklerle çalışma kapasitesi sağladı.

NTFS: Windows XP, Vista ve Windows 7 İşletim Sistemlerinde kullanılan sistemdir. Dosyalara ve klasörlere erişmek için çeşitli izinler kullanır ve diğer işletim sistemleriyle uyumlu değildirbazıları hariç ancak salt okunur. Buna karşılık, NTFS sistemleri eski FAT ve FAT 32 sistemlerini tanıyabilir ve işleyebilir.Bu sistemlerdeki kümelerin boyutu 512 bayttan tanımlanabilir ve ortamın kapasitesine bağlı olarak bölüm başına 2 Terabayta kadar destekleyebilir.

exFAT: FAT gibi bu tür sistemler de bir dosya konum tablosu kullanırancak genişletilmiştir, bu da daha fazla depolama ve veri işleme kapasitesi sağlar. USB veya SD bellek çubukları gibi depolama cihazlarında kullanılmak üzere oluşturulmuştur.

-UNIX ve LINUX Dosya Sistemleri:

Çeşitli Linux ve Unix dağıtımlarında kullanılan dosya sistemleri EXT, EXT2, EXT3 ve EXT4’tür. Bu protokoller, biçimlendirmeye veya veri kaybına gerek kalmadan birinden diğerine güncelleme yeteneğine sahiptir ve hem sabit disklerde hem de belleklerde harika performansa sahipler USB, SD ve diğerleri gibi. Düşünceli güvenlik açısından daha tutarlı ve daha düşük toplam bellek tüketimi. Bu dosya sistemleri Microsoft dağıtımları veya diğer sistemler tarafından tanınmaz, ancak Linux veya Unix OS her tür dosya sistemini tanıyabilir.

-Mac Os Dosya Sistemleri:

Apple teknolojileri tarafından kullanılan dosya sistemleri HFS ve HFS +, hiyerarşik dosya sistemi ve genişletilmiş hiyerarşi dosya sistemidir. Bu sistem, 64 bit disk alanı tahsisine izin verir ve daha yüksek disk verimliliği için 32 bit dosya bloklarını kullanabilir. Bu beş farklı blok tahsis yapısından oluşur. Bu sistemler ayrıca FAT32 veya NTFS gibi diğer sistem türlerini ve ayrıca UNIX tarafından kullanılan dosya depolamasını tanımaya izin verir.

İlgili Mesajlar


Tüm hakları Saklıdır


© Is izin verildi içeriğin kullanımı, bir bağlantıyla tanınmak bu makaleye, bir bilgi kaynağı olarak.