Ebu Basti tarifi nasıl

Ebu Basti tarifi nasıl Abu Basti bir yemeğidir Yemekler Baharatlı et, kabak küpleri ve nohutun demirhindi, baharat ve domates sosu yönünden zengin bir sosla karıştırılarak harmanlanmasıyla Suriye’de meşhur olup, yüksek besin yönünden zengin ve vücuda faydalı, hazırlaması kolay ve hazırlanırken zaman almayan yemeklerden biri olduğu için ayrı bir yemektir.

Ebu Basti tarifi nasıl

Abu Basti bileşenleri:

– 1/2 kilo incik eti.

Bir kilo kabak.

Bir bardak nohut miktarı.

Bir soğan.

1/2 kalıp demirhindi.

3 su bardağı su.

2 yemek kaşığı domates sosu.

– Bir kaşık dolusu tuz ve küçük olması gerekir.

– bir kaşık karabiber miktarı.

4 diş sarımsak.

Bir kaşık obezite miktarı.

1/2 çay kaşığı ince nane.

Ebu Basti nasıl hazırlanır:

1- İlk adım: Kabağı iyice yıkayıp sonra büyük küpler halinde iyice kesin.

2- İkinci adım: Bir tencereye yağ miktarını koyduktan sonra küp şeklinde doğranmış soğanı ekledikten sonra ezilmiş sarımsağı ekleyip orta ateşte soğan soğana kadar karıştırarak bekletiyoruz.

3- Üçüncü adım: – Eti önceki malzemelere katıp rengini değiştirene kadar soteledikten sonra üzerine 2 su bardağı su ekledikten sonra tuz ve karabiber ekleyip yaklaşık 30 dakika bekletiyoruz.

4- Dördüncü adım şu şekildedir: – Eti iyice karıştırarak salçayı ekliyoruz.

5- Beşinci aşama Bir tencere daha getirip demirhindi miktarını ve ardından kalan suyu koyup orta ateşte kaynayana kadar bekletip, hurmaları süzüp iyice sıktıktan sonra demirhindi et karışımına iyice karıştırarak ilave ediyoruz.

6- Altıncı adımda ete kabak küplerini ekleyip 10 dakika beklettikten sonra nohut ve balkabağını ekleyip tamamen pişene kadar 10 dakika bekletiyoruz.

7- Son adım, nane miktarını koyup malzemeleri karıştırıp servis tabağına dökmemizdir.