Eklem ve kemik ağrısı, hamileliğin bir belirtisi mi ve tedavi etmenin basit yolları mı?

Eklem ve kemik ağrısı hamileliğin bir belirtisi midir? Hamilelik, kalıcı eklem ağrısı da dahil olmak üzere annenin vücuduna birçok değişiklik getirir mi? Bu tür ağrıların artmasına, kilo alımına veya hormonal değişikliklere neden olan faktörler nelerdir?

Tüm bu sorular ve daha fazlası, özellikle hamileliğin erken dönemlerinde, kalçalarında, dirseklerinde, dizlerinde, parmaklarında ve bileklerinde şiddetli ağrı çeken hamile kadınların kafasında dönüyor, böylece doktorla şu soruyla konuşmaya başlıyorlar: Eklem ve kemik ağrısı hamileliğin bir belirtisi mi?

Bu konu içerir …

Eklem ve kemik ağrısı hamileliğin bir belirtisi midir?

Hamilelik sırasında, vücudunuzda meydana gelen birçok değişiklik vardır ve bunlar normal fiziksel değişikliklerdir ve kilo alımı, stresi dizler üzerinde yoğunlaştırdığı ve boyun ağrısını şiddetlendirdiği için eklem ve kas ağrısının ortaya çıkması giderek yaygınlaşmaktadır.

Hamileliğin başlamasıyla birlikte eklem ve kemik ağrısının ortaya çıkmasına neden olan nedenlerden bazıları şunlardır:

Hormonal değişim

Hamilelik, vücutta şişme ve sıvı tutma gibi yaygın ve beklenen değişikliklerden görmeyi etkileme gibi nadir görülen değişikliklere kadar çeşitli değişiklikler getirir.

Hamile kadınlar, östrojen ve progesteron hormonlarında ani ve dramatik artışlarla karşılaşırlar çünkü diğer birçok hormonun miktar ve işlevinde değişikliklere maruz kalırlar ve bu değişiklikler sadece ruh halini değil, fiziksel aktiviteyi ve vücut hareketini de etkiler.

Progesteron seviyeleri hamilelik sırasında anormal bir şekilde yükselir ve progesterondaki değişiklikler vücuttaki bağların ve eklemlerin gevşemesine veya yumuşamasına neden olur.

Hormonlar başarılı bir hamilelik için çok önemli iken, bağlar gevşek olduğundan ve hamile bir kadın ayak bileği ve dizinde burkulma ve morluklara daha yatkın olabileceğinden hareket veya egzersizi daha zor hale getirebilirler.

Eklem ve kemik ağrısı hamileliğin bir belirtisidir

Relaxin hormonu

Hamile kadınların yumurtalıkları ve plasentaları, pelvik kasları ve tendonları esnetip gevşeterek gebeliğe hazırlamaya yardımcı olan Relaxin adlı bir hormon üretir ancak bu kasılmalar, bağların eklem çevresinde yumuşamasına neden olarak stresi artırır ve daha fazla kalça ağrısına neden olur.

Bu ağrılar sırtın alt kısmına da uzanır, ancak bu durumla ilgili olarak, hamile bir kadın için hafif egzersizlere izin verildiğini ve yoganın ağrıyı hafifletmeye yardımcı olduğunu görüyoruz.

Eklem ağrısı genellikle sabah uyandığınızda daha şiddetlidir, ancak artan hareketlilikle gün içinde giderek azalır, ancak hamilelikte sıklıkla etkilenen eklemler boyun, çene, omuzlar, bilekler ve dirseklerdir.

Vücuttaki diğer eklemlerde de ağrı yaşanabilse de söz konusu bölgelerdeki ağrılar hareket sonrası eklemlerde sertlik, şişlik ve yanma hissi noktasına ulaşır.

Eklem ve kemik ağrısı hamileliğin bir belirtisidir

Hamilelik sırasında eklem ve kemik ağrıları nasıl giderilir

Düzenli egzersiz yapın

Hamile kadınlar için güvenli egzersiz, eklem ağrısı olmayan bir hamilelik geçirmenin anahtarıdır ve sayısız çalışma egzersizin zihin ve kalp için faydalarını göstermiştir, ancak aynı zamanda kemik gücü için de faydalıdır.

Yüzme, bisiklete binme, yürüyüş ve yoga gibi sabit, düşük etkili bir egzersiz seçmek, hamileliğinizden henüz emin değilseniz veya doktorunuz size egzersizi sizin için yapmanın güvenli olduğunu söylemediyse, herhangi bir yanlış harekete çok dikkat etmeniz koşuluyla, eklemlerin sertleşmesini ve yorulmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Sağlıklı bir diyet uygulayın

Düzenli egzersiz yapmanın yanı sıra, sağlıklı ve dengeli beslenmek, vücudunuza eklem ağrısı da dahil olmak üzere hamilelikten kaynaklanan hormonal değişikliğin yan etkilerine dayanması için ihtiyaç duyduğu besinleri sağlayacaktır.

Örneğin, diyetinize protein eklemek, kemikleri desteklemek için hayati önem taşıyan kas kütlesini artırmaya ve korumaya yardımcı olabilir, ancak hamile bir kadın için önerilen günlük protein alımını belirlemek için bir uzmana danışmalısınız.

Hamilelik ve ardından gelen eklem ve kemik ağrıları ile ilgili soruya tatmin edici bir cevap vermiş olduğumuzu umuyoruz.Tüm sorularınızı ve sorularınızı her zaman memnuniyetle karşılıyoruz ve bu yazıyı paylaşmayı kaçırmamalısınız.

Makalede yer alan bilgiler eğiticidir ve hiçbir şekilde bir uzmana danışmanın yerini alamaz.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Erken gebelik belirtileri ortaya çıkarsa 9 belirti, hamile olduğunuzdan emin olun

İnce dergi teklifleri

Tüm takipçileri için ince bir dergiden özel indirimler, buradan daha fazlasını öğrenin