Ektopik gebelik … semptomlar ve tedavi

123rf / Alena Özerova

Ektopik gebelik, çocuğun anne karnında kendisi için belirlenen yerde büyümemesidir. Daha ziyade, yumurta rahimden başka bir yerde, genellikle fallop tüpünde büyümek üzere çıkar.

Fallop tüpü, yumurtanın yumurtalıktan rahme geçerken içinden geçtiği dar bir geçittir. Hamileliğin fallop tüpünde devam etmesi durumunda, sonuç hamileliğin patlaması olacak ve bu da çocuğun ve annenin hayatı için büyük tehlike yaratacaktır, çünkü bu tüp patlamasının nedeni muhtemelen çocuğun büyümesidir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Profesörü Ahmed Bayoumi, bir gebeliğin rahim dışında mı yoksa içinde mi gerçekleştiğini belirlemek için rahim üzerinde ses dalgalarının yapıldığını ve bunun da fetüsün nerede olduğunu ve nasıl büyüdüğünü gösterdiğini söylüyor. Sırtta veya karında acil bir ağrı olması durumunda, bu genellikle ektopik bir gebeliğin kanıtıdır.

Omuz bölgesinde tekrarlayan ağrı olması durumunda bu ektopik gebeliğin başka bir göstergesidir ve bu da tüpün patlamasının bir sonucudur ve bu durumda hemen doktora gitmelisiniz.

Ektopik gebeliğin belirtileri

Vajinal kanama

Vajinal kanama kesin bir dış gebeliğin nedeni olmaksızın ortaya çıkabilir, ancak dış gebelik sonucu ortaya çıkarsa pek çok başka semptom eşlik eder. Vajinal kanama, rahimdeki diğer büyük sorunların bir sonucu olabilir ve kanama kahverengiye dönebilir. Bu yüzden rahatlamak için doktora gitmeli ve tanıya göre uygun tedaviyi almalısınız.

Mide ağrısı

Karın bölgesindeki ağrı, çoğu mide ve kolonda olan çeşitli problemlerin bir sonucu olarak genellikle doğal olarak ortaya çıkar. Ektopik gebelik ağrıları, karın ağrısının yanı sıra sırt ağrısı, kolik ağrı ve diğerleri gibi birçok başka ağrı ile ilişkilidir. Ancak normal karın ağrısı, karnın yalnızca bir tarafında oluşur. Ektopik gebelik sonucunda ortaya çıkan karın ağrısı bu bölgede hafif ağrı ile başlar, daha sonra çok hızlı ve keskin bir şekilde artmaya başlar ve bu durumda gebeliğin ve fetüsün güvenliğini sağlamak için hemen doktora gitmek gerekir.

Rahim ağrısı

Rahim dışında gebeliği rahmin her iki tarafında çok fazla ağrı ile ortaya çıkan kadınlarda adet döngüsünün olmaması ve buna ani kanamayla birlikte rahim bölgesinde ağrı artışı da eşlik eder. Bu, kadının uzun süre uyumak arzusuna ilavedir. Bununla birlikte, bu semptomların ektopik bir gebelik sonucu ortaya çıkıp çıkmadığını belirlemek mümkün değildir, ancak ultrason muayenesi yapmak için bir doktora başvurulur.

Omuz bölgesinde ağrı

Omuz bölgesinde ağrı genellikle yetersiz uyku veya yanlış egzersiz nedeniyle ortaya çıkar, ancak birçok çalışma omuz bölgesindeki bu ağrının ektopik gebeliğin semptomlarından biri olduğunu göstermiştir. Önce omuz bölgesinde ağrı ile başlar, ardından kollara doğru hareket eder ve ardından iç kanama olur.

Bağırsak işlemi sırasında ağrı hissi

Dışkı veya idrar yoluyla boşaltım işlemini yapmak için tuvalete giderken ağrıya neden olan en önemli nedenlerden biri dış gebeliktir ve kadınlar da idrar yolu enfeksiyonlarının ortaya çıkmasıyla dışkının ishale dönüştüğünü fark ederler. Bu nedenle, önceki belirtilerin çoğuna sahipseniz hemen bir doktora görünmeniz zorunludur.

Ektopik bir gebeliğin tedavisi

Erken teşhis, gebeliğin uzun süre devam etmesi halinde bir kadının maruz kalabileceği risklerin önlenmesinde yararlı olduğu için, ektopik gebelik sorununun tedavisinde çok yardımcı olur. Metotreksat gibi fallop tüpünde gebeliğin büyümesini durduran birçok ilaç vardır ve daha sonra vücut oluşan bu dokuları emer.

Çoğu durumda yumurta, fallop tüpünün büyümeden önce daralması nedeniyle ölür, ancak bazı durumlarda yumurtanın fallop tüpünde büyümesi durumunda kadının hayatını kurtarmak için cerrahi müdahale çözüm olabilir.