Emzirme döneminde anneye fayda sağlayan yiyecekler


önceki
Sonraki

 • 123rf / Alena Özerova

  Emzirme dönemi çocuk için çok önemli aşamalardan biri olduğundan emzirme dönemi çocuk için çok önemli aşamalardan biri olduğundan emzirme döneminde kadınlara çok faydalı olan bir grup besleyici gıda vardır, çünkü bebeği tüm unsurları ile genişleterek vücudunu geliştirmesine, enfeksiyon ve hastalıklara karşı bağışıklık kazanmasına yardımcı olur. Küçükken onun için gerekli. Bu nedenle hanımım sağlığınıza ve bol miktarda iyi süt üretimi için yediğiniz yiyeceklere dikkat etmeli ve bu yazımızda sizlerle yaz aylarında süt üretimine katkı sağlayan bazı yiyecekleri gözden geçireceğiz.

 • Yapraklı sebzeler

  123rf / canlıpiksel

  Yeşil yapraklı sebzeler, emziren kadınlar için mükemmel faydaları olduğu bilinen büyük oranda demir, kalsiyum ve folik asit içerdiğinden emzirme döneminde anne sütü üretimine fayda sağlayan en önemli sağlıklı gıdalardan biridir.Aynı zamanda yapraklı sebzeler, süt üretimini artırmaya çalışan vitamin bakımından zengin önemli besin kaynaklarıdır. Bunlardan en önemlileri, östrojen hormonuna benzer fitoöstrojen hormonunu içeren ıspanak, emzirme sağlığı için oldukça faydalı ve meme dokusu için önemli olan ıspanak, dereotu, maydanoz, marul, kara lahana, mulukhiya, su teresi ve brokoli.

 • Yulaf ve kayısı

  123rf / Alena Haurylik

  Yulaf, diyet lifi içeren yulafın yanı sıra en önemlisi demir ve kalsiyum elementleri olan bebek için süt üretimi için gerekli besin maddelerinin büyük bir kısmını içerdiği için anne sütü üretimini büyük ölçüde artırdığı için kadınların, özellikle hamile ve emziren kadınların sağlığı açısından birçok faydası olduğu bilinmektedir. Vücuda enerji sağlanması açısından önemlidir, ayrıca kayısı meyvesi vitaminler ve süt hormonunun üretimini uyaran amino asit triptofan açısından zengin bir besin kaynağıdır. Bu yüzden kayısı ile birlikte bir kase yulaf ezmesi getirin ve beslenmeden bir veya yarım saat önce yediğinizden emin olun.

 • Havuç ve pancar

  123rf / anatols

  Emziren anne sütünün üretilmesinde çok faydalı olan en önemli sebze türlerinden biri havuçtur ve bunun sebebi, A vitamini ve annenin emzirme aşamasında ihtiyaç duyduğu fitoöstrojenleri içermesi, ayrıca havuçların beta-karoten bakımından zengin kaynaklardan biri olması, tüm bunlar vücuda katkı sağlar ve süt üretimini uyarır. Pancar, bebeğin sağlığı ve onu kansızlığa maruz kalmaktan korumak için gerekli olan çok yüksek oranda demir içerdiği için anne sütüne geri dönen önemli bir sebzedir. Bu nedenle doktorlar her gün kahvaltı ve öğle yemeği ile birlikte bir veya iki bardak taze havuç ve pancar suyu tüketilmesini önermektedir.

 • Fındık

  123rf / Ian Allenden

  Kuruyemişler aynı zamanda anne sütünün üretimini artırmaya yardımcı olan ve kalitesinin iyileştirilmesine ve miktarının artmasına katkıda bulunan harika gıdalardır ve bunun nedeni kuruyemişlerin çok fazla protein, sağlıklı doymamış yağlar ve omega-3 asitler içermesi ve bu besin bileşenlerinin çocuğun beyninin büyümesinde ve sinir sisteminin gelişmesinde çok yararlı olmasıdır. Bu nedenle sevgili emziren anne, kahvaltıda sürekli olarak çiğ tuzsuz kuruyemiş yemeyi ihmal etmeyebilir ya da badem, ceviz, ceviz, kaju fıstığı, fıstık ve fındık gibi fıstık eklenmiş ve balla tatlandırılmış bir bardak süt tüketebilirsiniz.

 • Proteinler

  123rf / Marina Pissarova

  Kümes hayvanları, et, karaciğer, süt, peynir ve bunların türevleri gibi bu proteinli besinler ve yumurta anne göğsünde süt üretimini uyaran çok yüksek oranda protein içerdiğinden, emziren bir kadının sağlığı için çok faydalı olan en önemli besin kaynakları arasında proteinli yiyecekler ve protein yönünden zengin besinler yer alır. Sütün ve deniz ürünlerinin atılması için gerekli olan proteinler ayrıca yüksek oranda anne sütü üretmeye yardımcı olan yağ asitleri ve omega-3 asitleri içerir.