Emzirme döneminde besin takviyeleri sizin ve bebeğiniz için bir gerekliliktir

Emzirme döneminde besin takviyesi, birçok annenin, emzirme döneminde büyük önemine rağmen, göz ardı ettiği bir şeydir. Emzirme dönemi Annenin geçirdiği kritik dönemlerden biri olan, özellikle hayatının ilk aylarında bebeğin beslenme gereksinimlerini karşılamak için baskı altında olduğu dönemlerden biridir.

Anne sütü, bebeğin vücudunun düzgün bir şekilde büyümesine yardımcı olmak için önemli besin stoğunu çektiğinden ve bu nedenle anne, başta demir ve kalsiyum olmak üzere besin maddelerinde kaybettiği miktarı telafi etmelidir.

İşte emzirme sırasında annenin ve bebeğin vücudunun bu temel besin maddelerinin ihtiyaçlarını karşılayan besin takviyelerinin rolü ve emzirme sırasında besin takviyelerinin önemi ve türleri hakkında daha fazla bilgi için.

Bu konu içerir …

Emzirme döneminde besin takviyelerinin önemi

Emzirme sırasında en iyi besin takviyesi türlerini aramadan önce, bir anne olarak kaynağının vücudunuzun günlük önemli besin ihtiyaçlarını sağlıklı yiyecekler yiyerek karşılaması olduğunu bilmelisiniz.

Sağlıklı bir diyet çeşitli olmalı ve besinler açısından zengin her türlü ideal türünü içermelidir, özellikle sebzeler, meyveler, tam tahıllar ve kalsiyum açısından zengin süt ürünleri.

Ayrıca et ve balık gibi protein içeren yiyecekleri de unutmayınız.Bu yiyecekleri günlük olarak yemek, annenin vücudunun demir ve kalsiyum gibi en önemli elementlerin günlük ihtiyacını karşılaması için yeterlidir.

Ama bunu hissediyorsan … Emzirme Sağlığınızı ve çabalarınızı etkiler ve günlük rutin görevleri yerine getiremiyorsanız, önemli emzirme döneminde sizin için bir dizi besin takviyesi yazacak bir doktora danışmanız gerekir.

Emzirme döneminde besin takviyesi türleri

1- element kalsiyum:

Kemik sağlığını korumak ve anne sütü üretimini artırmak için emzirme döneminde besin takviyeleri listesinin başında kalsiyum geliyor ve uzmanlar emziren bir kadının 1000 miligram kalsiyuma ihtiyacı olduğunu belirtti.

2- Demir element:

25 ila 45 yaşları arasındaysanız, özellikle emzirirken büyük ölçüde azaldığı için acil olarak demir almanız gerekir.

Emziren bir annede demir eksikliğinin en belirgin belirtilerinden biri baş dönmesi ve yorgunluk hissidir, ancak limon veya portakal suyu içtikten sonra demir yemenin önemini not ediyoruz.

Bunun nedeni, bu meyve sularının veya turunçgillerin genel olarak vücudun demir emilimini kolaylaştıran C vitamini açısından zengin olmasıdır.

3- Omega-3:

Omega-3’ün bebeklerde beyin hücrelerini uyardığını gösteren birçok çalışma yapıldığı için emzirme sırasında en önemli besin takviyelerinden biri.

4- Folik asit:

Tabii ki, hamilelikte olduğu için folik asidi iyi bilirsiniz, ancak sadece hamilelikte değil, emzirme döneminde de önemlidir.

Uzmanlar, bir annenin günde 500 mg folik aside ihtiyacı olduğu sonucuna varmıştır.

Emzirme döneminde takviyeler

Emzirme döneminde besin takviyesine alternatifler

 • Bu hapları eczaneden alıp gün içinde doktor veya eczacının size önerdiği doza göre alabilirsiniz ancak vitaminleri hap olarak almayı tercih etmiyorsanız doğal alternatifler arayın.
 • Emzirme döneminde besin takviyesine doğal alternatifler, besin açısından zengin gıdalara odaklanılarak sağlıklı gıdalardan elde edilebilir.
 • Örneğin kalsiyum ihtiyacınızı karşılamak için günde 3 bardak süt yemeli ve tuz ve yağ içeren hafif peynirlere odaklanmalısınız.
 • Vücudunuzun demir ihtiyacını karşılamaya gelince, ıspanak, dum suyu, pekmez ve kırmızı pancar gibi zengin besinler yemeye odaklanın.
 • Omega-3 ise özellikle ton balığı olmak üzere zengin balıklardan elde edilebilir, ancak az miktarda cıva içeren küçük balıklar tercih edilir.
 • Balık yemeyi tercih etmiyorsanız, badem ve ceviz gibi fındık gibi diğer bazı gıdalardan da omega-3 alabilirsiniz.
 • Folik asit ise portakal gibi turunçgillerde ve yeşil yapraklı sebzeler, mercimek, brokoli, avokado ve domates gibi diğer bazı yiyeceklerde yüksek oranda bulunur.
 • Bu nedenle, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin yönünden zengin tüm yiyecekleri içeren, hastalıklardan korunmanızı ve çocuğunuzun düzgün büyümesini sağlamak için haftalık bir beslenme planı yapılmalıdır.
 • Sağlıklı beslenmek en iyisidir, özellikle de biraz mide ağrısı ve kabızlığa neden olan ve çocuğu da etkileyebilen demir takviyeleri ile.
 • Ancak özellikle doğumda kanama ve emzirme ile demir depolarında azalma olan anemiden muzdarip bir emziren kadının emzirme döneminde demir takviyesi gerekli olabilir.
 • Özellikle hemoglobin konsantrasyonu 9 miligramdan azsa, anemiyi iyileştirmek için demir takviyelerinin önemi burada yatmaktadır.
 • Hafif ve orta dereceli anemi vakalarında, demir ve C vitamini açısından zengin besinler, artan demir emilimini sağlamak için yeterli olabilir.
 • Aynı şekilde, emziren bir annenin ihtiyaçlarını gıda yoluyla karşılayamaması durumunda kalsiyum, kalsiyum, çinko ve D vitamini içeren besin takviyeleri almalıdır.
 • Çocuğa gelince, vücudundaki demir depoları tam 6 ay boyunca onun ihtiyacını karşılamaya yetiyor ve bundan sonra anne besin takviyesi alsa bile çocuğun demir takviyesi alması gerekiyor.

Genel olarak, hamile bir kadının hamilelik sırasında belirli yiyecekleri yemeye isteksiz olması nedeniyle besin takviyesi alması önemlidir, ancak emzirme döneminde önemli besinleri sağlıklı besinlerle elde etmek ve gerektiğinde besin takviyelerine başvurmak daha iyidir.

İnce dergi teklifleri

Tüm takipçileri için ince bir dergiden özel indirimler, buradan daha fazlasını öğrenin