Emzirmenin anne ve bebek için faydaları

123rf / subbotina

Anne sütü, emzirilen bir bebek için her şeydir, çünkü doğumundan itibaren ve hayatının ilk aylarında yiyecek ve içeceğini temsil eder.

Emzirme, emziren çocuğun beslenmesi ve sağlığının iyileştirilmesi ve onu kısa veya uzun vadede herhangi bir sağlık sorunundan korumak için en iyi çözümdür. Ayrıca emzirme, anne ile çocuğu arasındaki ilişkiyi pekiştirmede rolünü oynayan ilahi bir süreçtir. Hem anne hem de bebek sevgi ve şefkat hisseder. Bu nedenle, Dünya Sağlık Örgütü, her ikisinin de birçok ve çok sayıda faydası göz önüne alındığında tüm annelerin emzirmesini önermektedir. Bu yazıda sizlere emzirmenin anne ve bebek için en önemli sağlık yararlarını tanıtacağız.

1- Çocuğun bağışıklığını güçlendirmek için emzirme

Emzirme, çocuğun vücuduna nüfuz eden viral hastalıklara ve tehlikeli bakteriyel hastalıklara direnmesine yardımcı olduğu için çocuğun bağışıklık sisteminin işlevlerini büyük ölçüde iyileştirir ve ona birçok büyük fiziksel hasara neden olur. Emzirme ayrıca bağışıklık sisteminin etkili bir şekilde rol oynamasına yardımcı olur ve onu hastalıklarla mücadelede ve enfeksiyonun bulaşmasını önlemede uyarır. Bunun nedeni, anne sütünün başka hiçbir formülde bulunmayan çok büyük oranda özel besin bileşenleri içermesidir.

2- Çocuğun zekasını canlandırmak için emzirme

Yaşamının ilk yıllarında bir bebeği emzirmenin en önemli sağlık faydalarından biri, çocuğun zekasını büyük oranda harekete geçirmesi, beyin fonksiyonlarını geliştirmeye ve hafızayı güçlendirmeye yardımcı olmasıdır. Son zamanlarda yapılan bazı bilimsel araştırmalar, emzirmenin çocuğun görsel ve işitsel sistemlerini geliştirmedeki rolü nedeniyle çocukluktaki çocuklarda daha yüksek zeka seviyeleriyle yakından ilişkili olduğunu kanıtlamıştır ve bu, çocuğun annesiyle fiziksel yakınlığına, cilt temasına ve göz temasına dayanmaktadır, bu da çocuğun hissini artırmasına yardımcı olur. Kasa.

3- Çocuğu hastalıklardan korumak için emzirme

Emzirmenin ve anne sütünden bir çocuk sahibi olmanın yararı, onu kronik sağlık risklerine maruz kalmaktan korur. Anne sütü, çocuğu tehlikeli kanser hastalıkları geliştirmekten korumak için çalışır, çünkü kanserle yaşam için savaşmada rol oynayan çok yüksek seviyelerde doğal kimyasal bileşikler ve antioksidanlar içerir. Emzirme, çocuğun ciddi kalp hastalığı, damar hastalığı ve ateroskleroz riskini azaltır.

Emzirmenin anne için faydaları

Emzirmek çocuğa büyük ölçüde fayda sağlar ve doğumundan hayatının ilk yıllarına kadar çocuk için kapsamlı bir gıda olarak kabul edilir.Aynı zamanda en önemlileri anne üzerinde de yatmaktadır:

1- Meme ve yumurtalık kanserinin önlenmesi

Anneyi doğum yaptıktan sonra emzirmenin en önemli sağlık yararlarından biri, annenin meme kanseri ve yumurtalık kanseri risklerine maruz kalmasını önlemede büyük ölçüde yardımcı olmasıdır, çünkü emzirme döneminde kadının vücudu, bir kadının kanserinin uyarıcı nedenlerinden biri olan biraz östrojen salgılar. .

2- Rahimi küçültmek ve kilo vermek

Emzirme, emzirme döneminde oksitosin hormonunun artması sayesinde rahim boyutunu küçültme ve normal pozisyonuna döndürme rolü sayesinde doğumdan sonra anneye fayda sağlar. Bu, emzirmenin kilo vermek ve bir kadının hamilelik sırasında kazandığı ekstra kalorilerden kurtulmak için doğal bir katalizör olduğu gerçeğine ek olarak.

3- Osteoporoz ve kalp hastalığından korunma

Emzirme genellikle anneyi osteoporoz ve osteoporoz gelişiminden korur. Bir kadının doğumdan sonra yaşadığı kemik ve eklem ağrılarını azaltır, eklem kaslarını, rahim ve pelvis kaslarını yeniden güçlendirmeye çalışır. Emzirme, bir kadının yaşam süresini ciddi kardiyovasküler hastalıklardan kurtarır ve aynı zamanda obezite geliştirmesini engeller.