En İyi şık Saç Kesimi 2021

Berberinize referans noktası olarak bir film yıldızının fotoğrafını göstermek, arzu ettiğiniz pirzolayı almanızı sağlamanın en iyi yollarından biridir. Yine de, bu bademcik hilesini kaç kez kullanırsanız kullanın, hiçbir zaman Jake Gyllenhaal’ı yanınızda getirmediğinize dair bir tahminde bulunmaya hazırız. Jarhead.

Ama belki de yeniden düşünmenin zamanı geldi, çünkü yüksek ve dar olan trend geri döndü – ve eğer tamamen az bakım gerektiren tımarla ilgiliyseniz, o zaman askeri tarz aradığınız kesim olabilir. Teeeen-hut.

Yüksek ve Sıkı Nedir?

Arka ve yan kısımları yukarıdan kesilmiş ve üst kısmı sıkıca kırpılmış, yüksek ve sıkı Ronseal’a benzer, sadece süper erkeksi olduğu için değil, aynı zamanda teneke üzerinde söylediklerini tam olarak yaptığı için.

Askeri savunucular size bir elinizi başınızın üstüne düz bir şekilde yerleştirmenin ve bunun kapsamına girmeyen herhangi bir şeyi tıraş etmenin gerçek bir yüksek ve gerginlik yaratan tek yöntem olduğunu söyleyecektir, ancak son yıllarda işler neyse ki biraz daha rafine hale geldi.

Brad Pitt ve Ryan Reynolds’un beğenileri tarafından desteklenen bu saçma sapan stil, üstte artırılmış uzunluk, arkaya doğru kaygan stil ve ustaca uygulanan cilt solması gibi modern varyantlarla güncellendi. Bir zamanlar uygunluğun ayırt edici özelliği olan şey şimdi tam tersidir.

Üstten uzunluğu ile modern, yüksek ve sıkı kesim
Fotoğraf: Bluebeards Revenge için Ria Smallwood, Tom Chapman tarafından tasarlandı

Yüksek ve Tight Tarihi

Modadaki pek çok şey gibi – çinolar, tavus kuşları, bombardıman ceketleri – yüksek ve sıkı saç kesiminin kökleri orduda sıkıca dikilmiştir. Yaygın olmayan doğası ve üst kısımdaki saç parçasının, kenarlara tıraşlı bir görünüm sağlarken güvenli bir şekilde bir savaş kaskını yerleştirebilmesi nedeniyle tercih edilen yüksek ve sıkı, İkinci Dünya Savaşı’ndan kısa bir süre sonra kabul edilen askeri düzenleme kesintilerinden biri haline geldi. .

Tarz, Vietnam Savaşı sırasında sahada tımarlamayı ve temizliği kolaylaştırmak için askeri bir gereklilik haline geldi. ‘Sakal yok’ kuralı ile birlikte, gaz maskesi gibi koruyucu ekipman kullanırken askerlerin daha iyi oturmasını da sağladı.

Bu noktadan itibaren, görünüm, kolluk kuvvetleri ve diğer kamu güvenliği personeli tarafından, sonunda sivil modaya nüfuz etmeye başlayana ve Cafe Nero’da oturan ve tasarlayan kalın çerçeveli gözlüklerle aktörler, müzisyenler tarafından toplanıncaya kadar benimsendi. MacBook Pro’da web sitenizin logosu.

Yüksek ve Sıkı Benim İçin Uygun mu?

Yüksek ve sıkı bir saç kesimi harika, az bakım gerektiren bir saç kesimidir, ancak herkes için değildir. O berber koltuğunda fazla rahat etmeden önce, yüzünüzün tam oturduğundan emin olmak isteyeceksiniz. İyi haber şu ki, bugünlerde sunulan çeşitliliklerin artması nedeniyle, yüksek ve sıkı olanların karşılanamayacağı pek çok yüz şekli yok.

Yuvarlak yüz

Eğer birisi parmaklarını burun deliklerinize ve bir baş parmağınızı ağzınıza sokmadan bowling salonuna gitmekte zorlanıyorsanız, muhtemelen ‘yuvarlak yüz’ kampına düştüğünüzü varsayabilirsiniz.

Ama endişelenme, yuvarlak bir kafa olduğundan daha kötü geliyor. Tek anlamı, barnetinizi nasıl şekillendireceğiniz konusunda akıllı olmanız gerektiğidir.

Üstte biraz daha uzun olacak şekilde yüksek ve dar bir varyasyon seçin, bu da yükseklik eklemek için şekillendirilebilir (hızlı veya sahte şahin düşünün). Bu, daha uzun bir yüz yanılsamasını verecektir, ki tam da bunu amaçladığınız şeydir.

Kare yüz

Yelpazenin diğer ucunda, bir ayakkabı kutusunun size herhangi bir geleneksel şapkaya göre daha iyi uyduğunu bulan bir adamsanız, yüz şekliniz muhtemelen doğru bir şekilde kare olarak tanımlanabilir.

Buradaki amaç, yüzünüzün sert hatlarını yumuşatmaktır, bu da yüksek ve sıkı bir düz üst tercih etmenin muhtemelen en iyi seçenek olmadığı anlamına gelir. Bunun yerine, açıları kırmak için üstte yumuşak ve dokulu bir şey seçin.

Kalp yüz

Kalp şeklindeki bir yüz, kutsanması oldukça hoş bir şey gibi görünse de, gerçekte, her türden kısa saç stilini benimsemeyi zorlaştırır. Sıkı kesikler, alnın genişliğini ve çenenin darlığını vurgulama eğilimindedir ki bu, istediğiniz şeyin tam tersidir.

Hala yüksek ve sıkı olanı denemek istiyorsanız, tek çözüm, üstte biraz daha uzun gitmek ve yüzünüzün oranlarını dengelemek için şekil ve hacim oluşturmak için kullanmaktır. En iyi sonuçlar için kaygan bir stil veya hatta hafif bir pompadour deneyin.

Oval yüz

Kemik yapıların kutsal kasesi. Oval şekilli bir yüz, bir berberin en iyi arkadaşıdır. Herhangi bir kesim seçin, bu yüz şekline yapıştırın ve işe yarayacaktır. Yüksek ve tayt bir istisna değildir, bu yüzden bu çok yönlü kupa ile kutsanmışsanız, istediğiniz zaman ilerleyin.

Anahtar Yüksek ve Sıkı Varyasyonlar

Şimdi bu klasik askeri tarz ve ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığı konusunda bilgilendirilmelisiniz. Bunu aklımızda tutarak, Birleşik Krallık’ın en iyi berberlerinden bazılarının temel varyasyonları ve onları nasıl şekillendireceklerini sorduk.

Dalgalı Dokulu Yüksek ve Sıkı

Yüksek ve sıkı olanın oldukça agresif bir tarz olduğu gerçeğini aşmak mümkün değil ve yanlış kişiye biraz korkutucu görünebilir bile. Görünümü yumuşatmanın bir yolu, özellikle dalgalı saçlarda işe yarayan bir miktar doku eklemektir. Doğal olarak, yine de bazı unsurların aynı kalması gerekecektir.

“Hala yüksek ve sıkı olmalı!” The Lion’s Barber Collective’in kurucusu ve The Bluebeards Revenge’in elçisi Tom Chapman diyor. “Bu solma, 0 veya altında, kulağın en az üç parmak yukarısında olmalıdır.”

Ama berberinizden ne istemelisiniz? Chapman, yardım eli için sosyal medyaya gitmenizi tavsiye ediyor. “Yüksek, sıkı ve kıvırcık bir mahsul için Instagram’a bir göz atın ve onlara her iki resmi de gösterin, onları nasıl bir araya getirmek istediğinizi açıklayın” diyor.

Şekillendirme

“Şekillendirmek için tuz spreyi veya jel gibi iyi bir ön şekillendirici kullanın, ardından saçtaki bu hareketi sürdürmek için saç kurutma makinenizin ucunda bir difüzör kullanın. Ayrılık ve doğal doku oluşturmak için mat bir macunla bitirin. “

Klasik Askeri Yüksek ve Sıkı

Her şeyi başlatan stil basit, temiz ve etkilidir. Minimum bakım gerektirir ve bu konuda bir otorite havasına sahiptir. Saçınızın bir açıklama yapmasını istiyorsanız, o zaman bu tam size göre.

Savills berber dükkanının kurucusu Joth Davies, “Bu tarz her zaman arkada ve yanlarda dar olmalı ve tapınakların üzerinde çok kısa bir mahsul olacak şekilde solmalı” diye açıklıyor.

“Üst kısmın uzunluğu değişebilir, genellikle 5–10 mm (1/4 ila 3/8 inç) olabilir, ancak bazen taranacak kadar uzun bırakılır. Bazen başın arkası ve yanları düz bir tıraş bıçağıyla tamamen tıraş edilir. “

Görünümü elde etmek için, berberinizin tam olarak ne istediğinizi bilmesi için sizinle bir fotoğraf çekmek her zaman akıllıca bir harekettir, ancak bu ikonik bir kesim ile muhtemelen onsuz yapabilirsiniz.

Davies, “Sadece bir ‘jarhead’, bir ‘butch kesimi’ veya ‘kısa bir mahsulle yüksek ve sıkı’ isteyin,” diyor.

Şekillendirme

Bu az bakım gerektiren kesimi şekillendirmek söz konusu olduğunda, parmaklarınızdan ve düzgün bir mat şekillendirme ürününden başka bir şeye ihtiyacınız yok. Davies, “Havlu ile kurutulmuş saça, kökten uca kadar çalışarak, taçtan başlayıp en son saçaklara doğru ilerleyerek az miktarda kil uygulayın” diyor.

Yüksek ve Sıkı Geri Kaygan

Yenilikçilerin favorisi olabilir, ancak bunun sizi ertelemesine izin vermeyin. Üstte bir miktar uzunluk bırakılmış ve arkası kaygan olan yüksek ve sıkı bir erkeğin tercih edebileceği en çağdaş kesimlerden biridir.

Londra’daki Pimps and Pinups’ta kıdemli stilist Adam Harant, “Bu saç kesiminin belirleyici özellikleri, sıkı ve tekdüze uzunluktaki arka, yanlar ve yüksek köşelerdir” diye açıklıyor. “Uzunluktaki farklılıklar stil için yer bırakıyor.”

Harant, berberinizden ‘yüksek köşeler’ istemenin önemini vurguluyor. “Bu, kenarlardaki mahsulün oldukça yükseğe çıkmasını sağlayacak” diye ekliyor.

Şekillendirme

Harant, “Evde şekillendirme yaparken, fönlemeden önce deniz tuzu spreyi veya tekstüre pudrası kullanmak, stilin daha doğal bir şekilde şeklini almasını sağlayacaktır” diyor. “Sonra parlak bir mum veya pomad ile bitirin.”