Reklamı kapat
Reklamı kapat
Güncel İçerikler
Güncel İçerikler

Enflasyon türleri

şişirme bu bir tür Finans alanında, ürün ve hizmetlerle ilgili olarak piyasanın nihai büyümesini veya yavaşlamasını gösteren sinyaller olarak işlev gördüğünün göstergesi bir alım satım piyasasında olan Bu değişkenlerin yanı sıra üretim, ithalat ve ihracat faktörleri gibi ülke ekonomilerinin ölçümleri de dikkate alınır. Bir ülke ekonomisinde yüksek enflasyon varsa, ortalama bir tüketicinin bir malı veya […]

31 Aralık 2020 - 17:14 'de eklendi ve 19 kez görüntülendi. A+A-

Enflasyon türlerişişirme bu bir tür Finans alanında, ürün ve hizmetlerle ilgili olarak piyasanın nihai büyümesini veya yavaşlamasını gösteren sinyaller olarak işlev gördüğünün göstergesi bir alım satım piyasasında olan Bu değişkenlerin yanı sıra üretim, ithalat ve ihracat faktörleri gibi ülke ekonomilerinin ölçümleri de dikkate alınır.

Bir ülke ekonomisinde yüksek enflasyon varsa, ortalama bir tüketicinin bir malı veya hizmeti elde edebilmesi gereken düzey ve kapasitenin bir göstergesidir ve maliyetleri doğrudan olumlu veya olumsuz yönde etkiler. Bu, satın alma gücünün duruma göre artabileceği veya azalabileceği anlamına gelir.

Enflasyon türleri

Maliyetler

Bu tür enflasyonu doğrudan etkileyen ekonomik değişkenlerin faktörü üretim maliyetleridir. Bu da sürece dahil olan ürün veya hizmetlerin fiyatlarının doğrudan yükselmesine neden olmakta ve bazı kaynakların eksik olması, bankalarda maaş veya faiz oranlarının artması gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. .Deflasyon

Bu ekonomik senaryo, talep eğrisi doğrudan enflasyon seviyesini etkilediğinde ortaya çıkar. Bu, bazı nedenlerden dolayı, ürün veya hizmet satıcıları fiyatları önemli ölçüde düşürmeye karar verdiğinde ve fiyatların daha da düşeceğini ümit eden alıcıların neden olduğu bir kavgaya neden olduğunda gerçekleşir.

Enflasyon Talebi

Bazen bir mal veya hizmetin üretildiğine göre pazarda daha büyük bir talebe yol açması durumunda ortaya çıkan bir senaryodur. Bu özel senaryo, hükümet, kamu harcamaları veya tüketicilerin daha fazla tüketim ihtiyaçları ile arttığında gelişebilir.

Süpermarket arabaları

Beklenen Enflasyon

Tüm ülkelerde, kamu veya özel sektörde çalışan ve bu faaliyetle yakından ilgili bir dizi karar almak için finans ve ekonominin davranışı hakkında bir dizi tahmin yapmaktan sorumlu ekonomistler ve finansal analistler vardır ve sektör. Bir enflasyon seviyesi tespit edildiğinde herkes hazırlık yapar.

Yukarı doğru eğilimli çubuk grafik

Stagflasyon

Bir ekonomide bu tür bir enflasyonun oluşması için, mal ve hizmet fiyatlarının hızla ve büyük ölçekte artması, ekonomide gelişen büyümeyi doğrudan ve ters yönde etkilemesi gerekir. Bu senaryonun ani etkisi, işsizlik rakamlarının hızla artması ve aile gelirinde bir azalmaya neden olmasıdır.

Yükselen bir trendle çeşitli farklı grafikler

Yapısal enflasyon

Bir ülke ekonomisinin yapısını doğrudan etkileyen ve diğer şeylerin yanı sıra, piyasa rekabetinin bir parçası olarak fiyatları yükselterek, piyasadaki sermaye gelirlerinde bir istikrarsızlık seviyesi olduğu için ortaya çıkan bir enflasyon türüdür. veya şirketler arasında rekabete dayalı sadakatsizlik faaliyetlerinin varlığı.

Sterlin ile ilgili kişiler

Dörtnala enflasyon

Enflasyon verileri, iki ila üç basamaklı rakamların bir yıllık geçici bir ölçüm aralığında ele alındığı bu grup içinde sınıflandırılır. Bu enflasyon seviyesi gerçekleştiğinde, fiyatlar üzerinde doğrudan etkiler yaratarak, bunları ortalama olarak yüzde 15 ila 50 aralığında artırırlar. Bu durum, bu tür bir enflasyona maruz kalan ülkenin ekonomik durgunluğa girmesine neden olacaktır.

Bu senaryo ortaya çıktığında, fiziksel ve tüzel kişiler genellikle değerle ilgili olarak fiyatların gerçek değeri üzerinde bir miktar kontrol sahibi olmak için dolar veya euro (en istikrarlı para birimleri olan) satın almak için döviz kurlarına başvurma davranışını gösterirler. nominal. Bu, satın alma gücünde istikrarı teşvik edecektir.

Kırmızı ok grafiği

Hiperenflasyon

Bu durumda, maliyetlerin hızla artarak yüzde bin yıllık büyümeye kadar yükselmesi hiperenflasyon olarak sınıflandırılır. Bu durum, ülke ekonomisinde, kendi mikro ekonomisinin yanı sıra makroekonomideki rolünü de doğrudan etkileyen bu tür finansal senaryoları sunan bir krizi kaçınılmaz olarak beraberinde getirecektir.

Bu tür enflasyonun etkileri çok olumsuz oluyor, etkileri yerel para biriminin değerini doğrudan etkiliyor, satın alma gücündeki açık seviyeleri katlanarak artıyor. Tüm bu senaryo sermaye kaçışına ve ülke ekonomisinin durumunu daha da kötüleştiren yatırımlara neden oluyor.

Bir grafiğin çubuklarını yükselten kişi

Orta derecede enflasyon

Ürün veya hizmet fiyatlarının ve dolaylı olarak üretim maliyetlerinin kademeli bir artış gösterdiği, yani maliyetleri kademeli olarak artırdığı ülkelerin ekonomisinde ortaya çıkan olası bir senaryodur. Bu kademeli büyüme biçimi, ekonomide ve satın alma gücünde istikrarı korur.

İnsanların verdiği tipik tepkilerden biri, hem bireylerin hem de tüzel kişilerin, sahip oldukları sermayeyi uzun vadeli teminat olarak koydukları alım-satım sözleşmesi işlemlerini yürütmeleridir. Bu, söz konusu sermayeyi riske atmadan yapılabilir, çünkü teoride gerçeğe yakın tahminler üretebilirler.

Aslında, ekonomi tarihi açısından bakıldığında, iki haneyi geçmeyen ılımlı enflasyon işleme rakamları olarak sınıflandırılır, yani enflasyon yüzdesi tek bir rakama karşılık geldiğinde düşük kabul edilir, aksi takdirde eğer Şekillerdeki ondalık sayıları işlerler. Ekonomistlerin ve finansal analistlerin kullandığı en yaygın kural budur.

Bir dolarlık banknotların üç sütunu

Beklenmeyen enflasyon

Bu senaryo, ekonomik ve / veya finansal analistlerin enflasyon konusundaki tahminlerindeki etkisizliğin bir sonucu olmaktan ziyade, makroekonomik değişkenlerin erişemeyeceği olaylar geliştiğinde ortaya çıkar. Genellikle varlıkları, sermayeyi ve geliri dağıtamama nedeniyledir.

Self servis mağaza temsili.

Temel enflasyon

Bu durumda kısa vadede tüketici için mal ve hizmet fiyatlarının artması, doğrudan enflasyon davranışında devreye girmektedir. Bu durumda analizi ve pazar dinamikleri için işlenmemiş enerji ürünleri ve gıda ile ilgili fiyatlar dikkate alınmaz.APA formatında alıntı yapın: (A. 2017, 09. Enflasyon türleri. Türler. Şuradan alınmıştır https://10tipos.com/tipos-de-inflacion/.)

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Siemens çamaşır makinesi hata kodları Siemens çamaşır makinesi hata kodları...

Siemens çamaşır makinesi hata kodları Çamaşır ve bulaşık makinelerinin hata kodları ve giderilmesi.  Siemens çamaşır makinesi hata kodl...

Samsung bulaşık makinesi lc hatası Samsung bulaşık makinesi lc hatası

Samsung bulaşık makinesinde hata kodu LC nasıl düzeltilir? AÇIKLAYIN: Bu mesaj bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir, yani bağlant...

Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım

TV’de sinyal yok – ne yapmalı? buzdolapları Çamaşır makineleri TV’ler mikrodalga fırınlar gaz sobaları elektrikli sob...

İnstagram reklam hesabı değiştirme İnstagram reklam hesabı değiştirme

Instagram’ımızın reklam hesabı nasıl değiştirilir? Instagram hesabımızı Hayran Sayfamıza doğru bir şekilde bağlamış olmamızın&nbs...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON EKLENEN HABERLER
Without a doubt, several items can influence your credit report and tank your own score Without a doubt, several ...

The FCRA explicitly states you could dispute any negative it...

Ngành ẩm thực VN đa chủng loại đa dạng với hàng chục ngàn các món ăn Ngành ẩm thực VN đa chủng...

Với sự thông dụng của món ăn tới từ xứ nước ta thì chắc hẳn ...

Are Cheap Skin Maintenance Systems A Good Value For Bucks? Are Cheap Skin Maintenanc...

You will never really get told about any one element plus th...

There are plenty of items that could influence your credit report and tank your score There are plenty of items...

According to the FCRA, you can dispute any unwanted element ...

Ăn uống nước ta đa dạng phong phú và đa dạng với hàng vạn món thức ăn Ăn uống nước ta đa dạng p...

Không chỗ nào hoàn toàn có thể so bì về độ đa dạng trong ẩm ...

Primarily, several things could be detrimental to your credit report and tank your credit score Primarily, several things...

The FCRA explicitly claims you could dispute any negative it...

Ngành ẩm thực VN đa chủng loại nhiều chủng loại với hàng vạn các món ăn Ngành ẩm thực VN đa chủng...

Ngành ẩm thực nước ta đa dạng đa dạng mẫu mã với hàng vạn mó...

Certainly, several items can influence your credit report and tank your score Certainly, several items ...

Among the questions that you may be having is if obtaining a...

How Property Of Unwanted Fat Using Supplements How Property Of Unwanted ...

Slowly introduce cardio back up your routine. Cardio is grea...

Ẩm thực VN đa dạng phong phú với hàng chục ngàn món thức ăn Ẩm thực VN đa dạng phong ...

Ăn uống VN đa chủng loại phong phú và đa dạng với hàng vạn m...

HABERLERİ

Situs Slot Online Terbaik

https://footballroof.com/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/

https://www.helpyourteens.com/wp-includes/situs-slot-gacor-terbaru-terpercaya/

https://www.filmrumor.com/slot-gacor-hari-ini/

https://stocksnstonks.com/slot-gacor-gampang-menang/

https://www.cloudnewsmag.com/wp-includes/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1.html

https://oaxacaculture.com/slot-deposit-dana/

https://oaxacaculture.com/judi-slot-online-jackpot-terbesar/

https://gamezigo.com/slot-gacor/

https://unblendednews.com/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://unblendednews.com/slot-online/

https://negocio.topnews.cloud/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/

https://newyorkweeklytimes.com/slot-online/

https://www.adeccogroup.com.ar/slot-online/

https://airmotiontechnology.com/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://stop-hair-loss.eu/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://www.starsandstyle.co.uk/judi-slot-online-jackpot-terbesar/

https://ukeconomynews.co.uk/slot-online/

https://hberbu.com/slot-online/

https://booking.grandroyaltravel.com/wp-includes/slot-online/