Envanter Kontrol Sistemlerinin Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Envanter, bir şirket içinde yer alan ve kendisi tarafından satın alınan mallar için depolama görevi gören veya işlemleri aracılığıyla sunulacak hizmetler kümesi olarak temsil edilen belirli bir alandır.

Bu noktayı açıklığa kavuşturarak, bunun gerekli olduğunu bilmek gerekiyor. bir kontrol sistemi kuruluşun maaş bordrosunun bir parçası olan bir veya daha fazla kişi tarafından sürekli olarak manipüle edilmeli ve doğrulanmalıdır.

Bu şekilde, bu çalışanların her biri, her bir ürünün sayısı söz konusu envanter içinde bulundu.

Ancak bu, bir bilgisayar tarafından programlanan bir belge veya sistem aracılığıyla onu yakalamak için yapılır, böylece şirket tarafından yönetilen idari grubun içeride bulunan her bir ürünü takip edebilmesi ve sağladığı faydaların her birini alabilir.

Envanter kontrol sistemi nedir?

Yukarıda bahsedildiği gibi, şirket içinde depolanan ürün seti, her müzakerenin amacına ulaşıldığı için envanter olarak kabul edilir.

Bunu akılda tutarak, çok önemli bir nesne olduğu için, kontrolünü sağlamak için gerekli olduğunu belirtmek gerekir. kayıpları veya dalgalanmaları önlemek.

Bunu başarmak için, kuruluşun bir çalışanı tarafından manuel olarak yürütülebilen kontrol sistemleri vardır veya bunun yerine, bu depolama ile ilgili gerekli verileri sağlamasına izin veren belirli bir programı yönetmekle sorumludur.

envanter kontrol çalışanları

Bu sistemler farklı bir şekilde çalıştırılabilir, çünkü örneğin FIFO veya UEPS gibi yöntemlerle depolanan ve gönderilen envanterler vardır.

Envanter kontrol sistemini yönetmenin avantajları

Bu çok özel depolama mekanizması, doğru bir sipariş ve toplam mal sayısının kontrolünü gerçekleştirmek için her bir ürünün sınıflandırılmasına izin verir.

Her bir ürünün takibini etkinleştirin

Bu hizmet setinin sürekli izlenmesi doğru satış planlamasını sağlayacak her bir müşteriyi destekleyen, onlara kaliteli ürünler sunan ve aynı zamanda durgunluk gibi zor durumların çözülmesini sağlayan.

Hırsızlık ve dalgalanmalardan kaçının

Kulağa biraz rahatsız edici gelse de, depodaki belirli miktarda envanter almaya istekli çalışanlar var.

Kontrol sistemi bunu önler, çünkü sürekli izlenen bir yöntem olduğundan, sayıya atılan sayı eşleşmelidir belgede gösterilen ile.

Olasılıkları tahmin eden istatistiksel bir sistemdir

Bu kadar somut bir yöntem olduğundan, değerlendirme ve önleme tedbirleriBu ürünlerin her birinin gerçek değerini belirlemekten sorumlu olan mutlak envanter ve net envanter gibi ve her birinin müzakere edilmemesi durumunda ortaya çıkabilecek olası kayıp gibi.

Envanter kontrol sistemini yönetmenin dezavantajları

Şirketinizin depolamasıyla çalışmak için en uygun yöntem olmasına rağmen, düzgün çalışmadıkları takdirde her sistemin kusurları vardır. Bazıları şunlar olabilir:

Teknolojik bağımlılık

Şu anda, teknoloji bize manuel olarak gerçekleştirmemiz gereken birçok prosedür sağladı, ancak maalesef bu, diğerleri arasında sonsuz enerji kaynaklarına, İnternet ağlarına bağlantıya tabi tutulan bir bilgisayardan başka bir şey değil.

Bu arızalardan herhangi birinin meydana gelmesi durumunda envanter kontrol sistemi Tamamen felç olurdum ve şirket için önemli bir sorun olacaktır.

Dolandırıcılık ve hassasiyet eksikliği

Şirketin deposundaki hırsızlıklar, bu tür bilgileri manipüle edebilen dürüst olmayan çalışanlardan kaynaklanmaktadır. Kuruluşun ürünlerinden birini yasa dışı olarak satın almak.

çalıntı envanter şirketi

Aynı şekilde, manuel olarak veya bir Excel sayfasına değerler atayarak, sistemin hassasiyeti bu görevi yürütmekten kimin sorumlu olduğuna bağlı olacaktır.

Bu envanterlerin sürekli denetimlere tabi tutuldu ve organizasyon için önemli kayıplardan kaçınmak için tekrar sayın.