Erkeklerde sperm anormalliklerinin 5 nedeni

Testis, her gün milyonlarca sperm üretir ve bazen spermin farklı olmasına ve içinde birçok anormalliğin ortaya çıkmasına neden olduğu için dış görünüşte kendi aralarında farklılık gösterirler.

Anormallikler genellikle baş veya kuyruk bölgesindeki spermde meydana gelir ve spermde olduğu gibi boyun ve vücutta da meydana gelebilir ve belki de en sık görülen anormallikler, spermin başının büyütülmüş, yuvarlak ve sivri olmadığı, dolayısıyla yumurtayı döllemek için yumurtaya giremeyen anormalliklerdir. .

Bazen spermin başı normal sınırdan küçüktür veya birden fazla başı vardır ve hepsi istisnasız tüm erkeklerde üretilen farklı sperm anormallikleridir ve bunlara deforme sperm denir.

Spermatozoayı değerlendirme yöntemleri ve anormalliklerinin derecesi farklıdır ve çoğu durumda sağlıklı bir erkekte deforme olmuş spermlerin oranı, meninin yaklaşık% 40’ını oluştururken, sağlıklı sperm bunun en büyük kısmını kaplar ve deforme olmuş hayvanların yumurtaya giremeyeceğini ve sağlıklı hayvanların yumurtaya girmesi daha kolay ve daha hızlı olduğunu bilmek gerekir. Döllenme sürecini tamamlamak için çok şey var.

Bu, deforme olmuş hayvanların yumurtaya girmesinin imkansız olduğu anlamına gelmez, çünkü bazen sakatlanmış hayvanlar bunu yapabilir, ancak yumurtaları deforme olmuş sperm tarafından döllendiği kanıtlanmış embriyolarda daha fazla düşük ve deformite olduğu için yumurtaya giren spermin deformasyonu sonucu ortaya çıkan birçok tehlikeli semptom vardır.

Bu yazıda, bazen yumurtaları etkileyen ve deforme olmuş embriyolar oluşturan sperm anormalliklerinin en önemli nedenlerini sizlere sunuyoruz.

1- Varisli damarlar

Buna yol açan pek çok neden vardır, bunlardan en önemlisi testiste oluşan varisler veya genetikte bir dengesizlik ve bozukluğun ortaya çıkmasıdır.

2- Sigara

Erkeklerin üreme sağlığını olumsuz etkilememesi ve daha sonra kısırlığa neden olmaması için sigara, aşırı kilo alma ve hızlı tedavi edilmesi gereken diğer nedenler gibi bunu etkileyen başka yanlış davranışlar da vardır.

3- Uyuşturucu ve bağımlılık

Uyuşturucu ve uyuşturucu bağımlılığı da erkeklerde birden fazla sperm anormalliğine yol açan faktörlerdir.Esrar, eroin, banjo, alkol, alkol ve diğerlerinin sperm anormalliklerini çok büyük oranda arttırdığı gösterilmiştir, bu nedenle bu risklerden tamamen kaçınmak ve onlardan tamamen uzak durmak gerekir.

4- Böcek ilaçlarının solunması

Ek olarak, kimyasal kirleticilere sürekli maruz kalma ve böcek ilaçlarının sürekli solunması, sperm anormalliklerinin görülme sıklığında bir artışa neden olur.

5- Yüksek sıcaklık

İstatistikler, erkeklerin sürekli olarak yüksek sıcaklıklara maruz kaldıklarını göstermiştir; örneğin fırın önünde durmak, sıkı kıyafetler giymek ve vücut ısısını ve testislerin etrafındaki alanı yükselten şiddetli egzersiz yapmak ve hepsi erkeklerin sperminin sağlığını etkiler, bu nedenle daha iyi bir sağlık için bu faktörlerden tamamen kaçınmaya özen gösterilmelidir.