Facebook, ücretsiz oynanabilen mobil oyunlar için bir bulut oyun hizmeti başlattı

Pazartesi günü Facebook Gaming, beklediğinizden biraz farklı olsa da, yeni bir bulut akışlı oyun hizmetini açıkladı. Facebook’un yeni hizmeti Stadia, GeForce NOW ve Xbox Game Streaming gibi PC veya konsol oyunlarına erişim sağlamak yerine ücretsiz oynanabilen mobil oyunlara erişim sağlıyor.

Facebook Play Başkan Yardımcısı Jason Rubin, “Bulut oyun, halihazırda sunduğumuz oyun türlerini genişletmekle ilgilidir, bu nedenle insanların Facebook’ta oynamaktan keyif aldıkları formatla başlayacağız: ücretsiz oyunlar,” dedi. “Genellikle mobil cihazlarda oynanan oyunlara başlamamızın nedenlerinden biri de bu.” Facebook, sosyal platformda her ay 380 milyondan fazla kişinin oyun oynadığını söyledi, bu nedenle şirket burada büyük bir fırsat olduğunu düşünüyor. Şimdilik, sosyal devin hizmeti, en sevdiğiniz oyun donanımının yerini almayı amaçlamıyor, ancak bu, şirketin nihayetinde Microsoft, NVIDIA, Google ve Amazon ile aynı pazarda rekabet etmeyeceği anlamına gelmiyor.

Rubin, “Bulut oyunlarının uzun vadeli geleceğine inanıyoruz, ancak veri merkezlerimizin, sıkıştırma algoritmalarımızın, çözünürlüklerimizin veya saniyedeki çerçevelerimizin harikalarıyla sizi şaşırtmaya çalışmayacağız” dedi. Rubin, bulut oyunlarının geleceğini abartmak istemediğini söyleyerek, görünüşe göre Stadia veya Amazon’un yakın zamanda duyurulan Luna gibi platformların bunu yaptığını ima ediyor.

Facebook’un bu hizmetle ilgili nihai amacının ne olduğunu merak ediyorsanız, muhtemelen reklam satma potansiyeli ile ilgilidir. Şirket, oyun geliştiricilerin “bulutla oynanabilir reklamları, insanların Facebook’ta bir oyunu anında deneyebilmeleri için” nasıl dağıtabileceğini özetliyor. Facebook, bu “etkileşimli demolar” diyor, oyunlar ve reklamlar arasındaki sınırı bulanıklaştırıyor, daha ucuz ve zaman alıyor ve “birden fazla reklam öğesi [to] tek bir APK’den çalıştırın. “

Facebook’un bulut oyun hizmeti ilk olarak ABD’de başlatılacak ve Massachusetts, New York, New Jersey ve daha fazlası dahil Kaliforniya, Teksas ve Kuzeydoğu ve Orta Atlantik eyaletlerinde kullanıma sunulacak. Önümüzdeki aylarda daha geniş bir kullanılabilirlik bekleniyor. Facebook, erişebileceğiniz oyun türlerine gelince, yeni hizmetteki ilk oyun grubunun şunları içerdiğini söyledi: Asfalt 9: Efsaneler, Mobil Efsaneler: Macera, PGA Turu Altın Atışları, Solitaire: Arthur’un Hikayesi, WWE SuperCard, ve Dirt Bike Zincirsiz. Hizmet hızlandıkça, kütüphanesi aksiyon ve macera oyunlarının eklenmesiyle genişleyecektir. Bu bulut akışlı oyunlar, Facebook’un HTML5’te oluşturulmuş mevcut anlık oyun kataloğuyla birlikte var olacak.

Şimdilik, Facebook’un yeni bulut oyun hizmeti yalnızca Android’de ve web’de mevcut, bu da iOS kullanıcılarının yine kaçırdığı anlamına geliyor. Rubin, “Apple’ın yeni bulut oyunları politikasına rağmen, App Store’da piyasaya sürmenin uygun bir yol olup olmadığını bilmiyoruz” dedi. Facebook açıkça mutlu değil hizmeti iOS’ta başlatamamakla birlikte, şirketin Amazon’un Luna ile yaptıklarını taklit etmesi mümkündür. Luna, iOS’ta ilerici bir web uygulaması (PWA) olarak mevcut, Microsoft’un takip ettiği bir yol, ancak Apple’ın bulut oyun hizmetleri ve web uygulaması standartları konusundaki muhafazakar duruşu göz önüne alındığında bu yöntemin geleceği belirsiz.

Facebook Bulut Oyunları

Bir cevap yazın