Reklamı kapat
Reklamı kapat
Güncel İçerikler
Güncel İçerikler

Fare türleri

O fare bir kullanıcının bir bilgisayar ekipmanı üzerinde bazı görevleri yerine getirmesine yardımcı olan elektronik cihaz. Temel olarak, bir cihazı tek elle farklı taraflara hareket ettirmeyi içerir, böylece aynı zamanda imleci ekran içinde hareket ettir. Bu nedenle, fare bir giriş cihazı olarak düşünülebilir. İmleci fare ile hareket ettirerek, kullanıcının ihtiyacına veya durumuna bağlı olarak eş […]

26 Aralık 2020 - 15:37 'de eklendi ve 27 kez görüntülendi. A+A-

Fare türleriO fare bir kullanıcının bir bilgisayar ekipmanı üzerinde bazı görevleri yerine getirmesine yardımcı olan elektronik cihaz. Temel olarak, bir cihazı tek elle farklı taraflara hareket ettirmeyi içerir, böylece aynı zamanda imleci ekran içinde hareket ettir. Bu nedenle, fare bir giriş cihazı olarak düşünülebilir.

İmleci fare ile hareket ettirerek, kullanıcının ihtiyacına veya durumuna bağlı olarak eş zamanlı olarak bazı linklere tıklamak, belirli içeriği seçmek, söz konusu içeriği kesmek ve / veya kopyalamak mümkün olacaktır, bulunan bazı göstergeleri değiştirmek mümkün olacaktır. diğer işlevlerin yanı sıra menülerde. Görüldüğü gibi fare mükemmel bir cihazdır.

Ergonomik açıdan bakıldığında genellikle işaret parmağı ve orta parmakla basılabilen iki düğmesi vardır. Sol tarafta bulunan düğme, kullanıcının bilgisayarda bulunan tüm programların ana işlevlerini uygulamasına olanak tanır. Sağ düğme normalde kullanıcının ikincil işlevler olarak bilinenleri uygulamasına izin verir.Farenin parçaları

Sağ düğme

Cihazın bu bölümü sağ üst taraftadır, bu, kullanıcının o sırada kullanılan programa ve / veya yazılıma bağlı olarak farklı menülerde bulunan işlevleri gerçekleştirmesine izin verme ana işlevine sahiptir. Sağ tuşa tıklama seçeneği, imleç ile menü ve fonksiyonlarını arama olasılığını kaydeder.

Sol düğme

Bu düğme, kullanıcının o anda ihtiyaç duyduğu programları seçmesine ve ayrıca ekipmanın kendisinin ve şu anda kullanmakta olduğu web sayfalarının bazı işlevleriyle akıcı bir şekilde etkileşime girmesine olanak tanır. Örneğin, bir satırda iki tıklama verme eylemi yürütülürse, belirli bir program açılacaktır.

Bu düğmeyle, örneğin her türlü programı, pencereyi ve / veya Word veya Excel sayfalarını “sürüklemek” de mümkündür. Gördüğünüz gibi, sol düğme, ihtiyaç duyduğunuz işlevleri yönetmenize ve aynı zamanda, kendi takdirinize bağlı olarak kullanmak için bazı belgeleri seçmenize olanak tanır. Kullanıcı için oldukça dinamik bir düğmedir.

Fare bağlantısı

Farenin bilgisayar ekipmanına bağlanması ve kullanıcı tarafından komutları yerine getirebilmesi için gerekli olan kablodur. Kablosuz olan bazı fareler var, bu yüzden açıkçası kablo bağlantısına gerek yok. Ancak, örneğin kızılötesi ışıklar gibi diğer cihazların desteğine ihtiyacınız var.

Bilgisayar faresi

Navigasyon kontrolü

Genellikle farenin altında bulunur; bu, kullanıcının imleci ekran boyunca kendi takdirine bağlı olarak hareket ettirmesine olanak tanır. Bir top cihazı ve lazer tipi ışık gibi iki navigasyon kontrolü biçimi vardır. Bu, söz konusu farenin türüne bağlı olacak ve daha sonra incelenecektir.

Top Fare

Fare kapağı

Donanım açısından bakıldığında, cihazın yüzey kısmı bu şekilde bilinir. Aynı zamanda kullanıcıya çekici gelen bir tasarımın gösterilmesine, içerideki tüm devre ve / veya kabloların korunmasına izin verir. Yüzeyin veya kapağın tasarımı, kullanıcıya el ve fare arasında ergonomik bir kullanım sağlar.

Mavi bilgisayar faresi

Kaydırma tekerleği

Bu durumda, bazı farelerde bu bölüme sahibiz. Kullanıcının ekranda yukarıdan aşağıya ve tersi yönde kaydırma yapmasını sağlayan bir tekerlekten oluşur. Kullanıcıya, imleci kullanmak için daha fazla olanak ve aynı zamanda daha hızlı. Bu nedenle gerçekleştirdiği hareket bu olduğundan “kaydırma” olarak bilinir.

Bir farenin yakın çekimi

Fare türleri

Fare Bluetrack

Bu tür fare, LED teknolojisi kullanılarak ayırt edilir, yalnızca optik fareden farklı olarak mavi ışık kullanır. Bu özellik, imlecin fareye göre hareketlerinin hassasiyetini daha kesin hale getirir. Sunduğu diğer bir avantaj, farenin hemen hemen her tür yüzey üzerinde hareket ettirilebilmesidir.

LED ışığı

Taktik Top Fare

Fiziksel açıdan bakıldığında, bu farenin ilk bakışta hatırı sayılır büyüklükte bir topu vardır. Ancak bu en üstte. Bu, kullanıcının topu parmaklarıyla hareket ettirmesine ve imleci aynı yönde hareket ettirmesine izin verir. Bu, kullanıcıya imlecin kendisi üzerinde daha iyi kontrol sağlar. Hareket etmeyerek kola avantaj sağlar.

Üstte küre olan fare

Hibrit Fare

Bu durumda, ana özelliği olarak klavye ve faresi olan bir fare türüne sahibiz. Yani, üstüne fare ile birlikte kurulmuş bir klavyeniz var. Genellikle, video oyun sektöründe daha fazla kullanım bulunur ve bu da kullanıcıların oyunun kendisi üzerinde daha fazla kontrole sahip olmasına izin verir.

Birçok düğmeli fare

Lazer Fare

Optik tip ile belirli bir benzerliği olan bir fare türüdür. Temel farklılıklardan biri, imlece yeterince ileten hareket dedektöründe daha iyi hassasiyet ve verimlilik göstermesidir. Bunun anahtarı, bu farede kullanılan sensörlerin daha iyi kalitesi ve doğruluğudur. Bu nedenle profesyoneller tarafından hassasiyet karşısında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Lazer kullanan fare

Mekanik Fare

Bunlar genellikle fiziksel eğitimleriyle ayırt edilir. Bunları, fareyi hareket ettirerek topu ve dolayısıyla imleci döndüren, genellikle plastik bir topun bulunduğu alt kısımda bulmak yaygındır. Hareket ederken top, hareketleri gösteren bir dizi sensöre sahip olduğu için imlecin hareket etmesini sağlar.

Top gibi mekanik cihazlara ek olarak, kullanıcının tam olarak farenin altına yerleştirilecek bir pede sahip olması gerekir. Bu nedenle, mevcut diğer fare modellerinden farklı olarak bu bir dezavantajı temsil eder. Düzgün çalışması için hem farenin altı hem de altlık periyodik olarak temizlenmelidir.

Şu anda, özellikle bu cihazın şu anda mevcut olan yeni biçimleriyle karşılaştırıldığında, eski bir fare olarak kabul edilmektedir. Bilgisayarların evrimine çok katkıda bulunan bir prototip olduğu kabul edilmelidir. Belli bir yoksulluk düzeyine sahip bazı ülkelerde, bunların değiştirilmesi mümkün olmadığında hala kullanılmaktadırlar.

Standart bilgisayar faresi

Optik fare

Bu fare ikinci nesil olarak kabul edilir. Yapılan şey, topun temasını değiştirmekti, yani, farenin kendisi hareket ettiğinde ekrandaki imlecin okuyucu ve sensörü olmaktan sorumlu olan LED tipi bir ışık sistemi ile değiştirildi. Bu ışık, fare hareketini algılama ve imleç hareketine çevirme özelliğine sahiptir.

Bu, geliştirilen fotosensör sistemi sayesinde mümkündür. Görüldüğü gibi, topta olduğu gibi sahanın takılma riskini almadığı için bu kullanıcı için bir avantajdır. Elbette alt fare alanını ve sık hareket ettiği yüzeyi temizlemek gerekiyor.

Bir farenin içi

Optik-mekanik fare

Bu durumda, belirli bir özelliğe sahip bir faremiz var. Adından da anlaşılacağı gibi, mekanik ve optik farenin bir kombinasyonudur, yani cihazın içinde bir top ve bir optik ışık vardır. İşleyiş şekli, sensörlerden geçen ışığın topun hareketini algılaması ve imlecin ekranda nasıl hareket etmesi gerektiğini göstermesidir.

Kaydırma Tekerleği Fare

Bu durumda, farenin farenin üst kısmında, aynı kullanıcının fare imlecini ekranda yukarıdan aşağıya ve tersi yönde dikey olarak hareket ettirmesine izin veren bir tür tekerlek vardır. Şu anda en çok kullanılan cihazlardan biridir. Bu farelerin bazılarında aynı tekerleğe tıklama seçeneği bile vardır.

Kablosuz fare

Fare 3D

Mimarlar, mühendisler, tasarımcılar ve ilgili alanlar gibi belirli profesyoneller tarafından özel olarak kullanılan bir fare türüdür. Bu böyledir çünkü kullanımında görüntülerin üç boyutlu formatta döndürülebilmesi gibi birçok fayda ve seçenek sunar. Bu, sanal bir düzlemde gerçekmiş gibi ürünler oluşturmaya yardımcı olan bu tür fare sayesinde mümkündür.

3d fare

Bağlantı türü için fare

Mouse con Kablosu

Bu tür bir farenin özelliği, çalışması için bilgisayar ekipmanına bir kabloyla bağlanması gerektiğidir. Bu bağlamda, üç tür bağlantı bilinmektedir: seri bağlantı noktası, PS2 bağlantı noktası ve USB. Şu anda çok az kullanılıyorlar çünkü insanlar kablosuz gibi başka bir fare türünü tercih ediyorlar.

Elektronik

Kablosuz fare

Bu durumda fare, bilgisayara kablo ile bağlanmasına gerek kalmadan çalışabilir. Fare ile bilgisayar ekipmanı arasında USB veya bluetooh sistemi gibi bağlantı kurmanın iki yolu vardır. Bu tür fareler günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu, kullanıcıya sunduğu konfordan dolayı böyledir.APA formatında alıntı yapın: (A. 2017, 10. Fare türleri. Türler. Şuradan alınmıştır https://10tipos.com/tipos-de-mouse/.)

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Siemens çamaşır makinesi hata kodları Siemens çamaşır makinesi hata kodları...

Siemens çamaşır makinesi hata kodları Çamaşır ve bulaşık makinelerinin hata kodları ve giderilmesi.  Siemens çamaşır makinesi hata kodl...

Samsung bulaşık makinesi lc hatası Samsung bulaşık makinesi lc hatası

Samsung bulaşık makinesinde hata kodu LC nasıl düzeltilir? AÇIKLAYIN: Bu mesaj bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir, yani bağlant...

Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım

TV’de sinyal yok – ne yapmalı? buzdolapları Çamaşır makineleri TV’ler mikrodalga fırınlar gaz sobaları elektrikli sob...

İnstagram reklam hesabı değiştirme İnstagram reklam hesabı değiştirme

Instagram’ımızın reklam hesabı nasıl değiştirilir? Instagram hesabımızı Hayran Sayfamıza doğru bir şekilde bağlamış olmamızın&nbs...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON EKLENEN HABERLER
Without a doubt, several items can influence your credit report and tank your own score Without a doubt, several ...

The FCRA explicitly states you could dispute any negative it...

Ngành ẩm thực VN đa chủng loại đa dạng với hàng chục ngàn các món ăn Ngành ẩm thực VN đa chủng...

Với sự thông dụng của món ăn tới từ xứ nước ta thì chắc hẳn ...

Are Cheap Skin Maintenance Systems A Good Value For Bucks? Are Cheap Skin Maintenanc...

You will never really get told about any one element plus th...

There are plenty of items that could influence your credit report and tank your score There are plenty of items...

According to the FCRA, you can dispute any unwanted element ...

Ăn uống nước ta đa dạng phong phú và đa dạng với hàng vạn món thức ăn Ăn uống nước ta đa dạng p...

Không chỗ nào hoàn toàn có thể so bì về độ đa dạng trong ẩm ...

Primarily, several things could be detrimental to your credit report and tank your credit score Primarily, several things...

The FCRA explicitly claims you could dispute any negative it...

Ngành ẩm thực VN đa chủng loại nhiều chủng loại với hàng vạn các món ăn Ngành ẩm thực VN đa chủng...

Ngành ẩm thực nước ta đa dạng đa dạng mẫu mã với hàng vạn mó...

Certainly, several items can influence your credit report and tank your score Certainly, several items ...

Among the questions that you may be having is if obtaining a...

How Property Of Unwanted Fat Using Supplements How Property Of Unwanted ...

Slowly introduce cardio back up your routine. Cardio is grea...

Ẩm thực VN đa dạng phong phú với hàng chục ngàn món thức ăn Ẩm thực VN đa dạng phong ...

Ăn uống VN đa chủng loại phong phú và đa dạng với hàng vạn m...

HABERLERİ

Situs Slot Online Terbaik

https://footballroof.com/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/

https://www.helpyourteens.com/wp-includes/situs-slot-gacor-terbaru-terpercaya/

https://www.filmrumor.com/slot-gacor-hari-ini/

https://stocksnstonks.com/slot-gacor-gampang-menang/

https://www.cloudnewsmag.com/wp-includes/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1.html

https://oaxacaculture.com/slot-deposit-dana/

https://oaxacaculture.com/judi-slot-online-jackpot-terbesar/

https://gamezigo.com/slot-gacor/

https://unblendednews.com/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://unblendednews.com/slot-online/

https://negocio.topnews.cloud/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/

https://newyorkweeklytimes.com/slot-online/

https://www.adeccogroup.com.ar/slot-online/

https://airmotiontechnology.com/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://stop-hair-loss.eu/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://www.starsandstyle.co.uk/judi-slot-online-jackpot-terbesar/

https://ukeconomynews.co.uk/slot-online/

https://hberbu.com/slot-online/

https://booking.grandroyaltravel.com/wp-includes/slot-online/