Fark ne? Püskürtmeye karşı haddeleme boyası – boyama

İster bir odayı boyuyor olun, ister evinizi dış cephe kaplıyor olun, vermeniz gereken bazı kararlar var. Renk seçenekleri, boya türleri ve uygulama yöntemleri muhtemelen listenin başında olacaktır. Doğru, fırçalar ve rulolar artık bir ev sahibinin boya uygulamasının tek yolu değil. Boya fıskiyeleri artık tüm beceri seviyeleri için seçenekler. Kendi işini yapanlar için, bu püskürtme tabancaları küçüktür, elde tutulur ve ince bir sprey boya uygulamak için basınçlı hava kullanır.

Sprey boya kullanmak daha hızlı bir uygulama yöntemi gibi görünebilir, ancak bu zorunlu değildir. Bir boyama işi için aracınızı seçerken yüzey, konumu ve sahip olduğunuz zaman dikkate alınması gereken faktörlerdir. Projeniz için hangi alet ve tekniğin en iyi sonucu verdiğini öğrenmek için püskürtmeye karşı haddeleme boyasının tüm artılarını ve eksilerini okuyun.

Boya püskürtmek sandığınız kadar kolay değil.

Daha önce hiç sprey boya kullanmadıysanız, ilk seferiniz göründüğü kadar kolay olmayabilir. Sprey boya ile eşit bir katman elde etmek çok fazla deneme yanılma gerektirir. Genellikle yeni başlayanlar damlama, koşma, düzensiz kapama ve her yere boya bulaşmasından muzdariptir. Ama bu seni durdurmamalı! Sprinkler, pratik için mükemmel olan uygun fiyatlı, kullanımı kolay modellerde gelir. Sprey becerilerinizi test etmek için biraz boya almaya gücünüz yetiyorsa, kesinlikle deneyin.

Boya, sprey ile aynı hızda yuvarlanıyor olabilir.

Kendin-yap sanatçılarının çoğu, boyayı haddeleme boyası yerine boyayı düşünür çünkü projeyi çok kısa sürede tamamlayacaklarını düşünürler. Bu mutlaka doğru değildir. Boya tabancasını kullandığınızda, kazandığınız zamanı araçlarınızı monte ederek, alanı dikkatlice maskeleyerek (aşağıda daha fazlası) ve temizleyerek uygulamaya harcayacaksınız. Püskürtme için hazırlık çalışması, boyadan çok daha uzun sürer, bu nedenle toplam proje süresi aşağı yukarı aynıdır.

Unutulmaması gereken başka bir şey: Eğer kesintiye uğradıysanız veya yuvarlanmaktan yorulduysanız, projenizi durdurmak ve başka bir günde devam etmek önemli bir şey değildir – tamburu hızlıca yıkayabilir veya boyayla kaplı aletlerinizi fermuarlı bir çantada saklayabilir ve devam edene kadar taze tutabilirsiniz. Ancak püskürtücüyü boya ile doldurduğunuzda, püskürtme hortumunda veya tabancada kalan boya kuruyup tıkanmalara neden olduğu için işiniz bitene kadar ona yapışırsınız.

Rulo boya, tutumlu ev sahibinin tercihidir.

Uygun fiyatlı boya püskürtücüler yaklaşık 100 $ ‘dan başlar ve çoğu yüksek kaliteli marka bunun iki katı ve daha fazlasına mal olur. Bir boya püskürtücüsü kiralamak bile size günde 40 dolara mal olabilir. Ardından, püskürtücüyü yine de kullanmayı seçerseniz, yine de daha fazla boya satın almanız gerekir: Püskürtücüler, kutulardan yüzde 33 daha fazla boya kullanır. Maliyetin bir kısmı için, haddeleme boya bütçe yöntemidir.

Sprey, fırçanın ulaşamayacağı yere ulaşır.

Sprey ile, fırça ile yapılması zor olan en dar çatlaklara boya uygulayabilirsiniz. Bu, patlamış mısır tavanları, tuğla duvarlar, taç şekillendirme, frizler veya yuvarlanan siding gibi dokulu yüzeylerin tüm köşeleri ve çatlakları ve mobilyalarda ulaşılması zor yerler için kullanışlıdır. Ayrıca, sprey boyayı havalandırdığı için, deneyimli operatör sarılma belirtileri olmadan daha pürüzsüz bir yüzey elde eder. Ancak püskürtülen boya, kirli yüzeye, boya gibi yapışmayacaktır. Bu nedenle, sprey boya kullanmayı planlıyorsanız, en iyi sonuç için her zaman önce duvarı fırçalayın.

Hem atomizer hem de silindir dağınık.

Boya püskürtmek, bir rulo ile yaptığınız gibi sadece kenarları maskelemek ve kesmeyi gerektirmez. Dokunmak istemediğiniz her şeyi aşırı sprey ile – pencereler, zeminler ve tavanlar – bir film veya bir örtü ile maskelemelisiniz. Her iki yöntemi de kullanarak, düzgün bir şekilde saklanmazsanız, kendinizi pisliklerinizi temizlerken bulacaksınız. Aradaki fark, silindirin geride damlacıklar bırakıp janta çarpabilmesidir, ancak püskürtücü yüzeyleri ince bir sis halinde kaplayabilir.

Boya püskürtücülerini açık havada veya boş evlerde kullanmak en iyisidir.

Püskürtücünün kullanımıyla ilgili aşırı atık riski, onu dış mekan projeleri için veya kullanılmayan boş bir alanda iç mekanlar için daha uygun hale getirir. Maskenizin olması gerektiği kadar kapsamlı olmadığını fark ederseniz, uygulamada tasarruf edeceğiniz zaman gönül yarasına değmez. Sadece dışarıda resim yapıyorsanız, rüzgarlı bir gün için püskürtmenin en iyi seçenek olmadığını bilin.