Farklı cilt temizleyicileri: Sizin için doğru olanı nasıl seçersiniz?

123rf – ustaca

Cilt temizleyicileri, cildinize uygun bakımın temelidir. Tabii ki her kadının kuru, yağlı veya karma olmasına bağlı olarak cildinin ihtiyacını karşılayan kendi temizleyicisi vardır.

Yeni başlayanlar için, bazıları en iyi temizleyiciyi seçmekte zorlanabilir. Bu nedenle, farklı deterjan türlerini, işlevlerini ve özel formülasyonlarını bilmek zorunludur. Ciddi hasara neden olabileceğinden, hiçbir koşulda yüz cildinizde sabun veya kimyasal temizleyiciler kullanamazsınız. Sert kimyasal elementler cildin doğal nemlendirici yağlarını çıkararak cildin kurumasına ve elastikiyetini kaybetmesine neden olur.

İşte farklı cilt temizleyici türleri ve aralarından sizin için en iyi olanı seçin.

1- Köpüren Temizleyici

Bu tür cilt temizleyiciler en yaygın olanlardır. Çoğu kadın ve kız, diğer türlerin farkında olmadan cilt üzerinde köpüklü bir temizleyici kullanmaya başvurur. Köpüren temizleyici, daha az nemlendirici maddeler içerir. Köpük, mikropları ve kiri etkili bir şekilde gidermeye yardımcı olurken, ayrıca gözler dışında cilt yüzeyindeki makyaj izlerini gidermeye yardımcı olur. Göz çevresi bölgesinde sert unsurlar içermeyen uygun bir temizleyici kullanılmalıdır. Ciltte kalıntı bırakmaz, ancak uzun süreli kullanımda cildinizi kurutabilir. Tüm cilt tipleri için uygundur, ancak en çok yağlı ciltler için uygundur.

2- Yüz temizleme yağları

Yüz yağları, cilde gerekli nemi sağlamak için yüksek oranda yağ içeren cilt temizleyicilerdir. Su geçirmez makyaj izlerinin giderilmesine yardımcı olur ve göz makyajını çıkarmak için de kullanılabilir. Etkili temizleme etkilerine rağmen bir miktar yağlı kalıntı bırakabilir. Köpürmez, ancak cilde karşı hassastır. Kuru cilde sahip olanlar için çok uygundur, cilde derin nem sağlar ve şiddetli kuruluktan korur.

3- Temizleme sütü

Temizleme sütü, nemlendirici elementler açısından zengin bir cilt temizleyici türüdür. Cilt dostudur, köpürmez. Kiri etkili bir şekilde gidermeye yardımcı olur, ancak su geçirmez makyaj izlerini çıkarmaz. Cilt yüzeyinde bazı izler bırakabileceğinden kuru cilde sahip kişiler için uygundur.

4- Misel Suyu

Bu temizleyiciler, tüm cilt tipleri için uygun olan çok miktarda nemlendirici bileşen içerir. Hiç köpürmez ve suyla durulamadan bir parça pamuk kullanılarak cilde yayılabilir. Cilde karşı hassastır, kir ve makyajı gidermeye yardımcı olur. Ciltte herhangi bir iz bırakmadan makyaj izlerini kolayca gidermeye yardımcı olan yağlar açısından zengin olan bazı türleri vardır.

6- Islak mendiller

Islak mendiller de bazı kızların cildini temizlemek için kullandıkları yöntemlerden biridir. Bazıları bir miktar nemlendirici krem ​​içerir ve ayrıca toz ve kiri gidermeye yardımcı olurlar. Bazı makyaj çıkarıcılar da mevcuttur. Ancak dermatologlar, yoğun sürtünme yüzün zarar görmesine ve ciltte kızarıklığa neden olduğu için uzun süre kullanılmasını önermemektedir.