Fetüs ne zaman hareket eder?

123rf / Ian Allenden

Bir kadın için en heyecan verici ve duygusal şeylerden biri, bebeğinin karnındayken ilk hareketlerini hissetmesidir. Çocuğun annesinin rahmindeyken hareketi, bir kadının hayatı boyunca yaşadığı en şaşırtıcı anlardan biridir ve en şaşırtıcı anlardan biridir, sırf anne karnında yaşayan ve onun içinde büyümeye başlayan küçük bir ruh olduğunu düşünmek.

Bu nedenle fetal hareket, bir kadının hamileliği sırasında yaşadığı en güzel deneyimlerden biri olarak kabul edilir. Bununla birlikte, fetüsün hareketleri hakkında bilgi sahibi olmayan ve annenin bebeğinin fetüsünün hareketini ne zaman hissettiğini bilmeyen birçok hamile kadın vardır. Bu nedenle, bugün yazımız hamileliğe yeni başlayan annelerin “Fetüsüm ne zaman hareket ediyor? Fetüsün midemdeki hareketini nasıl bilebilirim? Ve fetüs hareket etmeyi bıraktığında ne zaman endişeli hissederim? Bu makaleyi bizimle birlikte takip edin ve fetüsün ne zaman hareket ettiğini bilin.”

Fetüs ne zaman hareket eder?

Fetüsün hareketi çocuğun kalp atışıdır ve fetüsün hareketi, çocuğun sağlıklı durumunu gösteren en önemli işaretlerden biridir ve çocuğun normal şekilde geliştiğinin ve mükemmel durumda olduğunun kanıtı olarak kabul edilir. Fetüsün hareketi genellikle gebeliğin dördüncü ayında yani gebeliğin on üçüncü haftasında başlar ve fetal hareketi beşinci ayın başında başlayan bazı kadınlar vardır. 13. haftada fetüsün küçük olması nedeniyle cenin hafifçe hareket etmeye başlar ve geliştikçe hareket hafif hareketler olmaya başlar ve haftanın gelişimi ile fetüs 16. haftaya geldiğinde fetüsün hareketleri önemli ölçüde artar.

Fetal hareket nedir?

Fetüsün hareketleri sadece kalp atışı değil, aynı zamanda esneme hareketi gibi ağzını tamamen açıp kapatmayı, yumuşak ayaklarıyla çocuğu tekmelemeyi de içerir ve bu hareket annenin hissettiği en ünlü bebek hareketlerinden biridir çünkü en bariz olanıdır. Bebeğin rotasyonu, bebeğin küçük ellerini, kollarını ve bacaklarını hareket ettirmesine ek olarak, fetüsün hareketlerinden birinin üst ve alt hareketleriyle de gerçekleşir.

Anne bebeğinin fetüsünün hareketini nasıl hissediyor?

Anne, gebeliğin 16. ayının başından itibaren yani dördüncü ayın sonunda fetüsünün hareketini gerçekten hissetmeye başlar. Buradaki hareket, karın bölgesinde bir tekme veya sürekli bir dairesel harekettir. Sonra hareket birkaç saat sonra durur ve bazen hareket bütün gün durabilir, sonra hareket tekrar başlar ve fetüsün hareketini anlatan bazı hamile kadınlar vardır, fetüsün hareketinin karnındaki patlamış mısırın çatlatılması gibi olduğunu söyleyenler ve hareketin kelebek gibi olduğunu söyleyenler vardır. Dans ediyor ve karın içinde hareket eden bir balık ya da ışık dalgaları gibi olduğunu söyleyenler var. Ancak altıncı ayın başında, fetüsün büyüklüğü ve daha da gelişmesi nedeniyle fetüsün hareketleri farklıdır ve sanki ajite olmuş gibi artmaya başlar.

Fetal hareket hızı

Hamile bir kadın, gebeliğin ikinci trimesterinde fetüsünün hareketini hisseder ve bir saat içinde otuz kez olmak üzere belirli bir fetal hareket oranı vardır. Veya bir saat içinde en az on kez ve daha azsa, fetüsün iyi olduğundan emin olmak için bir uzmana danışılmalıdır. Ancak anne, fetüsün uyuduğu ve kırk dakika süren bazı zamanlar olduğunu bilmeli, ancak bu süre doksan dakikayı hareketsiz geçerse, o zaman doktora da danışılmalıdır.

Fetal hareket eksikliğinin nedenleri

Fetüsün uyku saatleri dışında hareketsiz kalmasına yol açan bazı nedenler vardır ve bunlardan en önemlisi annenin bazı durumlarda maruz kaldığı kötü psikolojik durumudur ki bu da fetüsün daha az hareket etmesine neden olan ana nedenlerden biridir. Aynı şekilde anne, gebeliğin en önemli belirtilerinden biri olan karın bölgesinde ağrı, hatta kronik kabızlık hissi, bazen de fetüsün hareketini hissetmemek için bağırsakta şiddetli şişkinlik, yorgunluk ve yorgunluk hissettiğinde ya da ağrıdan muzdarip olduğunda. Annenin fetüsünün hareketini hissetmemesine neden olan faktörler arasında fetüsün hareketini engelleyen amniyon sıvısındaki artış veya annenin hamilelik açıklaması yanlış olabilir.

Anne karnındaki fetüsün hareketini artıran şeyler

Hamile bir annenin güvenliğini sağlamak için fetüsün hareketini artırmak için başvurabileceği bazı şeyler vardır, bunlardan en önemlisi hamile kadının bir parça çikolata, hatta bir dilim soğan yemesidir. Ya da anne bir bardak soğuk su da alabilir, çünkü buradaki fetüs sıcaklıkta bir değişiklik hissedecek ve ondan uzaklaşmaya çalışacaktır. Hamile kadın aynı zamanda yüksek sesle müzik veya karın üzerindeki baskı sesini de duyar, bu, hoşnutsuzluğunu ifade edene kadar fetüsün hareketini uyarmaya yardımcı olur.