Fiil türleri


Fiiller nelerdir?

Fiiller hareketi veya eylemi ifade etme işlevi olan kelimeler. Yani, bir öznenin kendisini bir duruma göre, belirli bir süre içinde bulduğu durum. Anlamsal yapısında, bir tam yüklem, eşlenik eylemin bu yüklemin sözdizimsel ekseni olarak hareket ettiği yer. Özetle, mutlak ek dua

(Fiiller İllüstrasyon)

(Fiiller İllüstrasyon)

Fiillerin sınıflandırılması

Farklı fiil sınıflandırmaları ayırt edilebilir:

 • Yardımcı fiiller: o fiillerle ilgili onların kendilerine ait bir anlamı yok, ancak işlevi, diğer kelimelerin bağlantılarının veya çekimlerinin üretiminde bulunur. Örnek: “Esther okuldan bir arkadaşının eşliğinde gelmişti” (sahip olmak fiili).
 • Düzensiz fiiller: Onlar bu eşlenik kalıplarını takip etmeyinSonsuzluklarının temellerine değer vermeyi amaçlamayan, yani bu fiiller çekildiklerinde, ait oldukları fiilin kökünde bir değişiklik meydana gelir. Örnek: “Mariela, Luis’i öğleden sonra olası izole duşlar konusunda uyardı.” (Fiil uyarır, eşlenik kökü kaybeder, uyarı fiili olur)
 • Düzenli fiiller: çekimler şemasına devam et. Düzensiz olanların aksine, bunlar kökü korur ve karşılık geldikleri konjuge füzyonun sonlandırmalarına sahip olmaları ile karakterize edilir. Örnek: “Bir araştırma çalışma grubunun organizasyonundan kaynaklanan kapsayıcı tekliflerden korkmamalıyız” (fiil korkusu).
 • Kişisel olmayan fiiller: olanlar olarak ayırt edilirler üçüncü tekil şahıslarda ve mastarlarda kullanılır.
  Örnek: “Bolivya toplumunda, yağmur yağdığında teşekkür etmek gelenekseldir, çünkü ekinleri için büyük fayda sağlar.” (Fiil yağmur yağar)
 • Kusurlu fiiller: farklılaşırlar çünkü bitmemiş bir fiil çekimine sahip olmakyani, belirli fiil zamanlarının eksikliği not edilir. Örnek: despavorir fiili, tam bir çekime sahip olmadığı için sadece bazı cümlelerde kullanılabilir.
 • Çiftleşen fiiller: olarak da adlandırılır Öznitellikler, en çok tanınan fiillerdir: ser ve estar. Olarak kullanılırlar bir birey ve bunun bir özelliği arasındaki bağlantıanlam reformu üretmeden. Örnek: “İstatistik öğretmeni zeki bir adam, ancak sınıfını hiçbir zaman tam olarak anlamıyorum” (olmak için fiil – şu şekilde davranıyor)
 • Tahmin edici fiiller: ile karakterize edilir fiziksel veya duygusal eylemler, tutkular veya durumları ifade etmek bir konunun bulunduğu. Örnek: “Marta, Pablo’nun çaldığı akordeon sesinden çok memnun kaldı”.
 • Geçişli fiiller: çalıştırma, se onu kurandan farklı bir kişiyi transfer eder. Örnek: “Dergi yazmaya adanmışlardı” (yazma eylemi, dergilere gider)
 • Fiiller geçişsiz: Geçişli olanlardan farklı olarak, bireyin eylemleri başka bir konuya değil, daha ziyade gerçekleştiren konuyu benzersiz şekilde etkiler.
  Örnek: “Komşu aile tatile Hong Kong’a gidiyor.”
 • Dönüşlü fiiller: tarafından belirtilmiştir eylemi gerçekleştiren konuya tekrar girmek. Örnek: “Kendimi havuza daldırdığımda, yüzümdeki suyu hissettiğimde yaşadığım his hiçbir şeyle kıyaslanamaz”.
 • Karşılıklı fiiller: ne zaman ortaya çıktı tazminat veya hisse değişimi gerçekleşir iki veya daha fazla özne veya nesne arasında. Örnek: “Rusya cumhurbaşkanı, İspanya cumhurbaşkanına, ele alacakları konuyu belirtmeden bir toplantı yapmak için bir açıklama gönderdi.”

İlgili Mesajlar


Tüm hakları Saklıdır


© Is izin verildi içeriğin kullanımı, bir bağlantıyla tanınmak bu makaleye, bir bilgi kaynağı olarak.