Finansal Tahminler ve Bütçeler Arasındaki Önem ve Farklılıklar Nelerdir?

İş dünyasında, ticari ve ekonomik düşüşleri engellememize izin verdiği için finansal projeksiyona sahip olmak önemlidir. Dolayısıyla bütçe ve finansal tahminler hakkında bir şeyler duymamız doğal ama gerçek şu ki bunlar çok farklı. Bu nedenle size bu yazıda açıklayacağız, finansal tahmin ve bütçenin önemi farklılıkları kadar.

Finansal Tahmin nedir?

Finansal tahmin, iş kurumlarının davranışlarının gelecekteki tahminleri, genellikle satış veya kar alanında. Tahminler, üretildikleri alanlar dikkate alınarak kısa, orta ve uzun vadeli olarak uygulanabilir. Örneğin, finansal kriz veya belirli bir yatırımı yapan veya lojistik ve üretimde değişiklik yapan bir şirketin durumu.

Tahminler, mutlaka kontrol edilen gerçekler değil, ancak çok yararlı bir yoldur. kurumu hazırlamak olası beklenmedik olayların ve beklenmedik olayların. Öte yandan, finansal tahmin, yönetim kurulunu iş stratejileri oluşturmak ve sağlıklı kararlar almak için bilgi ile donatır.

Finansal Bütçeleme nedir?

Mali bütçe hesaplanacak para miktarı günlük hayatın veya bir işin genel giderleriyle başa çıkmak. Diğer bir deyişle, kısa, orta veya uzun vadeli kurulu bir dönemde gelecekte var olacak tahmini gelir ve gider hesaplamasıdır.

Şirketler söz konusu olduğunda, bir bütçenin amacı üretilenden daha fazla harcanmamasını sağlamak satış veya üretimde. Çoğu durumda, “nakit bütçesi” adı verilen bir muhasebe raporunda taşınması gereken ayarlamaların yapılması gerekecektir.

Bütçe belirli amaçlar için para tahsis etmek için kullanılır, bunlar şirketlerin bir amaca ulaşmak için belirledikleri hedeflerdir.

Finansal tahmin ve bütçeler arasındaki farklar

Daha sonra, finansal tahmin ve bütçeler arasında var olan farklılıkları göstereceğiz, çünkü bu şekilde ikisini anlayacaksınız.

fianciero tahmini

 • Bütçe ekonomik plan belirli bir süre için yönetim tarafından önceden hazırlanmış sayısal olarak belirtilmiştir.
 • Prognoz şunlardan oluşur: trendlerin ve uzun vadeli sonuçların değerlendirilmesi, geçmiş ve şimdiki verilere dayanmaktadır.
 • Finansal tahmin, iş dünyasındaki olayları veya eğilimleri mevcut iş koşullarına göre değerlendirmeye izin verir.
 • Bütçeler ne kadar katkıda bulunacağının ifadesidir yatırıma.
 • Bir tahmin belirlediğinizde, belirli bir hedef belirlemezsiniz.
 • Bütçe yaparken hedef belirlendi, çünkü bu bir gelir elde etmek için kullanılacaktır.
 • Bir ürünün veya yatırımın pazarda geçirdiği değişiklik nedeniyle bir bütçenin yıllık veya üç aylık güncellemesi yapılır.
 • Tahminin güncelleme aralıkları vardır.

Finansal tahmin ve bütçelerin önemi

 • Finansal Tahminin Önemi.
 1. Şirket, bir projenin gelecekteki davranışını ve alacağı zamanı değerlendirebilir.
 2. Şirketteki tahmin, yeni tesisler edinme ihtiyacı olacak, üretim, hammadde kaynakları ve işçiler.
 3. Oluşturulan üretim ve satış stratejilerinin daha iyi kontrolü.
 4. Ticari bir düşüşe neden olan olasılıkları ele alın.
 • Bütçenin maliyedeki önemi.
 1. Bütçe sahibi olarak, belirli bir dönemde gelir ve giderleri daha iyi kontrol edebilirsiniz.
 2. Bütçe gerçeğe uyum sağlar gelirden daha fazla gider oluşturmamak.
 3. Bir şirket için olası bir mali sorunla yüzleşebilmek için bütçe şarttır.
 4. Ciddi bir bütçe yönetimi yoksa, şirket önemli bir düşüş yaşar.
 5. Bütçeniz var iş belirsizliğini önemli ölçüde azaltır.
 6. Genel olarak, iyi bir bütçeye sahip olmak, bir şirketin ihtiyaçlarına daha etkili bir şekilde cevap verebilmek anlamına gelir.

bir iş bütçesi yaratmak

Şimdiye kadar başardık bütçe ve finansal tahminin ne olduğunu anlamak ikisi arasında var olan farklılıklar olarak önemi. Ayrıca bu ayrıntıları akılda tutmanın ne kadar önemli olduğunu, bize şirketimizi, girişimimizi veya işimizi nasıl daha iyi yöneteceğimizi öğretirler.

Bu makalenin bilginizi genişleteceğini veya muhasebe şartları ile ilgili sorularınızı yanıtlamanıza yardımcı olacağını umuyoruz, miracomosehace.com portalı size daha fazla finansal içerik sağlayacaktır.