Gebelikte yakınsama çocuğun otizm riskini artırır

Unsplash’ta Suhyeon Choi’nin fotoğrafı

Hamilelik ve çocuk doğurma hakkında çok fazla dedikodu duyan çok sayıda yeni evli kadın var, öyleyse doğru olan nedir ve nesi yanlış? İşte hamileliğin yakınlaşmasının tehlikeleri hakkındaki tüm gerçekler.

Bu yaygın mitlerin en önemlileri arasında çocukları birbirleriyle büyütmek ve birlikte büyümek için hamilelik, doğum ve çocuk sahibi olmanın aralarında bir süre beklemeden yakınsaması gerekliliğidir. Ancak birçok çalışma, bu geleneksel mitleri bir dizi endişeyle yıkmayı başardı; bu, çocukların daha sonra tedavi edilmesi zor olabilecek ciddi zihinsel hastalıklara yakalanma olasılığının artmasıdır.

Bu çalışmaların en önemlileri arasında, Atlanta’daki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nde yapılan yeni bir Amerikan çalışması vardır. Araştırmacılar, bu çalışma ile bize, gebeliğin iki yıldan daha kısa sürede yakınsamasının, insidansın% 50 arttığı otizm olan ciddi bir akıl hastalığı olan bir çocuk sahibi olma riskini artırdığını ortaya koydu. Bu sonuçlar, araştırmacılara 356 çocuğa ulaşan otizmli çocukların annelerinin doğum tarihleri ​​hakkında bilgi verdikten sonra ortaya çıktı.

Çalışma ayrıca gebeliğin yakınsamasının doğurganlığı olan annelerde bazı nörolojik hastalıkları olan çocuklarda enfeksiyona ve gelişimde pek çok soruna neden olduğu belirtildi. Bu sonuçlar, araştırmacıların annenin vücudundaki besinleri tekrar gebe kalmak ve sağlıklı bir çocuk doğurmak için gerekli olan besinleri geri kazanması için ikinci hamileliğinden en az bir buçuk yıl önce ihtiyacı olduğunu ortaya çıkardıktan sonra ortaya çıktı.

Ve Kolombiya’daki Valley Üniversitesi’nde yapılan bir başka tıbbi çalışma, gebeliğin çok kısa bir süre içinde birleşmesinin yenidoğanın otizm geliştirmesine neden olduğunu kanıtladı. Bu çalışma British Daily Mail’de yayınlandı. Çalışma, yakınsak gebeliğin ve ilk gebeliğin çok kısa bir süresinden sonra gebeliğin hızlanmasının, zihinsel engellilik ve kötü davranış da dahil olmak üzere başka bazı sağlık sorunlarına sahip olma olasılığına ek olarak, ruhsal hastalığı olan çocukların doğumuna yol açmasını amaçladı.

Araştırmacılar, bunun sebebinin annelerde hamilelik ve doğumdan sonra folik asidin tükenmesinden kaynaklandığını doğruladılar. Folik asit, fetüsleri bazı doğum kusurlarıyla enfeksiyondan korumak ve sinir sistemi hastalıklarıyla mücadele etmek için çalıştığı için birçok faydaya sahiptir.

Çalışmanın bitiminden sonra, Dünya Sağlık Örgütü, İnsan Üremesi Alanında İşbirliği Merkezi doktoru ve araştırmacısı ve araştırmanın süpervizörü, çalışma hakkında şu yorumda bulunduklarından emin oldular: “Şu anda mevcut olan en iyi kanıtlara dayanarak, hamilelikleri aralıklandırmak için ideal dönem ve bir erkek kardeşin doğumu arasındaki süre gibi görünüyor. Büyük ve küçük erkek kardeş, otizm riskini azaltmak için 2 ila 5 yaş arasındadır. Dr Augustin, gebeliğin yakınsamasından kaynaklanan otizm ile çocuklarda sinir sistemi gelişimindeki eksiklikler arasında da bir bağlantı olduğunu ekledi.