Gençler Arasında Depresyonun Başlıca Nedeni Nedir?

Gençlik evresinde seyahat etmek, eşsiz ve önemli bir yaşam dönemidir. Hayatınız boyunca tatlı anılar toplayabileceğiniz zamandır. Ayrıca, iyi bir kariyer kurmak için kişinin pek çok faaliyete gireceği ve zorluklarla karşılaşacağı bir aşamadır.

Bu nedenle depresyon, gençlerle bağlantı kurmak için yeni bir terim değildir. Bir gencin kendini depresyonda hissetmesinin birden fazla nedeni vardır, bu da şiddetli intihar düşüncelerine yol açabilir. Bu modern çağda gençlere saldıran depresyon modeli şimdiye kadar artmıştır. Gençleri depresyon çukuruna itebilecek bazı yaygın nedenlere bakalım.

Gençleri depresyon çukuruna itebilecek yaygın nedenlerden bazılarına bakalım:

Akademisyenlerdeki düşük performans, aşırı akademik stres düzeyinin artmasına neden olan nedenlerden biridir. Kariyer istikrarının her adımının üstesinden gelmek için notlara öncelik veren notlandırma sistemi, gençleri yüksek yetkinlikle karşı karşıya bıraktı. Sonuç olarak, başarısız olma korkusu çoğu gencin zihnini meşgul ederek depresyona yol açar.

Gençleri çevreleyen çeşitli yaşam olayları ve çevre bile onlarda depresyona neden olabilir. Stresli yaşam olayları arasında ailedeki çatışmalar, ayrılıklar, yakın akraba veya yakınların kaybı, iş bulma güçlüğü vb. Yer alır. Başkaları tarafından sözlü zorbalık da bir sebep olabilir. Sosyal izolasyon, arkadaş eksikliği ve başkalarının cehaleti kişinin kendisini yalnız hissetmesine ve depresyona girmesine neden olabilir.

Depresyona yol açan ana sebep, düşük benlik saygısıdır. Kendine güven eksikliği sahneyi karakterize eder. Bu tür gençler kendilerini toplumda sevimsiz veya fiziksel olarak yetersiz olarak algılarlar. Özsaygısı düşük olan gençler, durumlardan saklanabilir ve ihtiyaçlarına öncelik verme veya arzularını başkalarının önüne koyma güveni olmayabilir.

  • Negatif Düşünce Kalıpları

Çoğu depresyon vakası, kişinin akıllarında tuttuğu düşüncelerin kalitesiyle ilgilidir. Her zaman kötü bir şeyin olacağından korkan gençler veya reddedilme korkusu ve duyarlılığı olanlar veya belirli görevlerde başarısız olanlar, ilerleyen aşamalarda depresyon geliştirir. Bu olumsuz düşünce kalıpları, sürekli başarısızlığın bir sonucu olarak gelişebilir ve dolayısıyla gençlerin başarı kazanmasını durdurabilir.

Depresyona yol açan tek şey sosyal geçmişler ve duygusal düşünme değildir; Sağlıksız bir yaşam tarzının benimsenmesi, sağlıklı bireylerin zihninde de depresyonu tetikleyebilir. Gençlik aşaması aynı zamanda yeni bir şey deneme arzusuyla da karakterizedir. Akran baskısı veya merak, gençlerin zihinlerini alkol, uyuşturucu vb. Bağımlılık yapan maddeleri denemek için harekete geçirir. Bu maddeler aynı zamanda ruh halini de etkiler ve gençlerde depresyonu hoş karşılamanın bir nedeni haline gelir. Bir genç bu tür maddelerden bağımlı olmakta zorlandığında durum daha da kötüleşir.

Gençlerde depresyon yaygın bir sorun olsa da, uzun süre tedavi edilmezse çok daha şiddetli hale gelebilir. Bu nedenle, sorunlarınızı iyi bir arkadaşınızla veya size destek olabilecek yakınlarınızla paylaşmanız gerekir. Ek olarak, BetterHelp’te bir terapiste danışmak, gelecek için doğru yolda olduğunuzdan emin olmak için bu zorlukların üstesinden gelmenize yardımcı olabilir!

Bir cevap yazın