Gıda bozulması ve uygunsuzluk belirtileri

Her türlü gıda zamanla bozulmaya maruz kalacak, saklanması ihmal edilirse evde, dükkânlarda veya restoranlarda olsun, taze gıda satın alınsa bile bozulabilir.

Yiyecek bozulduğunda, üzerinde fark edilmeyebilecek işaretler de dahil olmak üzere bunu gösteren bazı işaretler belirir, sonra yavaş yavaş keskin tadı ve orijinal kokusundan farklı kokusu da dahil olmak üzere, madde daha güçlü hale gelir ve üzerinde küf ve asitlik aşamaları belirir ve listelenen gözle fark edilebilecek küf gibi işaretler vardır. Ekmeğe veya etin renginin değişmesine neden olur ve kısacası yiyecek bozulduğunda şekli, rengi, dokusu, tadı, tadı veya kokusu ile ortaya çıkar.

Diğer yiyeceklerden daha fazla bozulmuş bazı yiyecek türleri vardır: Yumuşak yiyecekler, şeftali, üzüm ve karpuz gibi diğer yiyecek türlerine göre daha fazla bozulur, çünkü kesildiklerinde elmadan daha hızlı bozulurlar.

Yiyeceklerin bozulmamasını sağlayan bazı saklama yöntemleri de vardır, bu nedenle balık içildiğinde veya tuzlandığında, taze ise bozduğu kadar çabuk bozulur ve tütsülenmiş et de normal et bozulduğu kadar çabuk bozulmaz ve süt peynirden daha çabuk bozulur çünkü bu yönteme bağlıdır. Muhafaza, tuzluluk oranı ve diğer yöntemler.

Gıdalar uygun şekilde depolanmadığında, içinde çoğalan mikroplara ve bozulmalarına neden olan bakterilere maruz kalırlar ve sıcaklık düşükse bu da yiyeceğin yazın bozulmasına neden olur ve yiyecekleri korumanın en iyi yolu buzdolabında soğutmaktır.

Bazı gıdalarda bozulma belirtileri:

-ekmek :

Farklı kokuyor, renk değiştiriyor ve tatsız bir tada sahip.

Balık:

İçerisindeki gözlerin solması ve rengi sarıya yaklaşması nedeniyle kuvvetli ve nahoş bir koku çıkar ve balığın buzdolabında bir günden fazla bekletilmeye uygun olmaması ve buzdolabında dört ayı geçmemesi gerekir.

-yumurtalar :

Yumurtaları su dolu bir kaseye koyarsanız ve bozulursa yüzeye çıkar.

Et:

Karakteristik pembe rengini kaybeder, kırmızı veya gri olur ve doku çok yapışkan hale gelir.

Tavuk:

Ona keskin bir koku görünecek ve dokunursanız, dokunulduğunda mukoza haline geldiğini göreceksiniz ve farkında olmak için, tavuğun buzdolabına kırk sekiz saatten fazla bir süre koyulmaması ve buzdolabına yerleştirildiği süre altı ayı geçmemelidir.

-sebzeler ve meyveler :

Kötü kokuyor ve yapışkandır ve buzdolabında maksimum kalış süresi 3 gündür.