Gıdaları başarıyla dondurmak için ipuçları

Ramazan ayından önce kadınlar ve kızlar, Ramazan ayında gün boyu zaman ve emekten tasarruf etmek için dondurucuda muhafaza için bazı yiyecekler hazırlamaya çalışıyorlar ve hayatınızda sizlere kahvaltı ve sahur sofrasında çok popüler olan pizza ve samosa başta olmak üzere yiyecek ve hamur işlerini saklama ve dondurma yöntemlerini sunuyoruz canım. İşte hamur işlerini saklamanın bu yollarından bazıları.

1- Samosas

Samosas hamurunu hazırlayın, kesip tercih ettiğiniz dolguyla sarın ve sıra sıra, sıkıca kapatılmış plastik bir kutuya koyun ve çilekleri yerleştirin.

2- Turtalar

En sevdiğiniz hamurunuzu hazırlarken dilediğiniz dolguyla doldurun, tepsiye biraz un serpin, krepleri şeffaf plastiğe sardıktan sonra sıraya koyun, ardından her turta ayrı ayrı donup birbirine yapışmayana kadar tepsiyi çileklerle koyun, çilekle birlikte bir saat bekletin ve sonra çıkarın. Şeffaf plastik bir torba veya kaba koyun, iyice kapatın ve sunum anına kadar çileğe geri koyun, bir ay saklanabilir.

3- Pizza

Aynı şekilde hamuru yoğurun ve daire şeklinde kesin, ardından un serpilmiş bir tepsiye koyun ve tepsiyi dondurucuya koyun, ardından bir saat sonra dondurucudan çıkarıp her bir daireyi donmuş ve birbirinden ayrılmış olarak bulup, sıraya dizip kapta iyice kapatın ve ardından dondurucuya geri dönün.

Not: Dondurulduktan sonra pizza halkaları arasına tereyağı kağıdı veya şeffaf plastik poşet parçaları yerleştirilerek (hamburger köftesi gibi) birbirinden ayrı tutulabilir.

Kullanırken: Yuvarlak pizza tabletlerini dondurucudan çıkarın, mutfak sıcaklığını almalarına izin verin (çeyrek saat) sonra çeşitli dolguları yüzünüze koyun ve fırına koyun.

4- Ispanak ve Çin böreği köftesi

Aynı şekilde doldurulur ve dondurulur ve dondurucudan kızartma yağına veya fırında kullanılır.

direkt olarak.

5- Çorbada kullanılan siyah mercimeği muhafaza etmek

Kaynatın ve öğütün ve bir öğünlük kullanmak istediğiniz miktarda plastik kutulara koyun ve kutuları dondurucuya koyun.

6- Sarı mercimeği korumak için

Domates, havuç ve soğanla (her çeşitten birer tane), daha sonra aynı şekilde kaynatın.

7- Limon suyu:

Limon suyunun tazelenmesi için kullanılmak üzere dondurucuda yıkanıp sıkılarak süzülerek poşetlere konulabilir ve buz eriyene kadar kullanımdan önce dondurucudan çıkarılabilir.

8- Mango

Yıkayın, soyun, kesin ve dondurucu kutuları veya poşetlerine koyun.

9- Çilek, çilek, guava ve kavun

Mangolarla aynı şekilde koruyun.

10- Akkawi peyniri

Knafeh ve tatlı peynir yapımında kullanılır, dilimler halinde kesip tuzla tatlandırabilir, birkaç kez suda bekletip süzüp, dondurucuda kutu veya poşetlerde saklayabilirsiniz.

Önemli Not

Krema dolgulu hamurları dondurmayınız çünkü krema akıcıdır ve hamur zarar görür.

Kremanın taze servis edilmesi tercih edilir.