GitHub, EFF müdahalesinin ardından YouTube-DL’yi eski durumuna döndürüyor

Geçen ay GitHub, Recording Industry Association of America, Inc. (RIAA) tarafından bir DMCA yayından kaldırma bildiriminde bulunulduktan sonra YouTube-DL kodunu içeren birden fazla depoyu kaldırdı. Bugün GitHub, YouTube-DL depolarının yeniden etkinleştirildiğini duyurdu.

Pazartesi günkü bir blog gönderisinde GitHub, neden DMCA yayından kaldırma bildirimine ilk etapta uyduğunu, bu kararı nasıl tersine çevirebildiğini ve DMCA inceleme sürecini nasıl değiştirdiğini açıkladı.

GitHub, kar amacı gütmeyen uluslararası bir dijital haklar grubu olan Electronic Frontier Foundation’ın (EFF), yayından kaldırma başlatıldıktan sonra devreye girdiğini açıkladı. Onların yardımıyla YouTube-DL’nin, projenin bir teknik koruma önlemini (TPM) atlatma amacına yönelik olmadığını gösteren yeni bilgilere dayanarak, DMCA’yı ihlal etmediği kanıtlandı. Dolayısıyla, YouTube-DL veri havuzları aslında hiçbir zaman telif hakkını ihlal eden kod içermedi, dolayısıyla hiçbir kural çiğnenmedi.

GitHub, atlatmaya dayalı DMCA yayından kaldırma iddialarının geliştiriciler için “sektör genelinde bir sorun” olduğunu ve bu nedenle EFF gibi kuruluşların bu kadar önemli olduğunu söyledi.

Aldığımız yayından kaldırma bildirimlerinin çoğu, birisinin telif hakkıyla korunan çalışmalarını (genellikle yazılım kodunu) haklarını ihlal edecek şekilde kullandığına dair telif hakkı ihlali iddiasıdır. Ancak birçok kişinin fark ettiği gibi, youtube-dl yayından kaldırma bildirimi daha alışılmadık bir kategoriye girdi: önleme — kodun DMCA Bölüm 1201’i ihlal ederek telif hakkıyla korunan materyalin erişimini veya kopyalanmasını kontrol eden teknik önlemleri atlatmak için tasarlandığı iddiası.

Bölüm 1201, 1990’ların sonlarına dayanmaktadır ve bugün yazılım kullanımı için sahip olduğu çeşitli sonuçları önceden tahmin etmemektedir. Sonuç olarak Bölüm 1201, bu teknoloji telif hakkı ihlali olmayacak bir şekilde kullanılsa bile, telif hakkı alınmış çalışmalara erişimi veya kopyalamayı kontrol eden teknik önlemleri atlayan teknolojiyi (kaynak kodu dahil) kullanmayı veya dağıtmayı yasa dışı kılar. Atlatma, youtube-dl’nin yayından kaldırılmasının temel iddiasıydı.

GitHub CEO’su Nat Friedman, YouTube-DL’nin platformunda eski haline getirilmesinin geliştiriciler için büyük bir kazanç olduğunu söyledi. Friedman, Twitter’da “Geliştiriciler, tamir etme özgürlüğüne sahip olmalıdır” dedi.

GitHub ayrıca, teknik ve hukuk uzmanlarının tüm “inandırıcı 1201 yayından kaldırma” iddialarını incelemesini zorunlu kılmak da dahil olmak üzere gelecekte DMCA iddialarını nasıl ele alacağını açıkladı. Bir iddia belirsiz ise GitHub, geliştiricinin tarafını tutacağını söyledi. Bir hak talebinin meşru olduğu tespit edilirse GitHub, arşiv sahibini bilgilendirecek ve bir yayından kaldırmayı önlemek için onlara depoda değişiklik yapma fırsatı verecektir.

GitHub, gelecekte buna benzer durumlarla savaşmak için geliştiricileri haksız DMCA Bölüm 1201 yayından kaldırma iddialarına karşı koruyacak 1 milyon dolarlık bir geliştirici savunma fonu oluşturduğunu da duyurdu. Son olarak GitHub, özellikle atlatmayı önleme söz konusu olduğunda, DMCA’nın reformunu savunmanın her türlü çabayı göstereceğini söyledi.

Bir cevap yazın