Google Chrome, Android’de sekmeleri ikincil ekranlara taşımayı test eder

Güncelleme 1 (09/14/2020 @ 09:40 VE): Google Chrome artık sekmeleri LG Velvet ve Microsoft Surface Duo’daki diğer ekrana taşıyabilir. Daha fazla bilgi için aşağı kaydırın. 8 Nisan 2020 tarihinde yayınlanan makale aşağıda korunmaktadır.

İkincil ekrana sahip akıllı telefonlarda çoklu görevi kolaylaştırmak amacıyla Google Chrome ekibi, kullanıcıların her bir ekranda farklı sekmeler açmasına olanak tanıyan yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Google Chrome, ikincil ekrana sahip telefonlar için destek içermekle birlikte, şu anda kullanıcıların her iki ekranda da yalnızca tek bir Chrome sekmesini genişletmesine izin vermektedir. Yeni özellik ile LG V60 ThinQ veya ZTE Axon M gibi cihazlara sahip kullanıcılar, her ekranda yan yana iki Chrome sekmesi açabilecekler.

Yakın tarihli bir rapora göre 9to5GoogleChromium’un Gerrit kaynak kodu yönetimine yüklenen yeni bir kod değişikliği, geliştiricilerin ZTE Axon M gibi erken çift ekranlı telefonlar için 2018’de başlayan çalışmalara dayanan yeni özellik üzerinde çalışmaya başladığını ortaya koyuyor. Kod değişikliği açıklamasına göre özellik, kullanıcıların muhtemelen Chrome’un “Diğer pencereye taşı” seçeneğini kullanarak ikinci ekranı ayrı bir sekme açmak için kullanmasına olanak tanır. Bunun da ötesinde, Google, kullanıcıların ikinci ekran kapatıldığında iki sekme grubunu yeniden birleştirmelerine yardımcı olmak için yeni korumalar da ekliyor.

Özellik şu anda test ediliyor ve chrome: // flags # android-multiple-display bayrağının arkasına geçiliyor ve açıklamasında, “Etkinleştirildiğinde, sekmeler ikincil ekrana taşınabilir.” Şu an itibariyle, özellik geliştirmenin ilk aşamalarında ve Google’ın, desteklenen bir cihazda yayınlanmadan önce bayrakta önemli değişiklikler yapması oldukça muhtemel. Ayrıca Microsoft’un yakında çıkacak olan Surface Duo’nun da bu yeni özellikten yararlanacağını belirtmekte fayda var. Ve şirket, çift ekranlı Android uygulamaları yapmak için bir önizleme SDK’sı yayınladığından, Google’a Chrome’da birden fazla ekran desteği ekleme çabalarında yardımcı olabilir.

Kaynak: Chromium Gerrit
Yoluyla: 9to5Google


Güncelleme: Google Chrome artık bazı cihazlarda sekmeleri diğer pencereye taşıyabilir

Özellik bayrağının tam olarak ne zaman çalışmaya başladığını izleyemedik, ancak Google Chrome’da artık LG Velvet (ikincil görüntü aksesuarı ile) ve Microsoft Surface Duo gibi çift ekranlı cihazlarda sekmeleri diğer pencereye taşıyabilirsiniz.