Google Chrome OS 86, görme engelli kullanıcılar için yeni özellikler ekler

Chrome OS 86, Chromebook platformu için Google’ın sunduğu en son sürümdür. Yeni güncelleme, Google’ın Chrome OS haricinde Chrome 86’yı kullanıcılara sunmaya başlamasından bir hafta sonra geliyor. Yeni Chrome OS güncellemesi, platformu engelli kişiler için daha erişilebilir hale getirmeye odaklanıyor. Google’ın duyurduğu gibi, yeni güncelleme özelleştirilebilir imleçler, geliştirilmiş bir seç ve konuşma özelliği, yeni ChromeVox geliştirmeleri ve daha fazlasını içerecek.

Bu, bu yılın başlarında test edilen güncellemenin aynısı ve nihayet Engellilik İstihdam Farkındalık Ayı için tam zamanında geliyor. Chrome OS 86’dan bekleyebileceğiniz öne çıkan özellikler şunlardır:

  • Renkli imleç: Görme bozukluğu olan kişilere yardımcı olmak için yeni güncelleme, kullanıcıların imlecin rengini özelleştirmesine olanak tanıyacak. Görünürlüğü iyileştirmenin yanı sıra, bu aynı zamanda ‘Chromebook’unuza kişisel bir dokunuş eklemek’ için de kullanılabilir. Renk seçenekleri arasında kırmızı, sarı, yeşil, camgöbeği, mavi, macenta ve pembe bulunur. Bunu, Ayarlar altındaki Fare ve dokunmatik yüzey bölümüne giderek deneyebilirsiniz.

  • Seç ve Dinle: Chrome OS, kullanıcılara zaten ekranda sesli olarak söylenecek metni seçme olanağı sunmaktadır. Şimdi, vurgulanmayan arka plan metnini gölgelendirme seçeneği olacak, böylece söylenen kelimelere odaklanabilirsiniz. Bu özelliği açmak için Ayar’a gidin ve Seç ve Dinle ayarlarını arayın.

  • ChromeVox iyileştirmeleri: Yerleşik ekran okuyucu ChromeVox, artık ekran okuyucunun sesini sayfanın diline göre otomatik olarak değiştiren ses değiştirme seçeneği sunacak. Aynı zamanda tek bir sayfada birden çok dili okuyabilecek. ChromeVox menülerinde konuşma özelleştirme seçenekleri, Akıllı Yapışkan Modu ve iyileştirilmiş gezinme de vardır.
  • Diğer özellikler: Chrome OS’ye bazı küçük eklemeler de vardır. Birincisi, video eğitimlerine ve Yardım Merkezi makalelerine giden bağlantıları kullanarak kullanıcıların erişilebilirlik özelliklerini anlamalarına yardımcı olabilecek Chromebook erişilebilirlik merkezidir. Chrome OS artık web sitelerini Chrome’da PDF olarak dışa aktarmanıza da izin verecek. Bu PDF’ler, okuyucuların ilgili bilgileri anlamasını ve bulmasını kolaylaştıran otomatik olarak oluşturulmuş başlıklar, bağlantılar, tablolar ve alternatif metin içerecektir. Yeni Koruyucu Kılavuz ile ebeveynler, engelli bir çocukları varsa ve uzaktan eğitim alıyorlarsa Chromebook’ları en iyi şekilde nasıl kullanabilecekleri konusunda tavsiye alabilirler.

Yeni Chrome OS 86 güncellemesi yayılıyor, ancak cihazınıza ve bölgenize bağlı olarak beklemeniz gerekebilir.