Google Haritalar, bölgeye göre koronavirüs eğilimlerini izlemek için bir COVID-19 katmanı ekler

Bu yılın başlarında, Google Haritalar, insanların COVID-19 salgınında gezinmesine yardımcı olmak için yeni güvenlik özellikleri ekledi. Şimdi Google, COVID-19 salgın verilerini gösterecek bir katman ekliyor. COVID-19 katmanı ilk olarak bu ayın başlarında Jane Manchun Wong tarafından keşfedildi.

Google’a göre, COVID-19 katmanı, Google Haritalar’ın desteklediği 220 ülke ve bölgenin tümü için bilgilerin yanı sıra mevcut olduğu yerlerde eyalet veya il, ilçe ve şehir düzeyindeki verileri gösterecek. COVID-19 katmanında yer alan bilgiler, Johns Hopkins gibi “birden çok yetkili kaynaktan” alınacaktır. New York Timesve Wikipedia. Bu kaynaklar da Dünya Sağlık Örgütü de dahil olmak üzere halk sağlığı kuruluşlarından veri alıyor.

Google Haritalar’daki COVID-19 katmanı, kullanıcıların eyalet ve ilçeye göre salgın bilgilerini görmelerine olanak tanır.

Google, yeni COVID-19 katmanının, baktığınız haritanın alanı için 100.000 kişi başına yedi günlük ortalama yeni COVID-19 vakası göstereceğini söyledi. Renk kodlaması, insanların bir alandaki yeni vakaların yoğunluğunu kolayca ayırt etmelerine yardımcı olmak için de kullanılacak ve vakaların yukarı veya aşağı trend olup olmadığını gösteren etiketler olacaktır.

Bu yılın başlarında COVID-19’un patlak vermesinden bu yana, Google, insanların SARS-CoV-2’yi izlemesine yardımcı olmak için kaynaklarını kullanmakta aktif. Şirketin en önemli girişimlerinden biri, uygulamalarda kişi takibini güvenli bir şekilde uygulamak için tasarlanmış bir API ve Bluetooth Düşük Enerji özelliği olan Exposure Notifications System’i oluşturmak için Apple ile ortaklık yaptığını gördü.

Yaz mevsiminin sona ermesi ve yoğun tatil döneminin ufukta olmasıyla birlikte – ABD’deki bir seçimden bahsetmeye bile gerek yok – COVID-19 verilerine bu kadar yaygın olarak kullanılan bir uygulamada kolayca erişebilmek, pandemide gezinmeye çalışan insanlar için yararlı olacaktır. Google, Google Haritalar’daki yeni COVID-19 katmanının bu haftadan itibaren Android ve iOS’ta dünya çapında kullanıma sunulacağını söyledi.