Google, küçük işletmeler için Android Enterprise Essentials’ı duyurdu

Google, Android cihazları kullanan küçük işletmeler için iş telefonlarını yönetme sürecini basitleştirmek için tasarlanmış yeni bir programı duyurdu.

Android Enterprise Essentials, Google tarafından Android ekibi tarafından oluşturulan güvenli bir mobil yönetim hizmeti olarak tanımlanmaktadır. Amaç, daha küçük ölçekte mobil cihaz yönetimini (MDM) daha az karmaşık hale getirerek işletmelere verilerini korumak için ihtiyaç duydukları araçları sağlamaktır.

Google, Android Enterprise Essentials’ın işlevselliğini bir “kritik varsayılan özellikler kümesi” olarak adlandırır. Bu özellikler, daha basit ihtiyaçları ve daha küçük bütçeleri olan işletmeler için özel olarak tasarlanmıştır.

Bir işletme kaydolduğunda otomatik olarak uygulanan üç temel bileşen vardır:

  1. Şirket verilerine yetkisiz erişimi önlemek için cihazlarda kilit ekranı ve şifreleme gerektirme.
  2. Google Play Protect’in her zaman açık olmasını ve çalışanların Google Play Store dışındaki uygulamaları indirememesini sağlayarak zorunlu kötü amaçlı yazılım korumasını zorunlu kılmak.
  3. Kaybolması veya çalınması durumunda bir cihazdaki tüm şirket verilerini silme yeteneği sağlama.

Google, şirketlerin Android Enterprise Recommended programının bir parçası olarak cihazları satın alabileceğini ve bunları zaten yürürlükte olan kalıcı politikalarla çalışanlara teslim edebileceğini söyledi.

Enterprise Strategy Group Kıdemli Analisti Mark Bowker, “İşletmeler bize yatırım için en önemli düşüncelerinin güvenlik ve artan kullanıcı üretkenliği olduğunu söylüyorlar” dedi. “ESG’nin Android Enterprise Essentials’ı doğrulaması sırasında, basit yönetim yeteneklerinin ve sorunsuz çalışan deneyiminin işletmeler için güvenlik ve çalışanlar için daha güvenli bir çalışma ortamı sağladığı hızla ortaya çıktı.”

Google, Android Enterprise Essentials’ın küçük ve orta ölçekli işletmeler için ideal olduğunu ancak daha büyük kuruluşlar için de çalışabileceğini söyledi. Program, ABD’deki Synnex dağıtımcıları ve İngiltere’deki Tech Data dağıtımcıları ile ilk dağıtım aşamasındadır. Program önümüzdeki yıl küresel hale getirildiğinde, Android Enterprise Essentials ek bayiler aracılığıyla kullanıma sunulacak.

Bir cevap yazın