Google Takvim, profiller arası çalışma ve kişisel hesap desteği ekler

Güncelleme (11/11/2020 @ 06:18 PM ET): Google Takvim artık Android 11’de bir iş profilini kullanırken kişisel takvim etkinliklerinizi görme olanağı sunuyor. Daha fazla bilgi için burayı tıklayın. 9 Eylül 2020 tarihinde yayınlanan makale aşağıda korunmaktadır.

Android’deki iş profilleri, tüm uygulamaları ve senkronize edilmiş hesap bilgilerini kişisel profilinizden ayırarak iş ve kişisel yaşamınızı ayrı tutmanıza olanak tanır. Ancak cihazınızda bir iş profili kullanmanın bazı dezavantajları vardır. Örneğin, Google Takvim dahil birçok takvim uygulaması, profiller arası takvim senkronizasyonunu desteklemez. Bu, bir randevuyu kaçırmadığınızdan emin olmak için her profildeki takvim uygulamasını kontrol etmeniz gerektiği anlamına gelir. Bu sorunu çözmek için Google, Android 10’da profiller arası takvim görünürlüğü için destek ekledi. Ancak özelliği etkinleştirmek için takvim uygulamalarının yeni API’leri destekleyecek şekilde güncellenmesi gerekiyor.

Google Takvim çapraz profil görünürlüğüGoogle Takvim çapraz profil görünürlüğü

Google, birkaç aydır Google Takvim’e profiller arası görünürlük desteği getirmek için çalışıyor. Özelliğe ilişkin kanıtlar ilk olarak bu yılın başlarında Google Takvim sürüm 2020.14-1’in APK sökülmesinde görüldü. Ve şimdi, şirket sonunda profiller arası takvim desteğinin yakında uygulamaya ekleneceğini doğruladı. Başlıklı yeni bir blog gönderisinde Android 11 ile çalışanların mahremiyetini ve üretkenliğini artırmaşirket notları:

“Google Takvim yakında kişilerin iş takvimlerinde kişisel etkinlikleri görmelerine olanak tanıyacak ve gün boyunca taahhütler çerçevesinde daha iyi planlama yapmalarına yardımcı olacak. Kişisel takvim etkinlikleri, hem meslektaşlar hem de BT tarafından görünmeyen kişisel dosyada cihazda özel olarak depolanacak. “

İlginç bir şekilde, blog gönderisinde, güvenilir uygulamaların iş ve kişisel profiller arasında bağlantı kurmasına izin verecek birleştirilmiş deneyimler için yeni bir güvenli mekanizmadan bahsediliyor. Bu, profiller arası görünürlük özelliğinin takvim uygulamalarıyla sınırlı olmayacağına inanmamıza neden oluyor ve yakın gelecekte daha fazla uygulamanın benzer işlevler alacağını görebiliriz. Şu an itibariyle Google, Google Takvim’de profiller arası görünürlük için bir yayın zaman çizelgesi paylaşmadı. Özellik kullanıcılara sunulmaya başlar başlamaz bu gönderiyi güncelleyeceğiz.

Güncelleme: Kullanıma Sunuluyor

Google Workspace Updates blogundaki bir gönderide, Google artık Google Takvim uygulamasında profiller arası takvim görünürlüğünü kullanıma sunduğunu doğruladı. Bir iş profili kullanıyorsanız ve cihazınız Android 11 çalıştırıyorsa, kişisel ve iş Google Takvim profillerinizi bağlayabilirsiniz, böylece kişisel etkinliklerinizi görmek için iş profilinizden çıkmanıza gerek kalmaz. Google, bu özelliğin bugünden itibaren aşamalı olarak kullanıma sunulduğunu söylüyor, ancak bu özelliği uygulamada etkinleştirebilmeniz için Google Çalışma Alanı yöneticinizin etkinleştirmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın