Grev türleri


Grev nedir?

Farklılara grev olarak bilinir. hem emek hem de politik konular, ekoloji ve çeşitli sosyal alanlar hakkında hem toplu hem de bireysel protesto yolları. İhtarlar genellikle şunlarla ilgilidir: iddialar maaş iyileştirmeleri, çalışma koşulları ve diğerleri gibi farklı yönler açısından işçi sınıfı sektörlerinden.

(Grev. İllüstrasyon)

(Grev. İllüstrasyon)

Bununla ilgili olarak grev tanınır ve meşrulaştırılır Küresel düzeyde, bu, yasalara göre, herhangi bir alanda çalışanların grev hakkına sahip olduğu anlamına gelir.

Grevler ve biçimleri

İşçi Grevleri: Daha önce de bahsettiğimiz gibi bunlar protestolarla ilgili olanlar çalışma alanına atıfta bulunuldu. Bu ortamda, grevin belirli amaçlarının yanı sıra gerçekleştiği ortam, etkilenen konu vb. Gibi diğer faktörlere bağlı olarak farklı türlerde gösteriler vardır. En çok bilinen işçi grevi türleri şunlardır:

için. Coşku Grevi: Olarak da adlandırılır Yönetmeliğe Göre Çalışma Bu tür grev, iş bırakma ile ilgili değildir, aksine devam eder, ancak bir dizi yasal düzenlemeyi ve işgücü üretkenliğini olabildiğince yavaşlatmaya çalışmakBöylelikle işçiler herhangi bir yaptırım veya maaş indirimi olmaksızın işlerine devam ediyorlar. düşük performans nedeniyle şirketi etkiler.

b. İşsizlik grevi: Bu tip grev en iyi bilinendir ve aşağıdakilerden oluşur: iş faaliyetlerinin tamamen durdurulması belirli bir kuruluşun personelinin toplamı veya bir kesimi tarafından doğrudan zarar verilmesi ve işçilerin çeşitli yaptırımlarla uyarılabileceği (talepte bulunma hakkına sahip olmasına rağmen) ve ayrıca gün bazında ücret kaybı işsizlikten etkilenen saatler. Çoğu durumda iş kesintileri görülür gösteriler ve iddialar eşliğinde sokaklarda veya farklı yollarla.

c. Pasif Vuruş: İçinde olanlar işçi işine gider ama herhangi bir iş faaliyeti yürütmez, protesto açısından genellikle daha sembolik bir hedefleri vardır.

İşçi dışı grevler: Çalışma ortamının dışında öğrenciler, çevre koruma grupları, tüketiciler gibi farklı sektörler tarafından gerçekleştirilen grevleri bulabilirsiniz. Bazı durumlar şunlardır:

için. Siyasi Grev: Partiler veya gruplar gibi siyasi gruplara yönelik gösterilerdir. çeşitli önlemlerin değiştirilmesi veya diğerlerinin uygulanması gibi amaçlar içinve istihdamdan yaşam koşullarına ve diğerlerine kadar değişen sosyal sorunlar söz konusudur.

b. Öğrenciler grev: Oğul öğrenciler tarafından yapıldı belirli bir eğitim kurumuna bağlıdır ve iyileştirmeler, müfredat reformları ve diğerleri gibi farklı hedefleri olabilir. Oturma eylemleri, sokak gösterileri ve diğer yöntemler gibi binaların geçici olarak tahsis edilmesiyle ifade edilebilirler.

c. Açlık grevi: Bunlar hem bireysel hem de grup olabilir ve Dikkat çekmek için belli bir süre yemeyi bırakın gerekli olan varlığın. İşten hayvan tüketimine karşı protestolara kadar çeşitli alanlardan olabilirler.

İlgili Mesajlar


Tüm hakları Saklıdır


© Is izin verildi içeriğin kullanımı, bir bağlantıyla tanınmak bu makaleye, bir bilgi kaynağı olarak.