Güncel İçerikler

Grip Aşısı Yaptıktan Sonra Ne Olur?

Kimse hastalanmayı sevmez; ne pahasına olursa olsun bundan kaçınmaya çalışıyoruz. Neyse ki, günümüz toplumunda, hastalıklardan ve hastalıklardan, aşılardan ve bağışıklamalardan kaçınmanın yolları var. Bu aşılamalar halkı çeşitli enfeksiyonlara karşı bağışık tutmaya çalışmaktadır.domuz gribi aşısı , domuz gribi aşı , domuz gribi aşısı yan etkileri , grip aşısı canlı aşı mı , grip aşısı kaç yılda […]

Bu Haber 28 Şubat 2021 - 7:10 'de eklendi ve 55 kez görüntülendi.

Grip Aşısı Yaptıktan Sonra Ne Olur?

Kimse hastalanmayı sevmez; ne pahasına olursa olsun bundan kaçınmaya çalışıyoruz. Neyse ki, günümüz toplumunda, hastalıklardan ve hastalıklardan, aşılardan ve bağışıklamalardan kaçınmanın yolları var. Bu aşılamalar halkı çeşitli enfeksiyonlara karşı bağışık tutmaya çalışmaktadır.domuz gribi aşısı , domuz gribi aşı , domuz gribi aşısı yan etkileri , grip aşısı canlı aşı mı , grip aşısı kaç yılda bulundu , grip aşısı zararlı mı , grip aşısından sonra yapılmaması gerekenler , grip aşısı fiyatı 2020 , influenza aşısı nedir , h1n1 aşısı , grip aşının yan etkileri , mevsimsel grip aşısı , grip aşısından sonra alkol alınır mı , grip aşısı yan etkileri,

İlgili hastalığa bağlı olarak, hastalıkların vücudumuza hiç yaklaşmasını önlemeye yardımcı olacak farklı aşılar vardır. Bunlar arasında çocuk felci, kabakulak, kızamık, difteri, suçiçeği ve grip bulunur – grip aşısı en yaygın olanıdır.

Grip nedir?

Yaygın olarak grip olarak bilinen grip, solunum sistemlerinizdeki boğazınız, akciğerleriniz ve burnunuz gibi organlara saldırabilen bir virüstür. Grip belirtileri arasında yorgunluk, ağrılar, tıkanıklık, ateş, baş ağrıları ve daha fazlası bulunur. Bu rahatsızlığın komplikasyonları arasında zatürree, bronşit, kalp sorunları ve hatta kulak enfeksiyonları da olabilir. En ciddi vakalarda grip ölüme bile neden olabilir. Bu yüzden hafife alınmamalı, bu yüzden birçok insan grip aşısı olmayı tercih ediyor.

Peki grip aşısı olduktan sonra ne olur? Neden sonra kendini hasta hissediyorsun? Aşılamadan sonra ne olduğuna ilişkin adımları gözden geçirelim.

Yan etkiler

Bir batma hissedersiniz ve bir veya iki dakika rahatsızlık hissedersiniz. Neyse ki, iğneler sizin için aşırı derecede korkutucuysa, grip aşısı artık bir burun spreyi ile verilebilir. Sadece doktorunuza sorun.

 • Aşılanan bölge kızarır ve şişer. Grip aşısının en büyük yan etkisi kol kasındaki tahriş ve ağrıdır. Omuz birkaç gün çok hassas olabilir ve grip aşısı sonrası kolda ve elde karıncalanma olabilir. Duygu oldukça rahatsız edicidir ve kolunuzun kullanımını sınırlayabilir, ancak kaybolur.

Bu sorun, aşılamanızın doğrudan kasınıza yönlendirilmesi ve bağışıklık sisteminizin anında yanıt vermesine neden olmasından kaynaklanır. Temel olarak, enjeksiyon hücrelerinize mikroskobik düzeyde zarar veriyor ve kas buna alışkın değil.

Reçetesiz satılan bir ağrı kesici alarak ağrı azaltılabilir. Bununla birlikte, ağrı birkaç gün içinde geçmezse veya hareketliliğiniz geri dönmezse, derhal doktorunuza bildirin.

 • Vücudun grip aşısına, enjeksiyon sırasında veya vücudun her yerinde kaşıntılı bir döküntü oluşturarak tepki vermesi mümkündür. Bu alerjik bir reaksiyon gibi görünebilir, ancak bu sadece nadir durumlarda.

Birçok insan yumurtalara alerjiniz varsa grip aşısına alerjiniz olacağına inanıyor. Bunun nedeni, birçok bağışıklamanın, yumurta proteinlerinin küçük rasyonlarını kullanan teknoloji ile üretilmesidir. Ancak, CDC’deki sağlık uzmanlarına göre bu sadece bir efsanedir.

Vücudunuzda şiddetli bir kızarıklık oluşursa, mümkün olan en kısa sürede doktorunuzla iletişime geçin, çünkü aslında grip aşısına alerjiniz olabilir.

 • Aşılandıktan sonraki birkaç hafta içinde vücudunuz biraz hasta hissedecek. Normal olan baş ağrısı, kas ağrıları ve düşük dereceli ateş yaşayabilirsiniz. Bu sadece vücudunuzun yabancı bir maddeyle savaşma yolu. Bu, sisteminizin daha sonra maruz kalabileceğiniz herhangi bir grip virüsü için antikor geliştirmesine izin veren şeydir.
 • Ağrı ve sızıların yanı sıra vücudunuz bayılabilir ve başınız dönebilir. Bunun sık sık başına gelip gelmediğini doktora bildirmen yeterli. Bir tavsiye, aşılamadan önce veya sonra hazır bir atıştırmalık bulundurmanızdır. Birine sahip olmak mide bulantısını azaltmaya yardımcı olabilir.

Diğer Olası Sorunlar

Bu yan etkiler, grip aşısı yapıldıktan sonra en sık görülen yan etkilerdir. Ortaya çıkabilecek başka sorunlar da var, ancak bunlar çok az ve çok uzak. Bununla birlikte, bunlardan herhangi birini yaşarsanız, derhal doktorunuza başvurmalısınız. Bu rahatsızlıklar:

 • 101 Fahrenheit dereceden fazla yüksek ateş.
 • Kurdeşen
 • Solunum Problemleri
 • Baş dönmesi
 • Vücudun geri kalanında şişme
 • Yüksek kalp atış hızı
 • Zayıflık
 • Guillain-Barre sendromu

Sonuç

İnfluenzadan aşılanırken, sonrasında hasta hissetmek normaldir. Ancak bu, grip olduğunuz anlamına gelmez. Ağrı, hassasiyet, kızarıklık ve hatta ateş, vücudunuzun antikor oluşturan aşıya tepki göstermesidir.

Grip aşısının geçerli olması iki haftayı bulabilir. Çevrenize dikkat edin ve hasta olabilecek veya muhtemelen grip belirtileri gösteren herkesten uzak durmaya çalışın.

Atışınızı aldıktan sonra oluşabilecek yan etkilere karşı hazırlıklı olun. Neler olabileceğine hazırlıklıysanız, rahatsızlığın aşılanma süresi, iki veya daha fazla hafta boyunca tam anlamıyla hastalanmayı önlemeye yardımcı olmak için yalnızca küçük bir fedakarlık olabilir. Bir onsluk önleme sizi bir kilo ağrı ve hastalıktan kurtarabilir.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Güncel İçerikler
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal