Guava yapraklarının sağlık ve estetik faydaları ve kullanma yolları

Eski zamanlardan beri, anneannelerimiz öksürük ve öksürüğü gidermek için guava yapraklarını kullandılar, ancak çoğu kişinin bilmediği şey bu Guava yapraklarının faydaları Vitaminler, mineraller ve antioksidanlar dahil pek çok besin maddesi açısından zengindir ve sonraki satırlarda faydalarını detaylı olarak öğrenir.

Bu konu içerir …

Guava yapraklarının faydaları

Guava yapraklarının faydaları

 • Diyabete maruz kalmaya karşı korunmaya yardımcı olur.
 • Sindirim bozukluklarını ve hazımsızlığı azaltmaya, ishali azaltmaya katkıda bulunur.
 • Kandaki faydalı kolesterol seviyesinin yükselmesine katkıda bulunur.
 • Öksürük ve öksürük gibi soğuk algınlığı semptomlarını hafifletir.
 • Ağız ve diş hastalıklarını azaltır, diş eti iltihabını azaltır.
 • Hücre sağlığının korunmasına ve kansere yol açan hücre bölünmesinin önlenmesine yardımcı olur.
 • Cilt, kırışıklıkların ve yaşlılık lekelerinin görünümünü geciktiren antioksidan bakımından zengin serbest radikallerin zararlarından kurtulur.
 • Enfeksiyonları ve yaraları hafifletmek için çalışır.

Guava yapraklarının kilo kaybı için faydaları

Guava yaprakları, vücudu yağ yakmaya teşvik ederek aşırı kilo vermeye yardımcı olan üçlü doymamış yağlar içerir ve guava yaprakları kolesterol içermez, bu da karaciğeri vücuda faydalı kolesterol sağlamaya teşvik etmeye yardımcı olur ve bu da kayba katkıda bulunur. ağırlık.

Guava yaprakları, sebze ve meyvelerde doğal olarak bulunan düşük oranda şeker içerir, bu da vücuttaki yağların yanmasını ve şeker seviyelerinin dengesini artırarak kilo alımını ve diyabeti önler.

Guava yaprakları kilo almaya neden olan kalori içermez, çünkü haşlanmış guava yaprakları kilo vermeye katkıda bulunan içeceklerden biridir.

Guava yapraklarının öksürük için faydaları

Guava yapraklarının balgamın vücuttan atılmasındaki büyük etkinliği nedeniyle öksürük, öksürük ve solunum yolu enfeksiyonlarını hafifletmek için etkili bir çare olması yaygındır, bu da onu soğuk algınlığı çeken ve vücutları balgamı atamayan insanlar için ideal bir tedavi haline getirir.

Öksürük tedavisi için guava yaprakları nasıl hazırlanır

 1. Bir demet guava yaprağı alın ve iyice yıkayın.
 2. Yaprakları çok ılık su dolu bir kaseye koyun ve 2-3 saat bekletin.
 3. Suyu süzün, ardından öksürüğü hafifletmek için günde 3 bardak infüzyon için.

Guava yapraklarının hamile kadınlar için faydaları

Guava, meyve olarak yenilirse, ancak aşırı tüketilmezse güvenlidir, ancak guava yapraklarının hamile kadınlar için yararlı olduğuna dair yeterli kanıt yoktur, bu nedenle hamile ve emziren kadınlarda onu yerken dikkat edilmelidir.

Guava yapraklarının sindirim sistemi hastalıklarının önlenmesinde faydaları

Guava yaprakları, mide rahatsızlıklarını azaltma ve bağırsak içindeki yiyeceklerin hareketini kolaylaştırma özelliği sayesinde ishal ve kabızlık gibi sindirim sorunlarının önlenmesine katkıda bulunur, sindirim sistemini ve mideyi bakteri ve mikroplardan arındırma ve temizleme, karın kramplarının ağrılarını hafifletme özelliğine sahiptir. .

Sindirim sistemi için guava yaprakları nasıl hazırlanır

Bu tarifte bir miktar öğütülmüş pirinç kullanılır, daha sonra guava yapraklarına ve uygun miktarda su ilave edilerek kaynamaya bırakılır Mide ve bağırsak ağrılarını ve ishali gidermek için bu karışımın günde 2 ila 3 kez alınması tercih edilir.

Guava yapraklarını yaklaşık iki ila üç saat sıcak suda bekletmek ve gün boyunca iki ila üç kez ıslatmak olan başka bir tarif daha var.

Guava yapraklarının kalp sağlığına faydaları

Guava yaprakları, karaciğerin kanda faydalı kolesterol salgılama kabiliyetini harekete geçirmeye katkıda bulunur, bu da kötü kolesterolü sınırlar ve böylece kan damarlarına kan akışına katkıda bulunur ve kan damarı hasarına ve ateroskleroza karşı korunmaya, böylece kalbe kan akışına ve sağlığının korunmasına katkıda bulunur.

Anemiden korunma

Guava yapraklarına batırılan içecek, vücuttaki kan basıncı dengesinin korunmasına, anemi ve anemiden korunmaya katkıda bulunan, hemoglobin taşıyan kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna katkıda bulunur.

Bağışıklık sistemi kapasitesini artırın

Guava yaprakları, hastalıklarla savaşmak için bağışıklık sistemini güçlendirmeye katkıda bulunan birçok vitamin içerir, ayrıca guava yaprakları, vücudun bağışıklık sisteminin işlevini artırmaya katkıda bulunan fenoller gibi yüksek oranda antioksidan içerir.

Guava yapraklarının saça faydaları

Guava yaprakları sağlıklı saçlar için onları kökten uca besleyen birçok faydalı özellik taşır ve aşağıdaki noktalarda özetlenir:

 • Guava yaprakları saç derisini saç dökülmesine neden olan cilt hastalıklarından korur, bunların en önemlileri kepek ve alopesi.
 • Kan dolaşımını uyarma özelliği nedeniyle saç uzamasını uyarmaya katkıda bulunur.
 • Saçları dökülmekten koruyan vitamin ve minerallerle besler.

Guava yaprakları saç için nasıl kullanılır

 1. Bir kaseye bir litre su koyun, guava yapraklarını ekleyin ve karışımı su kaynayana kadar ateşe verin.
 2. Kaynattıktan sonra tencereyi ılık olana kadar bekletin.
 3. Saçınızı dört veya altı bölüme ayırın, ardından haşlanmış guava yapraklarını en az 10 dakika parmak uçlarınızla nazikçe masaj yaparak kafa derisine dökün.
 4. Guava yaprağı suyunu iki saat saç derinizde ve saç köklerinizde bırakın ve saçı havlu veya plastik örtü ile sarmanız tercih edilir.
 5. Saçınızı ılık suyla yıkayın ve bu tarifi haftada iki kez tekrarlayın.

Guava yapraklarının cilde faydaları

Guava yaprakları, cildi serbest radikallerin zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olan, kolajen üretimini canlandırmaya ve ince çizgiler ve kırışıklıklarla mücadele etmeye yardımcı olan en önemli antioksidan unsurlardan ikisi olan A vitamini ve C vitamini gibi cildin tazeliğine faydalı olan bir grup vitamin içerir.

Aynı zamanda cildin temizlenmesine ve temizlenmesine, sivilce ve siyah noktaların görünümünü azaltmaya ve ayrıca cildin neminin korunmasına yardımcı olur.

Guava yaprakları cilt için nasıl kullanılır

Bu tarifler kadınlar guava yaprakları kullanarak cilt problemlerinden kurtulmaya çalışırlar, bu yüzden size bunlardan bazılarını sunuyoruz:

 • Guava yaprağını bir sprey şişesine koyup doğrudan yüzünüze püskürtebilir, cildinize saat yönünde dairesel hareketlerle masaj yaparak kırışıklıkların görünümünü geciktirebilirsiniz.
 • Guava yapraklarını ezip maske olarak kullanarak siyah noktalarla savaşmak ve cildi temizlemek için de kullanabilirsiniz.Guava yaprağı maskesini 15-20 dakika yüzünüzde beklettikten sonra cildinizi ılık suyla yıkayın.

Sevgili Raifa, bu yazıda bahsedilen tüm tıbbi bilgiler, yalnızca sağlık bilincini artırmayı amaçlayan eğitici bilgilerdir ve uzman bir doktora danışmanın yerini almaz.

Size hak ettiğiniz faydayı sağladığımızı umarız ve deneyimlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

İnce dergi indirim kuponunu kullanarak tüm alışverişlerinizde% 15 indirim kazanın ( uxy ) VogaCloset mağazasından