Günlük cilt temizliği sırasında hatalardan kaçının

123rf – Krzysztof Slusarczyk

Cilt bakımı, kadının en önemli estetik yönlerinden biri olduğu ve en çok güneşe, havaya ve rüzgara maruz kaldığı için kadınlar için en önemli önceliklerden biridir ve bu nedenle kadınlara büyük rahatsızlık veren birçok sağlık ve estetik problemden muzdarip olabilirsiniz.

Ancak bir kadının cildine gösterdiği özen ve ilgi sırasında kendisini bilmediği bazı hatalar yapabilir ve bu da onun estetik açıdan kötü görünmesine neden olabilir. Hanımımın cildinizi yıkarken yapabileceği birkaç hata var ve temiz, steril ve sağlıklı bir cilde kavuşmak yerine istemeden ona zarar verip zarar verebilir, sivilce ve siyah nokta dahil pek çok sağlık sorununuz olabilir. Göz çevresi kırışıklık belirtilerinin ortaya çıkması ile birlikte gözlerin altında bazı halkalar ve koyu halkalar oluşur.

Bu nedenle her gün cildi yıkarken yapabileceğiniz beş hatayı sizlere sunacağız ve sağlıklı ve temiz bir cilde kavuşmaktan kaçınmalısınız.

1- Elleri yıkamamak

Bir kadının cildini yıkarken içine düştüğü yanlış ve yaygın alışkanlıklardan biri de el hijyenine dikkat etmemesi veya cildini yıkamadan iyi yıkamamasıdır, çünkü eller tarafından deri ve gözlere bulaşan birçok mikrop, mikrop ve bakteri barındırarak enfeksiyon ve kızarıklığa neden olabilir. Cildi büyük ölçüde tahriş eder. Bu nedenle yüzünüzü yıkamak için başvurmadan önce, mikrop dolu herhangi bir şeye dokunmanız sonucunda ellerinizde mikrop ve mantarların oluşması için ellerinizi sabun ve suyla yıkamalısınız. Ardından cildinizi iyice yıkayın.

2- Soğuk ve sıcak su kullanmak

Bir kadının yüzünü yıkarken görmezden geldiği bir diğer yaygın hata da, yüzünü durulamak için soğuk su kullanmaktır, çünkü soğuk su cildi iyi temizlemeyebilir ve toksin ve mikroplardan arındırmaya ve sterilize etmeye yardımcı olmaz. Soğuk su cildi tahriş edebilir. Sıcak su kullanmak cildi kurutabilir ve doğal yağlarından arınarak cildi sert ve kuru hale getirebilir. Sıcak su ayrıca cilt gözeneklerinin kapanmasına ve tıkanmasına yardımcı olur. Bu nedenle, cildinizi kurutacağı için sıcak ve soğuk su kullanmaktan kaçının. Yüzünüzü yıkarken ılık veya ılık su kullanmalısınız.

3- Cildi iyi yıkamamak

Cildi yıkarken yıkamaya özen gösterilmeli, cilde uygun bir temizleyici ve dezenfektan kullanılmalıdır.Yağlı cilt kuru ciltten farklıdır.Cildiniz yağlı tipte ise, ciltteki yağların salgılanmasını azaltma yeteneklerinden dolayı bol köpüklü temizleyiciler kullandığınızdan emin olun. Kuru cilde sahip olanlar ise nemlendirici kremler içeren ve cildi besleyen temizleyiciler kullanmalıdır. Cilt losyonu kullanmanın yanı sıra, cildin parlaklığını söndüren, canlılığını ve gençliğini yitiren toz ve kirlerden arındırılmış, saf, sağlıklı bir cilt elde etmek için kullanılır.

Bir kadının cildi yıkarken görmezden geldiği şeylerden biri de cildi soyma adımıdır.Bu, kadınların izlemesi gereken çok önemli adımlardan biridir çünkü cildi soyma işlemi cilt hücrelerini yenilerken ölü cildi de çıkarabilir, bu nedenle yağlı cilt normal ve kuru ciltler için haftada bir cilt soyulmalıdır. Ve hassastır, bu nedenle haftada iki kez yapılır ve cildinizi limon suyu, kaşar, kahve, yulaf ezmesi, nohut unu ve bazı meyve türleri gibi bazı doğal malzemeler kullanarak soyuyor olabilir. Tüm bu maddeler cildi sihirli ve etkili bir şekilde pul pul dökerek ölü cilt hücrelerini temizleyebilir ve kirleri, mikropları ve kirli cilt katmanlarını temizleyebilir.

5- Sık havlu kullanımıyla yüzün sık yıkanması

Ayrıca bir kadının cildini yıkarken başına gelen kötü ve yanlış alışkanlıklardan biri de cildini çok sık yıkamaktır ve bu büyük bir hatadır.Cildinizi günde sadece iki kez yıkayın ve bundan fazlasını yapmayın.Sabahları losyon ve yüz temizleyici kullanan ilk kadın. Akşamları ise ciltte iltihaplanma ve kuruluğa neden olan makyaj kalıntılarını gidermek için losyon ve antiseptik, antimikrobiyal ve mantar önleyici bir yıkamadır. Ancak cilt bundan daha fazla yıkanırsa doğal yağlarını kaybederek kuruluğa ve nem eksikliğine neden olabilir. Cilde çok zararlı bazı maddeler ve kimyasallar içerebileceği için cildinizde parfüm kullanmaktan kaçınmalısınız. Havluyu cildinize çok fazla sürtmekten kaçının ve pürüzlü ve kuru hale getirmemek için ovuşturmaktan kaçının.