Hafızanın gücünü artıran 6 yiyecek


önceki
Sonraki

 • 123rf – Marilyn Barbone

  Son zamanlarda yapılan birçok bilimsel çalışma ve araştırma, hafızayı önemli ölçüde geliştirmeye ve güçlendirmeye yardımcı olan bazı yiyecekler ve besin bileşenleri olduğunu kanıtladı.

  Bu doğal besinler, genel olarak sinir sisteminin sağlığını geliştirir ve serbest radikallerle savaşan ve yaşlanmayı geciktiren antioksidan ve omega-3’lerin yüksek besin değerini içerir. Ayrıca Alzheimer’ı önlemeye yardımcı olur ve sinir sisteminin işleyişini iyileştirir. İşte bu makale aracılığıyla sizinle birlikte gözden geçirmek istediğimiz bu gıdalardan bazıları canım, bu yüzden bizi takip edin.

 • 1- Devenin veya cevizin gözü

  123rf – tranelka

  Deve gözü hafızayı güçlendiren yiyeceklerin başında gelir çünkü deve gözü hafızanın gücünü artıran, dikkat ve kavrayışı önemli ölçüde artıran en önemli yemiş türlerinden biridir.

  Devenin göz hapı, zihinsel yetenekleri geliştiren ve Alzheimer hastalığını azaltan büyük oranda vitamin ve diyet lifleri içerir. Ceviz veya ceviz ayrıca mükemmel oranda omega-3 asitleri ve sinir sistemine ve hafızadan sorumlu merkezlere büyük ölçüde fayda sağlayan antioksidanlar içerir.

 • 2 – ıspanak

  123 قب – Ekaterina Kondratova

  Taze, yapraklı yeşillikler hafızayı güçlendirmede ve unutkanlığı azaltmada büyük rol oynar.

  Bu sebzelerin en önemlilerinden biri koyu yapraklı ıspanaktır. Beyni besleyen ve işlevsel görevlerini yerine getirme yeteneklerini artıran omega-3 asitleri bakımından zengin mükemmel doğal kaynaklardan biridir ve ıspanak ayrıca, beyin hücrelerini ve sinirleri dolduran ve hafızayı önemli ölçüde uyaran demir gibi önemli önemli minerallerin yüksek bir yüzdesini içerir.

 • 3 – Çikolata

  123rf – Jaroslaw Pawlak

  Çikolatanın harika bir tadı ve tatlı tadı var ve aramızda çikolatayı sevmeyen ve lezzetli tadını seven!

  Çikolata, hafızanın güçlenmesine katkıda bulunur ve hafızayı büyük ölçüde uyarır. Özellikle beyin hücrelerine kan akışını artıran, büyük oranda mineral, vitamin ve flavonoid içeren bitter çikolata. Bu nedenle hafızayı geliştiren, konsantrasyonu ve dikkati büyük ölçüde geliştiren önemli gıdalardan biri olarak kabul edilir. Unutkanlığı azaltmak ve genel olarak hafızayı geliştirmek için gün boyunca öğünlerinize bitter çikolata ekleyin.

 • 4- Somon

  123rf – rafalstachura

  Somon, insanlarda hafızayı güçlendiren ve sinir hücrelerini harekete geçiren lezzetli bir deniz ürünüdür.

  Bu tür balıklar, hafızayı güçlendirmede ve dikkat dağınıklığını azaltmada ve genel olarak zihinsel yetenekleri geliştirmede rol oynayan çok miktarda yağ asidi ve omega-3 asit içerir. Somon ayrıca sinir hücrelerini yenilemek, beyin dokusunu güçlendirmek ve hasarlı olanları onarmak için çalışan büyük oranda antioksidan içerir. Bu nedenle, düzenli aralıklarla bir somon yemeği uzun vadede Alzheimer hastalığına karşı koruma sağlayabilir.

 • 5- Avokado

  123rf – Torsten Schon

  Avokado, odaklanmayı artırmak ve hafızayı canlandırmak için çalışan, zihinsel yetenekleri geliştirmede gerekli besinleri içeren en önemli doğal meyve türlerinden biridir.

  Avokado, özellikle beyin işlevini iyileştirmede, nörolojik sağlığı iyileştirmede ve odak ve dikkati, özümseme ve bilişsel yeteneğini artırmada etkili olan antioksidanlar açısından da zengindir.

 • 6 – pancar

  123rf – Brent Hofacke

  Pancar, bir kişiyi Alzheimer hastalığına maruz kalmaktan korumada inanılmaz faydaları olduğu için hafıza yeteneğini geliştiren en önemli gıdalardan biridir.

  Pancarın hafızayı geliştirmede ve yaşla birlikte kaybını önlemede etkili olduğu kanıtlanmıştır, çünkü beyin fonksiyonlarına odaklanma ve uyarma yeteneğini artıran büyük bir antioksidan yüzdesi içerir.