Halı ve kilim temizleme ve parfümleme yöntemleri

123rf – ljupco

Halı ve kilimlerin özellikle çocuklar evdeyken sık sık kire ve toza maruz kalması nedeniyle, halı ve kilim temizleme sorunu, bir ev hanımının karşılaştığı en yaygın ev sorunlarından biridir.

Halı ve kilimleri temizlemenin ve onları koklamanın birçok doğal yolu vardır. En sık sorulan sorulardan biri, bir ev hanımının halıları temizlemeye yardımcı olmak, halıyı dezenfekte etmek ve koklamak için çalışabileceği ev yöntemleri ve fikirleri hakkındaki sorudur. Bu yazımızda sorularınıza cevap verip sizlere her türlü halı ve kilim temizliğinde kullanılan bazı ev yöntemlerini sunacak ve kokularına katkı sağlayan bazı doğal yöntemlerden bahsedeceğiz.

Sirke ile halı yıkama

Kirli halı lekelerinden kurtulmak için başvurabileceğiniz en önemli yöntemlerden biri de sirke temizleme yöntemidir. Sirke, halıları temizlemenize ve zarar görmemesine yardımcı olacak en önemli ev ilaçlarından biridir ve rengini değiştirmez. Bu yüzden bir bardak beyaz sirke getirin ve bir litre ılık suya ekleyin. Ardından, sirke karışımıyla halıyı iyice ovalayın ve on dakika bekletin ve ardından nemli bir havluyla iyice temizleyin. Temizlenmesi gereken kirli halılar için tekrarlayın. Sirke sadece halılardaki lekeleri ve kiri çıkarmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda hoş olmayan kokuları gidermeye de yardımcı olur.

Halıyı karbonatla temizlemek

Halıyı temizlemek ve halı dokusundaki inatçı kir ve lekeleri çıkarmak için bir karbonat tarifi kullanabilirsiniz. Kabartma tozu, halıya yapışan kirlerden kurtulmaya yardımcı olduğu gibi aynı zamanda dokularını zarar görmekten ve halıda biriken hoş olmayan kokuların giderilmesindeki rolünü korur. Halının üzerindeki kirli noktalara karbonat sürün, üzerine sıcak su dökün ve tam dört saat bekletin. Ardından, karbonat izlerinden kurtulana kadar halıyı toz deterjanla yıkayın ve ardından tamamen kuruyana kadar halıyı havalandırmaya bırakın.

Elektrikli süpürge ile halı ve halı temizliği

Elektrikli süpürge kullanmak, halıların ve kilimlerin temizlenmesine ve üzerlerindeki tozun alınmasına katkıda bulunan en basit doğal yöntemlerden biridir. Bu yöntem halıları yıkamaya başvurmadan temizleme avantajına sahiptir. Bu yüzden halı ve kilimlerdeki toz ve kirden kurtulmak için süpürge kullanmanız gerekir. Vanilya atomlarını halı ve kilimlere dağıtılıncaya kadar elektrikli süpürge ile halının üzerine koyabilirsiniz. Daha sonra halı ve kilimlerin üzerindeki kirli ve yapışkan lekelerin üzerine biraz halı temizleyicisi sürün, lekeleri iyice ovalayın, ardından deterjan izlerini ılık suyla durulayın. Bundan sonra halıyı veya halıyı havalandırın ve doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmalıdır.

Portakallı ve karanfilli halı ve kilimlerin parfümlenmesi

Evinizde hazırlayabileceğiniz portakal ve karanfil parfümleri ile halı ve kiliminizi toz ve kirden arındırdıktan sonra doğal ve etkili bir şekilde parlatabilirsiniz. Bu büyülü tazeleyici, nemli ve küf gibi rahatsız edici kokuları giderir. Bu, mutfağınızda portakal ve karanfil kokusu hazırlanarak yapılır. Biraz portakal kabuğu rendesi ve öğütülmüş aromatik karanfiller ekleyin ve karışımı biraz soda karbonat ve sıvı vanilya ile iyice karıştırın. Ardından karışımı halıların ve kilimlerin üzerine rastgele serpiştirdiğinizde, halının ferahlatıcı ve harika kokusunu bulacaksınız.

Lavanta yağı ile halı ve kilim kokusu

Lavanta yağı gibi herhangi bir uçucu yağ kullanarak bir ev halısı ve kilim tazeleyici oluşturun. Bu yağ, halıları ve kilimleri etkili bir şekilde koklamakta ve halı ve kilimlere maruz kalan hoş olmayan nem kokularından kurtulmak için üstün bir yeteneğe sahiptir. Bu nedenle, bir kase getirmeli ve bir kaşık karbonatla karıştırılmış bir bardak su koymalı ve biraz tüylü yumuşatıcı veya Comfort eklemelisiniz. Sonra yanlarına lavanta yağı damlatın. Karışımı bir spreye dökün ve günlük olarak halı ve kilim üzerine püskürtmeye başlayın ve evinizin her köşesinden yayılan kokulu kokunun tadını çıkarın.