Halıdan çay lekesi nasıl çıkar meltem açıkel

Halıdan çay lekesi nasıl çıkarılır

Yerde halı olan bir salonda veya yatak odasında çay içmeyi seviyorsanız, Halıdan çay lekesi nasıl çıkar er ya da geç içeceği hemen üzerine dökeceksiniz. Halınızın renginin koyu olması da iyidir – üzerindeki lekeler neredeyse hiç fark edilmez. çıkar meltem açıkel Ya halınız açık renkli ise? O zaman çay lekesinin halıdan nasıl çıkarılacağına dair ipuçlarımız işe yarayacaktır. Ancak önce temizleme solüsyonunun halı üzerindeki etkisini gizli bir alanda test ettiğinizden emin olun.

halıdan çay lekesi nasıl çıkar meltem açıkel, çay lekesi nasıl çıkar , çay lekesi halıdan nasıl çıkar , halıya dökülen çay lekesi nasıl çıkar , halıdaki çay lekesi , kurumuş çay lekesi halıdan nasıl çıkar , çay lekesi nasıl çıkar halıdan , çay lekesi ne ile çıkar , bambu halıdan çay lekesi nasıl çıkar , çay dökülen halı nasıl temizlenir , cay lekesi nasil cikar , cay lekesi nasıl çıkar , halı yıkamada çay lekesi çıkar mı , halıdaki çay lekesi nasıl gider,

İhtiyacın olacak:

 • Temiz beyaz bez
 • Maden suyu
 • Temiz sünger
 • Sofra sirkesi (renksiz)
 • Bulaşık deterjanı
 • Bira
 • Eski diş fırçası
 • Tıraş köpüğü
 • Boraks
 • Hidrojen peroksit

Halıdan çay lekesi nasıl çıkarılır:

 1. Dökülen çayın mümkün olduğunca çoğunu temizlemek için temiz beyaz bir bez kullanın. Çay lekesini sodalı su ile nemlendirin ve temiz beyaz bir bezle kurulayın, ıslanınca ters çevirin. Çay lekesi halıdan tamamen çıkana kadar soda eklemeye ve bir bezle lekelemeye devam edin. Karbondioksit ve köpüklü köpüklü su, lekenin çıkarılmasına yardımcı olacaktır.
 2. Bir bardak sofra sirkesine üç damla bulaşık sabunu ekleyin. Karışımın bir kısmını bir süngerin üzerine dökün ve çay lekesini çıkana kadar ovalayın, ardından halı bölümünü suyla durulayın.
 3. Bu yöntem kulağa tuhaf gelebilir, ancak doğrudan lekenin üzerine biraz bira dökün. Temiz beyaz bir bez kullanarak nazikçe silin, ardından bira ve çay lekesini kumaşa batırmak için kurulayın. Halıdaki çay lekesini tamamen çıkarmak için işlemi birkaç kez tekrarlayın. Ardından, bira kalıntılarını gidermek için temizlenen alanı iyice durulayın.
 4. Çay lekesine tıraş köpüğü sürün ve eski bir diş fırçası ile halıya nazikçe sürün. Uygulama yapılan alanı soda veya sade soğuk suyla durulayın, ardından nemi temiz, kuru bir bezle silin. Çay lekesi halıdan tamamen çıkana kadar bu işlemi tekrarlayın.
 5. 3 ölçek boraks ve 1 ölçek ılık suyu koyulaşana kadar karıştırın. Eski bir diş fırçası kullanarak macunu çay lekesine nazikçe uygulayın. Macunu halının üzerinde kurumaya bırakın. Vakum. Temizlenen alanı soda veya soğuk suyla durulayın, ardından nemi temiz, kuru bir bezle kurulayın.
 6. Halıdaki çay lekesini çıkaramazsan süngeri sirke veya hidrojen peroksit ile hafifçe nemlendir ve lekeyi kurula. 15 dakika bekleyin ve uygulama yapılan alanı soda veya sade soğuk suyla durulayın, ardından ıslak halıyı temiz, kuru bir bezle kurulayın. Sirke ve hidrojen peroksit hafif ağartma özelliklerine sahip olduğundan, sıvıların etkisini önce halının gizli bir alanında test ettiğinizden emin olun.
 7. Çay lekesini tamamen çıkardıktan sonra, halının ıslak alanına birkaç kat halinde temiz, beyaz bir bez koyun ve üstüne su ısıtıcısı veya kitap gibi ağır bir şey koyun.
 8. Doğaçlama baskıyı birkaç saat veya bir gecede bırakın.
 9. Islak alan tamamen kuruduğunda, tüyleri yükseltmek için halıyı süpürün.

Ek İpuçları

 • Amonyak (amonyak) kullanmayın veya halıyı herhangi bir ısı ile kurutmayın – sonsuza kadar halı lekesini bırakma riskiniz vardır.
 • Çay lekesini daha dayanıklı hale getirebileceği için halı üzerinde sabun kullanmayın.
 • Çay lekelerini halıdan çıkarmak için işe yarayabilecek alışılmadık bir yöntem, lekeyi susuz bir el temizleyiciyle ovmak ve ardından soğuk suyla durulamaktır.
 • Oryantal halıları temizlerken dikkatli olun. Eski, ipek veya hatta kısmen ipek bir halıyı hemen profesyonel bir kuru temizleyiciye götürmek daha iyidir.

Eski Çay Lekelerini Nasıl Tamamen Çıkarırsınız – Kanıtlanmış Güvenilir Teknikler

En sevdiğiniz bluzunuza istemeden çay döktüyseniz, umutsuzluğa kapılmayın. Giysiyi çamaşır sabunu ve sıcak suyla yıkayarak taze lekeleri çıkarabilirsiniz. Kurutulduklarında ve boya kumaşa sıkıca emildiğinde kahverengi lekelerle uğraşmak çok daha zordur. Ne yazık ki, böyle bir sıkıntı nadir değildir. Eski çay lekelerini nasıl çıkaracağımızı bulalım ve giysilerinize kusursuz bir görünüm kazandıralım

Kontrol yöntemleri

Çayın yıkanması oldukça zordur çünkü güçlü bir doğal renklendirme maddesidir. Kumaşın liflerine sıkıca yenen ve onlara parlak kahverengi bir renk veren tanen maddesini içerir.

Sorunla başa çıkmanın en kolay yolu, ev kimyasalları departmanından yüksek kaliteli bir leke çıkarıcı satın almak ve talimatları kesinlikle uygulayarak kontaminasyonu tedavi etmektir. Eski çay lekeleri nasıl çıkarılır? Kullanabilirsiniz:

 • Faberlic EXTRA OXY’den evrensel leke çıkarıcı ile;
 • ağartıcı Amwey SA8 ™;
 • renkli veya beyaz kumaşlar için sıvı Vanish.

Modern ev kimyasalları en inatçı lekeleri temizleme yeteneğine sahiptir, ancak maliyeti yüksektir. Ayrıca her ev hanımının cephaneliğinde bulunan doğaçlama yöntemlerle kıyafetlere mükemmel görünümü geri kazandırabilirsiniz. Eski çay lekelerini çıkarmadan önce şunları hazırlayın:

 • amonyak;
 • sitrik ve oksalik asit;
 • gliserin ve boraks;
 • sofra tuzu ve peroksit.

Ürünü hemen yıkama fırsatınız yoksa kahverengi lekeleri 1: 3 oranında suyla seyreltilmiş alkolle silin. Bu, kuruduktan sonra lekelerin çıkarılmasını kolaylaştıracaktır.

Beyaz kumaş nasıl yıkanır

Beyaz malzeme üzerindeki çaydan eski bir lekeyi çıkarmanın basit bir yolu “Beyazlık” tır. Yalnızca keten veya pamuk gibi kalın doğal kumaşlar için uygundur.

 1. Ürünün birkaç kapağını bir litre ısıtılmış suyla seyreltin ve kirli öğeyi birkaç saat ıslatın.
 2. Bundan sonra suya saç kremi ekleyerek iyice durulamanız yeterlidir. Belirli bir kokudan kurtulacaktır.
 3. Elinizin hassas cildini korumak için çamaşır suyu ile çalışırken lastik eldiven giymeyi unutmayın.

Evde “beyazlık” yoksa endişelenmeyin, eski lekeyi çaydan ve doğaçlama yöntemlerle yıkayabilirsiniz. 4: 1 oranında gliserin ve amonyak karışımı kullanın. Bu çözelti güçlü bir temizlik maddesidir ve çay yapraklarını kolayca temizler.

 1. Kirlenmiş alanı nemlendirin, hazırlanan çözeltiyi ona uygulayın ve yarım saat bekletin.
 2. Ardından ürünü normal tozla yıkayın, durulayın ve kurulayın.

Beyaz bir bluzdan kaynak lekelerini çıkarmak hidrojen peroksit ile kolaydır. Giysinin kirli yüzeyini ürünle iyice nemlendirin, çeyrek saat bekleyin ve her zamanki gibi yıkayın.

Asit kullanıyoruz

Eski çay lekeleri, oksalik asit tarafından etkili bir şekilde yok edilir. Beyaz doğal malzemeler için kullanılabilir. Renkli ve sentetik kumaşlar asitten kolayca zarar görür.

 1. 1 çay kaşığı bir bardak suda eritin. oksalik asit, lekeleri sıvı ile doyurun ve yarım saat bekleyin.
 2. Bundan sonra, ürünü 1 çay kaşığı eritilen suyla durulayın. amonyak.
 3. Bu yöntemi denedikten sonra, eski bir çay lekesinin nasıl çıkarılacağını düşünmeyi bırakacaksınız.

Beyazlatma etkisini arttırmak için oksalik ve sitrik asitlerin 1: 2 oranında karıştırılması önerilir. Karışımı bir buçuk çay kaşığı ölçüp 250 ml’de çözün. Su. Kullanmadan önce sıvıya 3 damla amonyak eklenmesi ve kumaş üzerindeki kirli bölgeye bununla işlem yapılması önerilir. Lekeler hızla açılacak ve kaybolacaktır.

Doğal ipek için laktik asit, inatçı lekelerin kurtuluşudur. Arıtılmış suyla eşit miktarda karıştırılması ve lekelerin ıslatılması gerekir. 20 dakika sonra ürün su ile iyice durulanmalı ve toz ile yıkanmalıdır.

Renkli çamaşırları yıkarız

Parlak renkli kumaşlarda eski çay lekelerini çıkarmak için etkili bir çare,% 10 boraks çözeltisidir. Ürünün rengini olumsuz etkilemeyecek, sadece kalitatif olarak lekelerden kurtulacaktır.

 1. Eczaneden bir şişe boraks alın, bir parça pamuğu nemlendirin ve kirini onunla silin.
 2. Nemli bir beze eşit miktarda sitrik asit ve kaba tuz serperek temizledikten sonra kalan izleri giderin.
 3. 15 dakika sonra ürünü önce soğuk, ardından sıcak suyla durulayın ve kuruması için asın.

Yün veya ipek üzerindeki çay lekeleri gliserinle kolayca temizlenebilir. Su banyosunda hafifçe ısıtın ve lekeleri nemlendirin. Çeyrek saat sonra kumaşı kuru bir bezle kurulayın ve tozla yıkamaya başlayın.

 1. Tuz ve gliserini homojen bir yulaf ezmesine karıştırarak renkli kumaşların saflığını geri kazanabilirsiniz.
 2. Karışımı kirli malzemeye uygulayın ve lekenin çözülmesini bekleyin.
 3. Rengi değiştiğinde, sadece normal yıkamanızı yapmanız gerekir.

İyi renklendirilmiş malzemede, soluk yeşil çay izleri sirke ile kolayca silinebilir. 1 çorba kaşığı bir bardak suya dökün. l. ve kumaşın lekeli alanını sıvıya batırın. Bir saat sonra ürünü çıkarın, vidalarını sökün ve yüksek kaliteli pudra ile yıkayın.

Hostese not

 • Çay lekeleri genellikle sadece giysilerde değil, döşemeli mobilyalarda, halılarda ve diğer ev eşyalarında da görülür. Gliserin onlarla başa çıkmaya yardımcı olacaktır. 1 yemek kaşığı sulandırmak gerekir. l. bir litre soğuk suda gliserin ve kanepe veya halı üzerindeki kiri iyice durulayın.
 • Döşemeli mobilyaların döşemesinden yeni bir çay lekesini bulaşık deterjanı veya sıcak suda çözülmüş ev talaşı ile çıkarın. sabun. Lekeleri nemli, yumuşak bir süngerle silin ve ardından köpüğü temiz bir bezle silin.
 • Eski çay lekelerini çıkarmadan önce ürünü göze çarpmayan bir alanda test etmeyi unutmayın. Bu, kumaşın olası renk solmasını önlemeye yardımcı olacaktır.
 • Yanlış oranlar karışımın etkinliğini azaltabileceğinden veya malzemeye zarar verebileceğinden, temizleme solüsyonları hazırlarken önerilen doza kesinlikle uyun.

halıdan çay lekesi nasıl çıkar meltem açıkel, çay lekesi nasıl çıkar , çay lekesi halıdan nasıl çıkar , halıya dökülen çay lekesi nasıl çıkar , halıdaki çay lekesi , kurumuş çay lekesi halıdan nasıl çıkar , çay lekesi nasıl çıkar halıdan , çay lekesi ne ile çıkar , bambu halıdan çay lekesi nasıl çıkar , çay dökülen halı nasıl temizlenir , cay lekesi nasil cikar , cay lekesi nasıl çıkar , halı yıkamada çay lekesi çıkar mı , halıdaki çay lekesi nasıl gider,

İlk defa demleme lekelerinden kurtulamıyorsanız kirlilik üzerinde tekrar çalışın ve tamamen ortadan kalkacaktır.