Güncel İçerikler

Hamile bir kadın için kalsiyum eksikliğine neden olan yiyecekler

123rf – Tatyana Tomsickova Bir kadının hamileliği sırasında ihtiyaç duyduğu en önemli besinlerden biri kalsiyumdur, çünkü kemik büyümesinden ve fetüsün kaslarını inşa etmekten sorumlu tek elementtir ve hamilelikte hamile bir kadının kemik ve eklemlerinin güçlenmesine katkı sağlar. Beni Suef Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Profesörü Dr. Hani George, hamile bir kadında yeterli kalsiyum olması gerektiğini […]

Bu Haber 03 Ocak 2021 - 5:09 'de eklendi ve 35 kez görüntülendi.

Hamile bir kadın için kalsiyum eksikliğine neden olan yiyecekler

123rf – Tatyana Tomsickova

Bir kadının hamileliği sırasında ihtiyaç duyduğu en önemli besinlerden biri kalsiyumdur, çünkü kemik büyümesinden ve fetüsün kaslarını inşa etmekten sorumlu tek elementtir ve hamilelikte hamile bir kadının kemik ve eklemlerinin güçlenmesine katkı sağlar.

Beni Suef Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Profesörü Dr. Hani George, hamile bir kadında yeterli kalsiyum olması gerektiğini çünkü fetüsün kemiklerindeki tüm kalsiyumu emdiğini ve bu da ona çok fazla ağrı ve yorgunluk hissettirdiğini söylüyor. Gebe bir kadında kalsiyumun tükenmesinin birçok komplikasyonu vardır, çünkü rolü sadece kemiklerin büyümesi ve güçlenmesi ile sınırlı değildir, kalsiyum anne ve fetüste sinirlerin inşası ve yenilenmesi ve büyümesi için çok yararlıdır ve dişlerin sağlığını büyük ölçüde korur, güçlendirir ve zayıflamasını ve iltihaplanmasını önler. Bu nedenle bir kadının hamileliği süresince vücudundaki kalsiyum oranını koruması, kalsiyum yönünden zengin besinler tüketmesi, kanda kalsiyum eksikliğine neden olan gıdalardan tamamen vazgeçmesi çok gereklidir.

Bu yazı sayesinde, hamile bir kadının vücudundaki kalsiyum miktarını tüketen bu besleyici gıdaları yemekten kaçınmanız için size yardımcı olacağız hanımefendi.

1- Fosfor içeren yiyecekler

Fosfor, vücutta çok önemli bir besin maddesidir ve vücuttaki reaksiyonunun şiddeti nedeniyle kandaki tüm kalsiyumu emer ve kalsiyumun kemikler ve sinir sistemi için faydalarını, bunu kanıtlayan birçok çalışmaya göre ortadan kaldırır. Örneğin, bira mayası gibi yemeye hevesli çok sayıda insanın, çok yüksek seviyede fosfor içerdiğinden, raşitizm gelişmesine karşı en savunmasız olduğunu not ediyoruz. Bu nedenle sevgili hamile kadınlar, kalsiyumun hamile bir kadın için en önemli faydalarından daha fazla yararlanabilmek için fosfordan zengin besinlerin alımını azaltırlar.

2- Sodyum içeren yiyecekler

Hamile bir kadının vücudundaki kalsiyum elementini tüketen besinler arasında bol miktarda sodyum yönünden zengin besinler bulunur, çünkü bu yiyeceklerde bulunan sodyum kanda bulunan kalsiyum yüzdesini emer. Çok düşük kalsiyum seviyesinden kaynaklanan idrara çıkma. Bu nedenle hamilelik süresince, korunmuş gıdalar ve fast food gibi büyük oranda sodyum içeren gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmak gerekir.

3- Kafein içeren yiyecekler

Çayı süte eklediğinizde, en önemlisi kalsiyum olan sütün tüm sağlık yararlarını yitirdiği bilinmektedir, çünkü çay, kalsiyumun büyük ölçüde emildiği yüksek miktarda kafein bakımından zengindir. Yüksek oranda kafein içeren içecekler aynı zamanda idrar, sütyen ve ter yoluyla besinleri vücuttan dışarı atan idrar söktürücü içeceklerdir ve bu besinlerin en önemlisi kalsiyumdur. Bu nedenle her hamile kadın çay, kahve, Nescafe ve çikolatanın yanı sıra idrar söktürücü yiyeceklerden ve alkolsüz içecekler, enerji içecekleri ve alkollü içecekler gibi kafein içeren gıdalardan kesinlikle kaçınmalıdır.

4- Oksalik asit içeren yiyecekler

Oksalik asit, hamilelikte kadınlarda vücudun kalsiyum kullanmasını engelleyen asitlerden biridir, çünkü bu asit kalsiyum gibi diyet mineralleri ile etkileşime girdiğinde “oksalat” adı verilen bir madde oluşturur ve bu madde vücudun bu oksalik asidi emmesini engeller ve kalsiyumun emilmesini de engeller. Hamile bir kadın oksalik asit içeren yiyecekleri çok yediğinde hipokalsemi geliştirir. Bu nedenle, ıspanak ve pazı gibi bazı yeşil yapraklı sebzeler gibi oksalik asit yönünden zengin yiyeceklerin alımını azaltmaya çalışın.

5- D vitamini içeren besinler

D vitamini hamile bir kadın için çok önemli olan vitaminlerden biridir ve fetüsün kemiklerini güçlendirmeye ve kaslarını düzgün bir şekilde büyütmeye ve inşa etmeye yardımcı olduğu için fetüsün büyük faydalarından yararlanabilmesi için alınması gerekir. D vitamini ayrıca hamile kadının vücudunu kronik hastalıklardan korur. Ancak D vitamini içeren daha fazla yiyecek yerseniz, hamile bir kadının vücudundaki tüm kalsiyum seviyelerini geri çekecektir. Hamile bir kadının kalsiyumdan yararlanmasına ve aynı zamanda D vitamininden yararlanmasına yardımcı olan tek çözüm, D vitamini içeren yiyecekleri yemekten kaçınmak ve gün içinde güneş ışığına maruz kalmadan almaksa, güneş vücuda bu vitamini sağlayan ışınlar yayar.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Güncel İçerikler
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal