Hamile kadınlarda anemi belirtileri, çeşitleri, tedavi yöntemleri ve yenmesi gereken yiyecekler

Hamile bir kadının anemisinin semptomları, sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin oksijeni vücut dokularına taşıyacak kadar bulunmadığı ve bu nedenle birçok organı ve işlevi etkilediği tıbbi bir durumdur.

Hamilelik sırasında anemi veya anemi, düşük doğum ağırlığı ile ilişkili olduğu veya çok ciddi vakalarda erken doğuma veya annenin ölümüne neden olduğu için bir endişe kaynağıdır.

Bu konu içerir …

Hamilelik sırasında anemi belirtileri

Hamile bir kadında anemi semptomları ilk başta hafif olabilir ve genellikle fark edilmeyebilir, ancak hamilelik ilerledikçe bu semptomlar artar.

 • Zayıflık, yorgunluk veya kendini iyi hissetmeme.
 • Nefes darlığı eşliğinde baş dönmesi.
 • Hızlı veya düzensiz kalp atışı
 • Göğüs ağrısı veya karıncalanma.
 • Deri, dudak veya tırnaklarda solgunluk.
 • Soğuk ayaklar veya eller.
 • Konsantrasyon zorluğu.

Vücudun bebeğin beslenme ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olmak için ürettiği fazla kan nedeniyle hamile kadınların anemiye yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Kansızlık veya aneminin nedeni vücutta üretilen kırmızı kan hücrelerinin sayısından ve bu hücrelerin ne kadar sağlıklı olmasından kaynaklanır ve hamilelikte hemoglobindeki azalmanın nedeni, kırmızı küre hacmindeki artışa göre plazma hacmindeki artıştır.

Hamilelik sırasında anemi belirtileri

Hamilelik sırasında anemi türleri

400’den fazla farklı anemi türü vardır, ancak bunların en yaygın olanları hamilelik sırasında şunları içerir:

Demir eksikliğine bağlı anemi

Hamilelik sırasında en sık görülen anemi türü ve hamileliklerin yaklaşık% 15’i: Demir, kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir mineral olduğundan ve akciğerlerden vücudun geri kalanına oksijen taşımak için kullanıldığından, demir eksikliğinden muzdariptir.

Demir, kasların oksijeni depolamasına ve kullanmasına yardımcı olur ve çok az demir üretildiğinde vücut aşırı çalışır ve enfeksiyonlara karşı daha az dirençli hale gelir.

Folik asit eksikliğine bağlı anemi

Folik asit, hamilelik sırasında nöral tüp kusurlarını önlemeye yardımcı olabilen suda çözünür bir vitamindir ve hamile kadınlar tarafından alınan popüler bir besin takviyesidir.

Tahıllar, yapraklı sebzeler, muz, kavun ve baklagiller gibi güçlendirilmiş gıdalarda bulunabilir ve folik asit eksikliği vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin sayısının azalmasına neden olur.

B-12 vitamini eksikliğine bağlı anemi

B12 vitamini, vücudun kırmızı kan hücrelerinin üretilmesine yardımcı olması için gerekli bir vitamindir ve bazı kadınlar diyetlerinde yeterince B-12 tüketebilse de, vücudun vitamini işleyememesi ve bu da eksikliğe neden olması mümkündür.

Hamilelik sırasında anemi tedavisi

Anemi, hamilelik sırasında doktorunuzun gözetiminde günlük rutininize demir veya vitamin takviyeleri eklenerek tedavi edilebilir ve çok nadir durumlarda bazı hamile kadınların kan transfüzyonuna ihtiyacı vardır.

 • Kırmızı et ve kümes hayvanları, yumurta, brokoli, lahana ve ıspanak gibi koyu yapraklı sebzeler ve fasulye ve mercimek gibi kuruyemiş ve baklagiller gibi demir açısından zengin yiyecekler yiyin.
 • Çilek, portakal, kivi, domates ve biber gibi C vitamini içeriği yüksek yiyecekler yiyin.

Hamilelik sırasında anemi riski

Hamilelik sırasında şiddetli demir eksikliği anemisi, aşağıdaki riskleri artırabilir:

 • Prematüre bebek sahibi olmak veya düşük doğum ağırlıklı olmak.
 • Kan transfüzyonu ihtiyacı (doğum sırasında büyük miktarda kan kaybedildiğinde).
 • Doğum sonrası depresyon.
 • Anemili bir çocuk.
 • Gelişimsel gecikmesi olan bir çocuk.

Folik asit eksikliği riskinizi artırabilir:

 • Prematüre veya düşük doğum ağırlığı olan bebekler.
 • B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanan risk olan omurga veya beyinde doğum kusurları (nöral tüp kusurları) olan bir çocuk.

Makalenin hayranlığınızı kazanacağını umarak hamile kadının anemisinin semptomlarını ve enfeksiyonun ciddiyetini bu şekilde gözden geçirdik ve Rakka’da herhangi bir soruşturma veya öneriyi almaktan memnuniyet duyarız.

Makalede yer alan bilgiler eğiticidir ve hiçbir şekilde uzman bir doktora gitmenin yerini tutmaz.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Folik asidin faydaları hamile bir kadın için vazgeçilmezdir

İnce dergi teklifleri

Tüm takipçileri için ince bir dergiden özel indirimler, buradan daha fazlasını öğrenin