Hamilelikte kilo alımını nasıl azaltırsınız?

123rf Vadim Guzhva

Hamilelik sırasında kilo almanız normaldir, ancak bu artışı istemiyorsanız hamileliğiniz süresince kilonuzu korumanın birkaç yolu vardır..

Hamilelik sırasında kilo alımı normal ve normaldir, ancak bu artış, hem hamile kadının hem de fetüsün sağlığı üzerinde ciddi sonuçları olabilecek aşırı obeziteye dönüşmemesi için ayık bir şekilde ele alınmalıdır.

Bu riskleri azaltmak için sizlere bu makale aracılığıyla beslenme uzmanlarının hamilelikte kilo alımınızı azaltmak için vurguladığı bir dizi ipucu ve deneyimi sunmaya karar verdik.

Hamilelik sırasında düzenli kilo alımı

Hamile bir kadının normal kilo alımı, vücudunun yapısına ve hamilelik öncesi kilosuna göre değişir. Dolayısıyla beslenme uzmanları obez olan kadınlarda bu artışın 11 ile 15 kilogram arasında değişmesi gerektiğini söylüyor. Kütle indeksi 19,5’in altında olan kadınlarda normal artış 12 ile 18 kilogram arasında olmalıdır. Kütle indeksi 26 ile 29 arasında olan kadınlar için izin verilen kilo alımı 7 ile 11 kilogram arasında değişmektedir. Kütle indeksi 29’un üzerinde olan bir kadın için bu artış 6 ile 10 kilogram arasında olmalıdır.

Hamile bir kadının beslenme ihtiyaçları nelerdir?

Hamile bir kadının ilk altı aylık beslenme ihtiyaçlarının her yetişkin kadının beslenme ihtiyaçları ile aynı olduğu söylenebilir. Bununla birlikte, yeterince folik asit aldığınızdan ve ayrıca fetüsün nöral tüpünü kapatmak için gerekli olan yeterli B9 vitaminine sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. D vitamini de bu aşamada çok gereklidir, çünkü annenin bağırsağında kalsiyumun iyi bir şekilde emilmesini sağlar ve ayrıca fetal iskeletin iyi mineralleşmesine büyük ölçüde katkıda bulunur.

Hamile kadının demir düzeyini kontrol etmek için düzenli kan testleri yapılmalı ve düşük düzeyde gözlenirse bu bileşenle takviye verilmelidir. Ayrıca hamile kadınların doymamış yağ asitleri, özellikle omega 3 ve 6 takviyeleri almaları önerilir.

Hamilelikte kilo alımının nedenleri ve nasıl baş edileceği

Hamile kadınlarda kilo alımının etkisi ve kapsamı çeşitli faktörlerin kombinasyonuna göre değişir. Fetüsün ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yiyecek miktarını ikiye katlaması gerektiğine inanan ve bunun sonucunda büyük miktarlarda yiyecek ve yüksek şeker tüketen kadınlar var. Hamileliği öğrenir öğrenmez normal faaliyetlerini aniden kesen ve çok fazla yemek yiyen başka bir kadın kesimi daha var ve sigara içen kadınlar sigarayı ek miktar yiyeceklerle değiştiriyor. Hamile bir kadın, hamileliğin son aylarında sıvı tutulumu yaşayabilir ve bu da kilosunu önemli ölçüde artırır.

Bu fazla kiloların etkisi yine de kadının hamilelik öncesi kilosuna göre değişmektedir. Bu nedenle obeziteden muzdarip kadınların hamilelikte kilo alımını dikkatli ve dikkatli bir şekilde izlemesi gerekir ki bu durum kendi sağlıklarını ve fetüsün sağlığını olumsuz etkilemez. Genel olarak, hamile bir kadın kilosunun ayda iki kilogramdan fazla arttığını fark ederse ve diyetini nasıl uyarlayacağını bilmiyorsa, fetüsün doğru şekilde gelişmesini sağlamak için bir beslenme uzmanının tavsiyesine başvurmalıdır.

Hamile bir kadın aşırı kilo alımından nasıl kaçınabilir?

Pek çok kadının düşündüğü gibi katı bir diyet uygulamak söz konusu değildir, çünkü uzmanlar hamilelik sırasında kalorileri aşırı derecede azaltan bir diyet uygulamasına karşı uyarıda bulunurlar çünkü bu tür davranışlar çocuğun yetişkinlikte kilo ile ilgili sorunlardan muzdarip olmasına neden olabilir.

Uzmanlar dengeli beslenmeyi, belirli yiyeceklerden kaçınmayı ve her öğünde sebze ve nişastalı yiyecekler yemeyi tavsiye ediyor. Hamile bir kadının aşırı iştah hissetmesi durumunda, yemeğini gün içinde ara öğün şeklinde bölmesi tavsiye edilir.

Hamile bir kadın kilo alımıyla ciddi şekilde ilgilenmelidir, çünkü bu artışın herhangi bir fazlası, erken doğuma veya sezaryen geçirme ihtiyacına yol açabilecek gebelik diyabeti veya şiddetli yüksek tansiyon geliştirmesine neden olabilir.