Güncel İçerikler

Hedgerows – Salata ve Bahçe ile mahremiyet ve güzellik yaratın

Ekleminiz. Resim izniyle: Villagewalkbonita.com İster bir mahremiyet muhafazası, bir rüzgâr siperi, bir yaban hayatı caydırıcı veya sadece dış mekanınıza geleneksel bir çekicilik katmak istiyor olun, ağaç çitler her bahçeye güzel ve çok yönlü bir ektir. Genellikle her tür ağaç çiti belirtmek için kullanılsa da, “özelleştirme” aslında belirli bir bitki türüdür; Yaklaşık 40-50 yaprak dökmeyen ve […]

Bu Haber 22 Aralık 2020 - 16:12 'de eklendi ve 38 kez görüntülendi.

Hedgerows – Salata ve Bahçe ile mahremiyet ve güzellik yaratın

Ekleminiz. Resim izniyle: Villagewalkbonita.com

İster bir mahremiyet muhafazası, bir rüzgâr siperi, bir yaban hayatı caydırıcı veya sadece dış mekanınıza geleneksel bir çekicilik katmak istiyor olun, ağaç çitler her bahçeye güzel ve çok yönlü bir ektir. Genellikle her tür ağaç çiti belirtmek için kullanılsa da, “özelleştirme” aslında belirli bir bitki türüdür; Yaklaşık 40-50 yaprak dökmeyen ve yarı yaprak dökmeyen çalılar, yaprak döken çalılar ve genç ağaçları içeren Ligustrum cinsinin üyeleri. Gerçek antagonistler işi güzelce yerine getirirken, çeşitli bitkilerden bir çit inşa edilebilir ve bu da her amaca ve stile uyan bir seçenek sunar.

Mevcut geniş dizi göz önüne alındığında, çitiniz için hangi bitkinin kullanılacağını seçmek ilk başta göz korkutucu görünebilir. Ancak, amacınız en iyi iş üreticisini belirlemenize yardımcı olmalıdır. İşte hedeflerinize bağlı olarak aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey. Sadece birini seçmek zorunda değilsin. İki veya daha fazla bitki türü arasında geçiş yapmak, ilginç bir renk ve doku görüntüsü oluşturabilir.

Gizlilik

Arborvitae. Fotoğraf: Aces.edu

Tallhedge, privet, şimşir ve çardak, canlı optik kalkan oluşturmak için iyi çalışır. “Duvara benzer” görünmesi için yapılabilen bu türler, geleneksel Avrupa çekiciliğini sunar. Özellikle Bruges çok lezzetlidir ve çoğu toprakta yetişebilir. Neredeyse kış boyunca bitki örtüsünü korur.

Rüzgar

Hibrit söğüt. Fotoğraf: Davis Park

Teknik olarak ağaçlar, söğüt melezleri ve huniler mükemmel yeleklerdir. Nasıl budadığınıza bağlı olarak, ağaçtan çok çalı gibi görünebilir. Daha fazla gizlilik için alt uçları açık bırakın.

Yaban hayatı caydırıcı

Holly Tatilleri. Fotoğraf: Shutterstock

Dikenli veya dikenli herhangi bir şey, geyik gibi çobanları eşyalarınızdan caydırmaya yardımcı olacaktır. Çit gülleri, çobanpüskülü ve köpük, hepsi etkili ve güzel seçeneklerdir.

Çiçekli

İlkbaharda hor çiçeği. Fotoğraf: Conservation Garden Park

Şaron gülü, açelya, spiraea, hor çiçeği ve leylak, baharda gelen güzel çiçeklerin ek faydaları ile kenevir bitkileri olarak uygundur.

Nasıl
Çit bitkilerini toprakta veya çıplak köklerde satın alırsınız. Topraktan satın alınırsa, bitki sonbaharda veya ilkbaharda toprağa yerleştirilebilir. İlkbaharda uykuda olan bitkiler (çıplak kökler) dikilmelidir.

İlk olarak, düz bir “sıra” halinde diktiğinizden emin olmak için bir sicim veya halat hattını ölçün ve uzatın. Bir hendek kazın, içine bitkiler koyun. Özel bir çit için, bitkiler arasında bir ayak derinliğinde bir hendek açmaya çalışın. Ne diktiğinize dikkat edin: Bazı çalıların farklı kök derinlikleri vardır veya aralarında daha fazla boşluk bırakmanız gerekebilir. Bitki direklerine bakarak ekim derinliğini öğrenebilmelisiniz.

Yere ulaştığınızda kökleri dağıtın ve toprağı aşırı doldurmamaya dikkat ederek toprağı üzerlerine yayın. Kökleri suyla ıslatın. Eğer uykudaysa büyümeyi teşvik etmek için dikim zamanında çitlerinizi budanmak iyi bir fikirdir. Bunu yapmak size daha yoğun bir büyüme sağlayacaktır.

Çitiniz üzerinde çalışmaya başlamadan önce, her çeşit farklı bakım ve budama gerektirdiğinden, kullanmayı seçtiğiniz belirli bitkiyi araştırdığınızdan emin olun. Çite ihtiyacınız olan suyu, gübreyi ve süslemeyi verirseniz, sizi yıllarca süren güzellik ve zarafetle ödüllendirecektir.

Ağaçlar ve çalılar hakkında daha fazla bilgi için aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

Çevre düzenlemesi artık çok kolay
Şimşir: Bahçenizdeki yapıyı korumak
Manzaraya göre gizlilik oluşturun

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Güncel İçerikler
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal