Hindistan için Google Pay, nihayet ödemeler için jetonlu kart desteği alıyor

Geçen yıl Google için Google etkinliğinde Google, ülkede Google Pay’e gelen birkaç yeni özelliği duyurdu. Bunlar arasında, uygulamadaki kredi / banka kartlarıyla sorunsuz işlem yapılmasını sağlamak için tasarlanan tokenize kart desteği de vardı. Şimdi, ilk duyurudan bu yana bir yıldan fazla bir süredir, Google nihayet Google Pay’de jetonlu kart desteği sunuyor.

Şirket tarafından paylaşılan bir basın bültenine göre, Hindistan’daki Google Pay kullanıcıları artık uygulamada kartlarıyla kolayca işlem yapabilecek ve NFC tabanlı dokun-öde özelliğini kullanabilecek. Yeni jetonlama özelliği ile Google Pay kullanıcıları kredi veya banka kartı bilgilerini uygulamada saklayabilecek ve telefonlarına takılı güvenli bir dijital jetonla ödeme yapabilecek. Bu özellik, kullanıcıların kart bilgilerini satıcılarla paylaşmak zorunda kalmamalarını sağlayacak ve böylece kötüye kullanımı önleyecektir.

Google Pay kullanıcıları, bu yeni özelliği hem mağaza içi hem de çevrimiçi satıcılarda kullanabilecek. Ayrıca Google, uygulamada NFC özellikli cihazlara sahip kullanıcıların Google Pay kullanarak temassız ödeme yapmasına olanak tanıyan bir dokun-öde özelliği desteğini de etkinleştirdi. Yeni özellik hakkında konuşan Google Pay ve NBU – Hindistan İşletme Başkanı Sajith Sivanandan şunları söyledi:

“Büyüyen kullanıcı tabanımıza en güvenli ödeme deneyimini sunmaya kararlıyız ve jetonlaştırma, kredi ve banka kartı numaraları gibi hassas verilerin jetonlarla değiştirilmesine yardımcı olarak herhangi bir dolandırıcılık olasılığını ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor. Tokenleştirme özelliğinin, kullanıcıları mevcut zamanlarda güvenli ve emniyetli bir şekilde işlem yapmaya ve hem çevrimiçi hem de çevrimdışı satıcı işlemlerini genişletmeye daha da teşvik edeceğini umuyoruz. “

Google Pay’deki yeni dokun-öde özelliği, Visa ve diğer bankacılık ortaklarıyla ortaklaşa geliştirildi ve şu anda tüm Axis ve SBI kart kullanıcıları tarafından kullanılabilir. Kotak dahil diğer bankaların da yakın gelecekte aynı şeyi yapması bekleniyor. Desteklenen bir banka hesabınız varsa, uygulamada bir kerelik kurulumu tamamlayarak yeni özelliği deneyebilirsiniz. Kurulum işlemi sırasında, kullanıcıların kart bilgilerini uygulamaya girmeleri ve ardından ödemeleri yetkilendirmek için OTP’yi girmeleri gerekecektir. Kayıt tamamlandıktan sonra, kullanıcılar NFC özellikli terminallerde ödeme yapabilecekler.