Hindistan’daki Xiaomi ve POCO kullanıcıları önyükleme döngüleriyle karşı karşıya, düzeltme yakında geliyor

Hindistan’daki birkaç Xiaomi ve POCO kullanıcısı, son MIUI 12 güncellemesinin ardından can sıkıcı bir sorunla karşı karşıya. Hata mesajı çıkar çıkmaz cihaz yeniden başlar ve bu döngü sonsuza kadar devam eder. Hata, büyük olasılıkla, Airtel Thanks uygulamasında (Hindistan telekom servis sağlayıcısından bir SIM / hesap yönetimi uygulaması) ve MIUI’nin Cihazımı Bul ayarlarında yapılan son güncellemenin neden olduğu bir çakışmadır. Xiaomi sorunun kesin nedenini açıklamasa da, şirket Airtel ile bir düzeltme üzerinde çalışıyor.

Konuyla ilgili yakın zamanda atılan bir tweet’te, Airtel Global CIO’su ve Dijital Başkanı Harmeen Mehta, sorunun cihazlarında Airtel Thanks uygulamasına sahip olan kullanıcıları etkilediğini doğruladı. Airtel, geçici bir düzeltme olarak, Xiaomi kalıcı bir düzeltme sunana kadar etkilenen cihazların yeniden başlatılmasını durdurması gereken, uygulamaya küçük bir değişiklik yaptı. Ancak, bu düzeltmenin işe yaraması için, yeniden başlatmadan sonra Airtel Thanks uygulamasını en az bir kez açmanız gerekir.

Xiaomi şu anda önümüzdeki hafta kullanıcılara sunulması beklenen kalıcı bir düzeltme üzerinde çalışıyor. Şirket fiyasko ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Mi & Redmi cihazlarının, cihazın istenmeyen şekilde yeniden başlatılmasına neden olan bir hata gösterdiğini fark ettik. Bir uygulama güncellemesi sırasında belirli kod satırlarının hatalı davrandığı gözlemlendi. Uygulama geliştiricisiyle sorunu gidermek için çalışırken ve önümüzdeki haftanın başlarında kalıcı bir güncelleme yayınlarken, son 36 saat içinde geçici sınırlama önlemleri aldık. Bu düzeltme, tüketicilerin cihazlarını bir servis merkezine almasını gerektirebilir. Mi India’da müşteri deneyimi en önceliklidir ve onların yaşadığı rahatsızlıktan dolayı üzgünüz. Kendini adamış bir marka olarak çabamız, tüketici beklentilerimizi karşılamaya devam ederek herkese en iyi kullanıcı deneyimini sunmaktır. “

Xiaomi bir düzeltme sunana kadar, Airtel Thanks uygulamasını cihazınızdan kaldırmayı, telefon ayarlarında “Ultra Pil Tasarrufu” nu devre dışı bırakmayı veya geçici bir düzeltme olarak “Cihazımı Bul” u devre dışı bırakmayı da deneyebilirsiniz. Ancak bu çözümler% 100 etkili olmayabilir.


Makale başlığı, sorun operatörden bağımsız olduğundan bir operatörden bahsetmeleri kaldırmak için düzenlendi.