Hızlı ipucu: boya sıyırma – palet

Yeraltı
Özellikle eski evlerde detaylarını gizleyen kat kat boya içeren güzel ahşap işçiliği bulmak nadir değildir. Ahşap işinizin hakkını veren yeni bir boya işi için eski boyanızı sıyırmak en iyi seçeneğinizdir.

Boya nasıl soyulur
Boyayı sıyırmanın üç yöntemi vardır: mekanik olarak, elle kazıyarak, ısıyla yakarak veya kimyasal maddeler kullanarak.

Mekanik kazıma ve zımparalama yöntemleri yalnızca gevşek veya düzensiz kaplamaların yeniden boyamadan önce çıkarılması gerektiğinde işe yarar. İşi dışarıda ve korunaklı bir şekilde yapmayı unutmayın.

Genellikle, boyayı çıkarmak için ısı kullanımı kaynak makinesi veya ısı tabancası içerir. Isı kullanmanın dezavantajı, kazara yanma ve zararlı dumanlar nedeniyle tehlikeli olabilmesidir. Ayrıca, işiniz bittiğinde zımparalamanız gerekebilir. Çıkardığınız kaplamalardan herhangi biri kurşun içerdiği için 30 yıl veya daha eski ise, mekanik veya termal olmak üzere ilk iki yöntemden biri kullanılmalıdır. Bunun yerine kimyasal bir sıyırıcı kullanmalısınız.

Kimyasal sıyırıcı seçimi ve kullanımı
Eski kostik jel sıyırıcı kadar popüler hale gelen turunçgillerin çevre dostu asidik versiyonlarını arayın. Jöleyi fırçalayın, çalışmaya bırakın ve sonra kazıyın. Kazımayı kolaylaştırmak için jelin üzerine talaş serpin.

Zor görevler için, boyayı erittikten sonra soyulacak bir peeling macunu deneyin. Çok fazla kazımanız gerekmeyebilir.

Hızlı ve doğru hareket edin
Kimyasal sıyırıcılarla aynı gün başlayıp bitirmeniz gerekir. Kurumuş jeli çıkarmak çok zor olabilir. Kimyasallar eski mobilyalarda hayvan yapıştırıcısını etkileyebilir, bu nedenle eklem çevresinde aşırı kullanımdan kaçının.

Her zaman ürün etiketinde tavsiye edilen güvenlik ekipmanlarını takmalı ve dışarıda veya iyi havalandırılan bir alanda çalışmalısınız.