Hızlı ipucu: düşük VOC boyaları kullanın – palet

VOC’lerin çoğu, boya kururken dağılacaktır, ancak en iyisi, yeni boyanmış bir odaya taşınmadan önce birkaç gün beklemektir .. Fotoğraf: From Home Staring

Uçucu organik bileşik tehlikesi
Düşündüğünüzden daha taze boya kokusu var. Gerçekten de ozon tabakasına zarar verdikleri için üzerlerinde federal kısıtlamalar var, ancak gittikçe daha fazla çalışma, uçucu organik bileşiklerin veya VOC’lerin insanlar için tehlikeli olduğunu gösteriyor.

Boyama sırasında alınacak önlemler
Boya ve solventler ve petrokimyasallar içeren diğer birçok üründeki uçucu organik bileşikler. Odak noktaları, özellikle bir ev geliştirme projesinden hemen sonra, içeride dışarıya göre 10 kat daha fazla olabilir. Çoğu VOC, boya kururken kendiliğinden dağılacak olsa da, gazı yıllarca düşük seviyelerde atmaya devam edecekler. Herhangi bir boyama işi sırasında ve sonrasında havalandırma çok önemlidir. Dış mekan boyasını asla iç mekanlarda kullanmayın ve yeni boyanmış bir odaya geçmeden önce birkaç gün bekleyin.

VOC’ler ve sağlık sorunları
VOC’lere yüksek düzeyde maruz kalma, göz ve solunum sorunları, baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi ve hatta kanser ile ilişkilendirilmiştir. Astımlı çocuklar daha fazla risk altındadır. Bu sağlık kaygıları nedeniyle boya üreticileri, düşük ve VOC içermeyen yeni boya hatları için çok çaba sarf ettiler.

Düşük VOC kaplama olarak nitelendirilen nedir?
Petrokimyasallar, standart lateks boyaların yüzde 5 ila 15’ini ve yağlı boyaların yaklaşık yarısını oluşturur. Bu galon başına yaklaşık 450 parça. Yakın zamana kadar, boyanın bu kadar iyi çalışmasını sağlayan bu toksik kimyasallardı. Şimdi, düşük VOC boya olarak nitelendirilebilmesi için galon başına 100 parça veya daha az olması ve yine de iyi bir iş çıkarması gerekir.

Boyaların faydaları
Toksik olmayan, toksik olmayan boyaların pek çok faydası vardır, ancak en büyüklerinden biri temizleme kolaylığıdır. Tehlikeli madde olarak görülmediği için pisliği sabun ve suyla temizleyebilir ve kutuları normal çöp tenekesine atabilirsiniz.