Huawei, Honor akıllı telefon markasını sattı

Geçen hafta bir rapor, Huawei’nin Honor’un akıllı telefon işi için bir alıcıyı kesinleştirdiğini iddia etti. Bugün, Reuters Huawei’nin, Huawei Tüketici İş Grubu altında bir akıllı telefon markası olan Honor’u 30’dan fazla temsilci ve bayiden oluşan bir konsorsiyuma satmayı kabul ettiğini bildiriyor. Alıcılar, satın alma işlemini tamamlamak için Shenzen Zhixin Yeni Bilgi Teknolojisi adlı yeni bir şirket kurduklarını açıkladılar.

Satış tamamlandıktan sonra, Huawei artık yeni Honor markasında herhangi bir pay sahibi olmayacak. Anlaşma, Ar-Ge yetenekleri, tedarik zinciri yönetimi ve diğer Honor varlıklarından her şeyi içerecek. Honor’ın işgücü 7.000’den fazla çalışanı içerir.

Çin gazetesi tarafından paylaşılan ortak bir açıklama Shenzhen Özel Bölgesi Günlük, işleme dahil olan 40’tan fazla şirket adına, satışın “Honor’s endüstri zincirini kurtarmak için yapılan pazar odaklı bir yatırım” olduğunu söyledi. Mülkiyet değişikliğinden sonra, Honor üretimde herhangi bir etki beklenmeden her zamanki gibi devam edecek.

Huawei, ABD Ticaret Bakanlığı’nın “Varlık Listesi” ne yerleştirildiğinden beri, şirket, tüketici donanımı işini yürütmekte zorlandı. Şirket olabildiğince iyi adapte oldu, ancak ABD’nin artan kısıtlamaları nedeniyle giderek daha zorlu zorluklarla karşı karşıya kalıyor Örneğin, ABD birçok yonga üreticisinin Huawei’ye tedarik sağlamasını etkin bir şekilde engellediğinden, şirket ARM tabanlı modeline sahip olamayacak. SoC, TSMC gibi sözleşmeli yonga üreticileri tarafından üretilen tasarımlar. Bu nedenle, Huawei Mate 40 serisinde bulunan Kirin 9000’in Huawei’nin kendi tasarladığı son yüksek kaliteli Kirin silikonu olması bekleniyor ve şirketin Qualcomm gibi rakiplerinden 4G yonga setlerine yönelmesi gerekecek veya Çin’in yarı iletken üretim endüstrisinin bunu yapabileceğini umacak. adım at.

Huawei, ABD merkezli şirketlerden tamamen bağımsız olmak istiyorsa, bunun gerçekleşmesi için çok paraya ihtiyacı olacak. Honor’u satma anlaşması, Huawei’nin bu çaba için ihtiyaç duyduğu nakit akışı olabilir. İşlem için herhangi bir rakam açıklanmadı, ancak önceki bir rapor 15.2 milyar dolarlık bir bölgede olduğunu iddia etti. Önceki raporda ayrıca konsorsiyumun Honor’u satın aldıktan sonraki hedefinin şirketi üç yıl içinde halka açmak olacağı iddia ediliyordu.

Satışın tamamlanmasıyla birlikte, Huawei’nin ileri teknoloji akıllı telefonlar ve kurumsal odaklı iş yapmaya devam etmeye odaklanacağı iddia ediliyor. Bu arada Honor, dünya çapındaki orta sınıf pazarlara hitap etmeye devam edecek.