Hygge konseptini ev dekorunuza nasıl uyguluyorsunuz?


önceki
Sonraki

 • Hygge dekor konseptini hiç duydunuz mu? Bu model ve evde nasıl başarılacağı hakkındaki bilgileri bizimle keşfedin.

  İç mekanlarda İskandinav tarzı, evdeki sıcak ve rahat atmosferi somutlaştıran en önemli dekor stillerinden biridir. Haigh, “evi” yansıtan Danca bir terimdir ve “evi nasıl sıcak hale getirebilirim” olarak tercüme edilebilir. Genellikle hygge olarak kısaltılan Hyggeligt, ortamı daha sıcak ve daha konforlu hale getiren bir dekor tarzını tanımlar. Dubai’deki Design Haus Medy’nin kurucusu ve Alman mimar Bay Medi Navani, evdeki geleneksel mekanları sizin ve aile üyelerinizin vakit geçirmek isteyeceği sıcak yerlere nasıl dönüştürebileceğiniz konusunda harika tavsiyeler veriyor.

  Yeni bir evde ikamet ediyorsanız, iç mekânına rahat ve harika bir atmosfer kazandırmanın en önemli ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

 • Mobilyalarla evinize biraz huzur verin

  Halılar, yumuşak çarşaflar, yatak örtüleri ve hatta yastıklar gibi mobilyalar, evde rahat bir atmosfer yaratmak için ilk araçlarınızdır.

  Dekorasyonda yükseklik prensibine veya konseptine ulaşmak, temel dekor unsurlarını koordine etmek ve mekandaki konforu yansıtacak şekilde seçmek kadar özel aletlere veya profesyonel tekniklere ihtiyaç duymaz. Döşeme, göze hoş gelen renkler ve mavi ve tonları gibi doğal esintili tonlar ile eski favori koltuğunuza hayat verebilir, yumuşak dokulu ve pamuklu veya keten, kadife, deri veya yünlü malzemeler seçtiğinizden emin olun ve zarif görünümlerine rağmen saten ve polyester gibi parlak kumaşlardan kaçının Hissetmek daha az rahat hissettiriyor.

 • Rahatlamak için bir köşe oluşturun

  Hygge konseptini ve mekanın rahat ve sıcak atmosferini elde etmenin bir başka basit yolu, evde dinlenmek için bir köşe ayırmaktır.

  Büyük boyutlu odalarda, içine ayrı bir köşe ayırın, en sevdiğiniz koltuğu yerleştirin ve okumak, telefonda konuşmak veya sadece pencerenin yanında veya sessiz bir yerde meditasyon yapmak ve düşünmek için kullanabileceğiniz rahat bir alan yapın. Hiçbir şey için kullanılamayacak geniş bir alanınız varsa, rahatlamak ve rahat hissetmek için sedir olarak kullanmak üzere yatak veya şezlonga dönüştürülebilen bir kanepe ve biraz yastık ve kabarık bir yatak koyabilirsiniz.

 • Sıcak bir kış atmosferi için mumlar

  Mumlarla evinize eklenen sıcaklık, romantizm ve tefekkür atmosferi, bu yüzden rahatlamak için bunları kullanmaktan çekinmeyin.

  Mumları sehpaya, yan masalara, kitap raflarına, pencere kenarlarına veya yemek masalarına yerleştirin ve bunları bastırılmış zemin aydınlatmasının loş ışığına uyacak şekilde ayarlayın, dekoratif lambaları kısın ve mekanda sakin bir atmosfer yaratmak için tavan ışıklarını kapattığınızdan emin olun. Daha fazla rahatlık ve rahatlama için aromatik mumları, özellikle lavanta ve yasemin gibi ruh halinizi iyileştirdiği bilinen bazı kokuları seçin ve akşamları en sevdiğiniz müzik parçasıyla rahatlatıcı bir seansa başlayın.

 • Evde taze bitkiler

  Size rahatlık ve huzur hissi verecek bazı bitkiler ile ev bahçe atmosferini iç mekana getirin.

  Evinize biraz bahçe esintileri eklemek, evi bir yağmur ormanına çevirdiğiniz anlamına gelmez, ancak bazı basit yeşillik dokunuşları, dinlenme köşenize ve genel olarak evin atmosferine harika bir dokunuş katacaktır. Bakımı kolay olan ve sürekli sulama gerektirmeyen bitkileri tercih etmeniz, gölge bitkileri veya renkli çömlek veya seramik saksılarda yetiştirilen bazı kaktüs türlerini tercih etmeniz veya kendinizi özgür bırakıp saksıları kendi yaratıcılığınıza göre dekore edip boyamanız önerilir.

 • Doğru aydınlatma parçalarını seçin

  Rahat ve sıcak bir atmosfer yaratmak için aydınlatma parçalarını mümkün olduğunca yere yakın tuttuğunuzdan emin olun.

  Güçlü merkezi aydınlatma sizi çoğu zaman uyanık hissettirir, loş ışıklı parçalar size romantik bir etki ve rahatlatıcı bir atmosfer sağlar, bu nedenle mumlar özel günler ve akşamlar için ideal seçimimizdir. Rahatlamak için bir alan yaratmayı tercih ediyorsanız yer ve duvar lambaları ve yan sehpa lambaları merkezi tavan aydınlatmasından daha iyidir ve ruh halinizi iyileştirmek için favori renk ve malzemelerden lamba tasarımlarını seçmeyi unutmayın.