IBS’yi beş gıda ile tedavi etmek


önceki
Sonraki

 • 123rf / dolgachov

  İrritabl Bağırsak Sendromu, kadınların karşılaştığı en önemli sağlık sorunlarından biridir. Bu nedenle, akut ve rahatsız edici irritabl bağırsak sendromu için doğru tedaviyi bulmak için her zaman sık iç hastalıkları ve gastroenteroloji kliniklerini bulur.

  Ancak maalesef irritabl bağırsak sendromu için kesin bir tedavi yoktur ancak bazı ilaçlar olmasına rağmen tamamen tedavi edemezler. Bu nedenle birincil tedavi önleme yöntemleri ve uygun bir diyetin sürdürülmesidir. Çünkü zayıf ve düzensiz besinler IBS’nin neden olduğu akut ağrının gelişmesinde ana faktörlerden biridir. Bu nedenle, son dönemde çok sayıda genç kızı etkileyen irritabl bağırsak sendromunu tedavi edebilmek için sağlıklı ve besleyici yaşam tarzınızı değiştirirken sabırlı ve ısrarcı olmalısınız. Bilmelisin canım, İrritabl Bağırsak Sendromunu tedavi eden bazı yiyecekler var ve bunlar hakkında bilgi edinebilirsin, sadece bizi takip et ve İrritabl Bağırsak Sendromunu tedavi eden en önemli beş gıdayı öğren.

 • yoğurt

  123rf /: Elena Veselova

  IBS’yi tedavi etmek için en yararlı yiyecek türlerinden biri misk kedisidir. Çünkü mide ve bağırsakları temizlemeye ve irritabl bağırsak sendromuna neden olan mikrop ve mikroplardan tamamen kurtulmaya yardımcı olan yüksek oranda faydalı bakteri içerir.

  Yoğurt, kolonun düzgün çalışmasına yardımcı olur ve İrritabl Bağırsak Sendromunun (IBS) maruz kaldığı ağrı, kramp ve kronik ishal vakalarını azaltır. Yoğurt faydalı maya içerdiğinden, bağırsak duvarında koruyucu bir tabaka oluşturmak için bu faydalı maya oluşumu yoluyla, bağırsak duvarını ishale ve rahatsız edici ağrıya neden olan mikroplardan ve toksinlerden korumaya çalışır. Bu nedenle sabahları ve yatmadan önce günde iki kez bir bardak yoğurt yemelisiniz.

 • Elmalar

  123rf / Kenneth Keifer

  Kuşkusuz meyveler İrritabl Bağırsak Sendromu tedavisinde önemli bir besindir ve bu meyvelerden en önemlisi elma meyvesidir.

  Elma, elma suyu ve elma sirkesi, sinir sistemi ağrılarını tedavi etmek için en çok tercih edilen yiyecekler arasındadır. Bunun nedeni, elmanın bağırsak hareketlerini engelleyen ve mideyi yumuşatmaya yardımcı olan diyet lifi bakımından çok yüksek olmasıdır. Bu, İrritabl Bağırsak Sendromu semptomlarıyla ilişkili kronik kabızlık insidansını azaltmadaki rolüne ilavedir. Bu nedenle, günde iki elma yemelisiniz veya sindirime yardımcı olan, şişkinliği ve gazı tedavi eden elma suyu içebilirsiniz. Ya da kolesterolü düşürmeye ve bağırsakları ve kalın bağırsakları duvarlarından temizlemeye çalışan elma sirkesi de alabilirsiniz.

 • Bal

  123rf / Valentyn Volkov

  Bal, mide ve bağırsağı yağlayan ve kolonu nemlendiren gıdalardan biridir. Bal, mideden yağların sindirimini ve emilimini kolaylaştıran birçok doğal madde bakımından zengin olduğundan, şiddetli kolon ağrısı hissini azaltır.

  Bal aynı zamanda güçlü bir kolon yatıştırıcısıdır, bağırsaklar için iyidir ve toksinleri ve atık ürünleri temizlemeye ve sterilize etmeye çalışır. Ayrıca bal, kolitin neden olduğu karın ağrısını tedavi eden doğal özellikler ve bileşikler içerir. Bu, balın şişkinliği ve gazı ortadan kaldırmada ve sindirim sistemi işlevlerini iyileştirmede şaşırtıcı rolüne ek olarak. Her gün aç karnına bir çorba kaşığı bal almanız gerekiyorsa ve yatmadan önce bir kaşık balı bir bardak suda eritin ve için.

 • Yulaf

  123rf / Francesco Dibartolo

  Yulaf ise IBS semptomlarını hafifletmek için harika bir beslenme ilacıdır. Ve nimet çünkü yulaf tohumları vücudun ihtiyaç duyduğu zengin diyet lifi kaynaklarından biridir ve doğal olarak işlevlerini harekete geçirmeye çalışan sindirim sistemi için çok yararlıdır.

  Yulaf, IBS’yi temizlemeye yardımcı olan antioksidanlar bakımından da yüksektir. Ek olarak, yulaf tohumları, B1 vitamini de dahil olmak üzere birçok protein ve vitamin ile kalsiyum, magnezyum, fosfor ve çinko gibi önemli temel mineraller içerir. Bu nedenle kahvaltıda bir kaşık yulaf tohumu yemelisiniz ya da salataya ekleyebilirsiniz.

 • havuçlar

  123rf / Ravil Sayfullin

  Havuç, IBS’nin birçok semptomunu tedavi eden en önemli taze sebze türlerinden biridir. Bağırsak kramplarını ve spazmlarını hafifletir.

  Havuç ayrıca kabızlığı ve ishali azaltmak için de çalışır. Çünkü lif içerir. Ayrıca havuç, karnı etkileyen gazı ve şişkinliği azaltır ve ağrı hissetmesine neden olur. Bunun nedeni havuçların, sindirim sisteminin normal işleyişini uyarmaya yardımcı olan ve tahriş edici kolon ağrısı hissini azaltan pektin içermesidir. Bu nedenle her gün bir bardak havuç suyu içmeli veya lezzetli bir salata kasesine eklemelisiniz.