İkizkenar üçgenO ikizkenar üçgen onu örneğin skalen ve eşkenar üçgenden ayıran çok özel özelliklere sahiptir. İkizkenar terimi, “iso = eşittir, iskeletler = bacaklar” sonucu ortaya çıkan Yunanca kaynak; yani, evet veya evet, tam olarak iki tarafın eşit olduğu bir çokgen şekli buluyoruz. Kesintiye göre üçüncü eşit değil.

Bu, oluşan üç açıdan ikisi benzerken üçüncüsü farklı olduğu anlamına gelir. Bu evet, temel bir kural yerine getirilmelidir, yani üç açının toplamı toplam 180 derece olmalıdır. Tarihsel bakış açısından, bu isim ve mülkiyet, Miletli Thales olarak bilinen Yunan filozofu tarafından gösterildi.

İkizkenar üçgen türleri

İkizkenar dar açılı üçgen

Bu üçgen türü genellikle ortaya çıkan açıların genellikle dar olması, yani bunlardan ikisi birbirine derece olarak benzerken üçüncüsü olmamasıyla bilinir. Ayırt edici özellik, benzer açılara karşılık gelen her iki tarafın yüksekliğinin birbirine simetrik olmasıdır.Bir triángulo'nun geometrik diyagramı

İkizkenar geniş üçgen

Bu durumda ikizkenar olması gereken bir üçgeni bu grup içinde sınıflandırmak için gözlemlenmeli ve birbirine eşit iki kenarı olduğu tespit edilmelidir. Kesinti ile her zaman farklı olan üçüncü taraf, bu tür bir üçgen olarak kabul edilebilmesi için diğer ikisinden daha büyük olmalıdır. Gözlemlenmesi gereken temel özellik budur.

İkizkenar dik üçgen

Bu durumda sınıflandırılması ve / veya ayrıştırılması için aynı kural izlenir, yani iki tarafının birbirine eşit ve üçte birinin farklı olduğu gözlemlenmelidir. Bu durumda gözlemlenen özellik, eşit kenarların her birinin 45 derecelik açıları yansıtmasıdır. Sonuç olarak, açılara 180 derece eklenecek şekilde üçüncü bir kenar çizgiden çıkacak, bir doğru olan.APA formatında alıntı yapın: (A. 2017, 12. İkizkenar üçgen. Türler. Şuradan alınmıştır https://10tipos.com/triangulo-isosceles/.)