İndüksiyon tabanlı tava ve tencere nedir

İndüksiyonlu ocaklar için hangi tencere uygundur?

İndüksiyon ocakları 20. yüzyılın sonunda ortaya çıktı, ancak pahalıydılar ve her ailenin parası yetmiyordu. Şimdi bu cihaz popülerlik kazanmaya devam ediyor, ancak fiyat etiketi hala gaz veya elektrikli muadillerinden biraz daha yüksek. Ve bu bir tesadüf değil: bir indüksiyon ocağının avantajları vardır. indüksiyon taban nedir , indüksiyon tencere nedir Bulaşıklar çok çabuk ısındığı için önemli ölçüde daha az enerji tüketir. Bu durumda sadece bulaşıklar ısınır ve ocak soğuk kalır. Kendinizi böyle bir ocakta yakmak zordur ve düz bir yüzey, kaynayan bir tencereyi yanlışlıkla devirmenize izin vermez. Ek olarak, indüksiyonlu ocak çekici görünür ve bakımı kolaydır. Kaçan süt bile soğuk yüzeye yapışmayacağı için peçete ile silinmesi yeterli olacaktır.

indüksiyon taban nedir , indüksiyon tencere nedir , indüksiyon tabanlı tava nedir , indüksiyon tava nedir , indüksiyon ocakta hangi tencere , indüksiyon tabanlı tencere nedir , indüksiyon ocaklarda hangi tencereler kullanılır , indüksiyon taban tencere nedir,

Cihaz, bakır bir endüksiyon bobinine dayanmaktadır. Açıldığında, ona bir elektrik akımı verilir ve alternatif bir elektromanyetik alan oluşturur. Bu alan, çanağın alt kısmı ile etkileşime girer ve içindeki elektronları harekete geçirir. Bundan dolayı ısıtma meydana gelir.

Cihaz, bobinin birincil sargı olduğu ve yiyecek içeren kabın ikincil olduğu bir transformatör prensibine göre çalışır. Bu nedenle tencere tabanının ferromanyetik olması önemlidir.İndüksiyon tabanlı tava ve tencere nedir

Bu yazıda, indüksiyonlu ocaklar için hangi tencere ve tavaların uygun olduğuna daha yakından bakacağız .

İndüksiyonlu ocaklar için tencere setinden ne yapılmalı

Hangi indüksiyon tencere en iyisidir? Çoğu, yapıldığı malzemeye ve hostesin ihtiyaçlarına bağlıdır.

Dökme demir iyi bir mukavemete ve mükemmel ısı dağılımına sahiptir. Böylece yiyecekleri her yönden “kucaklıyor”. Malzeme insan sağlığı için güvenlidir, ancak bitmiş yemeği içinde saklamak imkansızdır: metalik bir tat alabilir. Boş bir dökme demir kap bile gözle görülür bir ağırlığa sahiptir, bu nedenle seramik yüzeye zarar vermemek için dikkatlice tutmanız gerekir.İndüksiyon tabanlı tava ve tencere nedir

Paslanmaz çelik , indüksiyonlu pişirme kaplarında en çok kullanılan malzemelerden biridir. Oksidasyondan korkmaz, yüksek mukavemete sahiptir ve çekici bir görünüm her iç mekana sığmaya yardımcı olur. Paslanmaz çelik ürünler hafiftir. Bununla birlikte, alaşımın düşük bir ısı iletkenliği vardır, bu nedenle iyi paslanmaz çelik tencere her zaman üç katmanlı bir tabana sahiptir. İki paslanmaz çelik katman arasında alüminyum ara katman. Bu, ısıyı eşit olarak dağıtır.

Emaye çelik. Bu tür kaplar hemen hemen her renkte ve hatta bir desende olabilir – kelimenin tam anlamıyla her zevke ve her iç mekana uygun seçenekler vardır. Genellikle düşük maliyette farklılık gösterir, temizlenmesi kolaydır. Emaye asitlerden veya tuzlardan korkmaz ve kokuları emmez. Yiyecekleri böyle bir kapta saklayabilirsiniz. Emayenin ana dezavantajı, mekanik gerilime ve aşırı sıcaklıklara karşı dengesizliktir. Yanlış kullanılırsa kaplama çatlayabilir, çizilebilir veya çatlayabilir.

Bakırın çok yüksek bir ısı iletkenliği ve ısı kapasitesi vardır, bu nedenle yiyecekler içinde daha hızlı pişer. Ayrıca malzemenin antibakteriyel özellikleri, pişmiş gıdanın daha uzun süre saklanmasına izin verir. Çoğu zaman, oksidasyonu önlemek için iç kısım diğer metallerle kaplanır. Bakır kaplar pahalıdır ve özel bakım gerektirir.

Her ev hanımına aşina olan alüminyum kaplar, indüksiyonlu ocaklar için uygun değildir. Ancak onları tamamen terk etmek yazık olur: yüksek termal iletkenlikleri ve aşırı sıcaklıklara dirençleri bir nedenden ötürü kabul görmüştür. Üreticiler, alta paslanmaz çelik uçlar ekleyerek alüminyumdaki manyetik özelliklerin olmaması sorununu çözdüler. Satın alırken dikkatli olmalısınız ve seçilen tavanın indüksiyonlu ocak için uygun olup olmadığını öğrenmelisiniz .

Seçimle ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz:

Bir tencere nasıl seçilir

Bir kızartma tavası nasıl seçilir

İndüksiyonlu ocaklar için pişirme kapları arasındaki fark nedir

Malzeme tek kriter değildir. Doğru pişirme kabını seçmek için, indüksiyonlu ocaklar için pişirme kaplarını ayıran birkaç önemli parametrenin dikkate alınması önemlidir.

En önemli şey alt kısımdır. Brülörle etkileşime girerek yemeğinizi pişirecek. Ne kadar kalın ve pürüzsüz olursa, ısıtma o kadar eşit olur, daha az sıcaklık düşer ve pişirme işlemi o kadar verimli olur. Çok ince bir taban deforme olabilir. Alt kısım tamamen metal olabilir veya çeşitli malzemelerden oluşabilir. Önemli olan, plakanın yüzeyi ile temas eden tabakanın manyetik özelliklere sahip olmasıdır. En iyi seçenek, altında yerleşik bir döküm tekerlek. Deformasyonu önleyecek ve panele en iyi uyumu sağlayacaktır. Bu çok önemlidir: düz olmayan bir taban pişirme sırasında rahatsız edici seslere neden olabilir ve ocağın verimliliği azalır.

Tavanın kenarları herhangi bir malzemeden yapılabilir. Buradaki seçim sadece alıcının ihtiyaçları ve zevklerine göre belirlenir. Bununla birlikte, hatırlamakta fayda var: duvarlar ne kadar kalınsa, o kadar fazla ısı biriktirecek ve pişirmeyi hızlandıracaktır.

 • Ocağın ısıtmaya başlaması için gereken minimum tava çapı olduğundan kabın çapı da önemlidir. Çoğu ocak için minimum taban çapı 12 cm’dir Brülörden daha büyük pişirme kapları da tavsiye edilmez. Spiral, yemeğin pişirilmesini etkileyecek şekilde kenarları ısıtmayacaktır. Bazı indüksiyonlu ocak modelleri tencere boyutuna göre kendini tanır ve uyarlayarak eşit ısınma sağlar.
 • Hiçbir şeyi kaçırmamak ve bir tencere veya tavanın indüksiyonlu bir ocak için uygun olup olmadığından şüphe etmemek için en iyisi özel bir tencere seçmek. Mağazada, onu özel işaretlerle tanımak zor değil: İndüksiyon kelimesi veya alttaki ve ambalajdaki spiral simge. Varlığı, gerekli tüm parametrelerin üretici tarafından zaten dikkate alındığını garanti eder. İndüksiyon ocakları için özel pişirme kaplarını web sitemizde bulabilirsiniz: 
 • Birçok ev hanımının, içinde yemek pişirmenin uygun olduğu favori bir mutfak malzemesi vardır. Normal pişirme kabınızın kullanılıp kullanılamayacağını kontrol etmek için alt çapı ölçün ve ferromanyetik özelliklerini kontrol edin. Herhangi bir ev mıknatısı bunun için uygundur, örneğin buzdolabı için bir hatıra mıknatısı. Yapışırsa her şey yolunda, soba üzerine konulan yemekleri ısıtır.

İndüksiyonlu ocaklar için tencere çeşitleri

İndüksiyonlu ocakların artan popülaritesi ile, onlar için tencere için talep artmıştır. Artık çeşitli amaçlar için uygun mutfak eşyaları seçmek zor olmayacak.

Tava. Yemek pişirmek için bir kap. Çeşitlilik bir potadır – bir uzun saplı küçük bir kap. Tabanın çapını unutmayın: Küçük bir tencereye ihtiyacınız varsa, alçak ama geniş tutun.

Düdüklü tencere. Özel valfli kapalı kapaklı tencere. İçeride çok daha hızlı pişirmenizi sağlayan yüksek bir basınç oluşturulur. Yemek pişirmek ve pilav yapmak için tasarlanmıştır.

Kazan. Küresel şekilli ve yuvarlak tabanlı, kalın duvarlı bir kap. Uzun süre pilav gerektiren yemekler için tasarlanmıştır. Ürünün yüksek ısı iletkenliği nedeniyle içinde yiyecek yanmaz.

Izgara tavası , eti daha az yağlı hale getirmek için özel oluklarla donatılmış kalın bir tabana sahiptir.

Gözleme yapıcı. Gözleme yapmayı kolaylaştıran alçak kenarlı bir kızartma tavası ve uzun, ısınmayan bir tutamak.

Stewpan. Bir tencere ve tavanın işlevlerini birleştirir. İçinde yemek pişirebilir, güveç yapabilir, kızartabilirsiniz. Yüksek kenarları ve bir kızartma tavası veya güveç gibi bir veya iki tutacağı vardır. Bir kısa ve bir uzun kulplu kombine modeller vardır.

Türk. Kahve yapmak için kova. Daha büyük bir alt ve kesik üst kısım ile bir kum saatini andırıyor. Hızlı ısıtma, düşük buharlaşma ve zeminin dibe çökmesini hızlandırır. Türk’e bir alternatif kahve makinesidir. İndüksiyonlu ocaklar için hızlı bir şekilde aromatik içecek hazırlamanıza ve kahve çekirdeklerinin tüm lezzetlerini ortaya çıkarmanıza olanak sağlayan özel modeller geliştirilmiştir.

Çaydanlık. Su kaynatmak için kapaklı ve ağızlı bir kap. Birçok model, bir kaynama sinyali verecek bir düdük ile donatılmıştır.

Setler. Birçok üretici, farklı boyut ve amaçlara sahip birkaç öğe içeren bir sette tencere satın almayı teklif eder. Bu, aynı tarzda bir set seçmenize ve aynı zamanda paradan tasarruf etmenize olanak tanır – bir set, öğeleri tek tek satın almaktan daha ucuz olacaktır.

İndüksiyon tencere bakımı nasıl yapılır

Bu tür yemekler özel bakım gerektirmez, sıradan mutfak eşyaları için tavsiyeler onlar için uygundur.

 • Yiyecekler kurumadan hemen yıkamanız tavsiye edilir. Bu, temizliği büyük ölçüde basitleştirecek, dikkatli sürtünmeyi ve yüzeylere zarar vermeyi önleyecektir;
 • Aşındırıcı deterjanlar ve sert süngerler ve fırçalar kullanmayın. Özellikle emaye veya yapışmaz gibi herhangi bir kaplamaya sahip kaplar için;
 • Emaye kap lekelenmişse veya yiyecekle lekelenmişse, bunları bir kabartma tozu çözeltisiyle çıkarabilirsiniz;
 • Emaye kapları veya yapışmaz kaplamalı ürünleri aşırı ısıtmayın, bu kaplamalara zarar verir ve hızlı aşınmalarına neden olur;
 • Paslanmaz çelik ürünler tuzu sevmez. Lekeleri önlemek için sadece kaynatılmış su tuzlayın;
 • Paslanmaz çeliği temizlemek için% 4,5 asetik asit veya sitrik asit solüsyonu kullanın. Ardından yüzeyi yıkayın ve kurulayın: nem üzerinde kireç bırakır;
 • Yiyecekler yanmışsa, bulaşıkları deterjan ve sıcak suyla doldurun ve bir süre bekletin. Ardından kiri normal bir süngerle temizleyin;
 • Yapışmaz kaplama yeterince güçlü ve dayanıklıdır. Ancak aşırı ısınmadan ve mekanik hasarlardan korkuyor. Böyle bir ürünün kalsine edilmesi kaçınılmaz olarak onu kullanılamaz hale getirecektir.
  Çizilmeyi önlemek için, pişirme sırasında metal kaplar kullanmayın. Yıkarken aşındırıcı süngerlerin kullanılması kaplamayı inceltir ve ürünün ömrünü kısaltır;
 • Dökme demir ürünler, korozyonu önlemek için yalnızca elle yıkanmalı ve iyice silinmelidir. Pas çıkarsa, bir karbonat ve su karışımı hazırlayın, lekelere uygulayın ve bir süre bekletin, ardından sert bir bezle ovalayın ve iyice durulayın. Ürünü kurutun, bitkisel yağla yağlayın ve koruyucu bir tabaka oluşturmak için 25-30 dakika pişirin;
 • Dökme demir mekanik hasardan korkmaz. O kadar zordur ki, bıçakla bir şey kesmeye çalışmak, yüzeyi çizmektense bıçağa zarar verir. Bununla birlikte, tavayı bir yükseklikten düşürmemelisiniz: zemine çarparsa çatlayabilir. Dökme demir kap içeriden emaye ile kaplıysa, emaye kap gibi ona bakmanız gerekir;
 • Alüminyum tencere, yapışmaz bir kaplama ile korunmaktadır. Bu nedenle, bunların aşındırıcı temizliğe tabi tutulması arzu edilmez;
 • Bakırın bakımı için oksijen dahil herhangi bir ağartıcı işe yaramayacaktır. Bulaşık makinesi deterjanları, aşındırıcı macunlar ve çelik yünü kullanmak yüzeye zarar verir. Çok kirli bir nesne, içinde biraz sirke veya tuz ile su kaynatılarak temizlenebilir. Yüzeyi limon dilimi veya salça ile de silebilirsiniz. Asit kiri temizleyecek ve domates bakıra güzel bir renk verecektir.

İndüksiyonlu ocakta ne yapabilirsiniz?

Modern ev aletleri üreticileri düzenli olarak ev kullanımı için yeni, orijinal cihazlar sunmaktadır. Bu yeni ürünlerden biri indüksiyonlu ocaktır. Ancak bu üniteyi etkin bir şekilde kullanabilmek için uygulamasının özelliklerini bilmeniz gerekir. İndüksiyonlu ocaklarda yemek pişirmek için, tabanı tamamen düz olan özel pişirme kapları gereklidir. Kullanım için başka hangi gereksinimler var?İndüksiyon ocak

İndüksiyon ocak

Popülerliğin nedenleri hakkında

Geleneksel gazlı, elektrikli ve indüksiyonlu ocakları karşılaştırırsak, ikincisi aşağıdaki parametrelerden yararlanır:

• Pişirme hızı. Özel çalışma prensibi nedeniyle, bulaşıklardaki yiyecekleri ısıtma işlemi birçok kat daha hızlıdır.
• Mutlak güvenlik. Endüksiyon akımı, panelin kendisini ısıtmadan yalnızca tavanın alt kısmı, kızartma tavası ile etkileşime girer. Bu nedenle böyle bir tabağın yüzeyinde kendinizi yakmanız imkansızdır.
• Pişirme sıcaklığının ince ayarını yapabilme özelliği.
• Bakımın basitliği. Soba yüzeyine düşen yiyecekler yanmadığı için tezgahı temizlemek oldukça kolaydır.
• Geniş işlevsellik. Kullanıcı, belirli bir yemeğin hazırlanması için uygun bir program seçme şansına sahiptir.Besin Güvenliği

Besin Güvenliği

Yemek seçimi hakkında

İndüksiyonlu bir ocakta yemek pişirmek için hangi kapların kullanılması gerektiğini herkes bilmiyor. Bu ekipmanın yaratıcılarına, mıknatıslanmış, düz, ağırlıklı bir tabana sahip özel tencere ve tavalar satın almaları önerilir. Birçok ev hanımı, sıradan bir tencere indüksiyonlu ocakta kullanılıp kullanılamayacağını soruyor mu? Hayır, geleneksel emaye veya alüminyum tencere çalışmaz.Kalınlaştırılmış alt tabaklar

Kalınlaştırılmış alt tabaklar

İndüksiyonlu bir ocakta yemek pişirmek için, aşağıdaki özelliklere sahip tencere, kepçe, tava ve diğer mutfak eşyaları seçmelisiniz:

• En az 6 cm yüksekliğinde ve 12 cm çapında kalınlaştırılmış dip
• İndüksiyon yüzeyinde kullanılan kapların tabanı düz olmalıdır. İçbükey, deforme tabanlı bulaşıkların kullanımına izin verilmez.
• Özel seri için mutfak gereçleri ferromanyetik malzemeden yapılmalıdır. Bakır ısıtma elemanları ile reaksiyona giren bu alaşımdır.Moskova

Daha fazla göster

 • Ankastre fırınlar 552
 • Satıcılar hakkında
 • Partner olmak

Bulaşıkları kontrol etmek

Bulaşıkları kontrol etmek

Lezzetli ve sağlıklı yiyecekler hazırlamak için, bu kabı indüksiyon ocaklarında kullanma olasılığını gösteren özel simgeye dikkat etmeniz önerilir.

Önerilen tencere

İndüksiyon yüzeyinde yemek pişirebilmek için özel tencere satın almanız gerekir.

Bu durumda, konteyner kullanımından aşağıdakilerden vazgeçmeniz gerekecektir:

• Alüminyum.
• Bakır.
• Bardak.

Ancak emaye yüzeyli paslanmaz çelikten, dökme demirden yapılmış mutfak eşyaları mükemmeldir.

İndüksiyonlu ocaklarda yemek yapmayı öğrenin

İndüksiyon yüzeyleriyle ilk karşılaşan ev hanımları, indüksiyonlu bir ocakta kızartmanın mümkün olup olmadığını merak ediyor mu? Tabi ki yapabilirsin. Örneğin, krepleri kızartmak için panelin en yüksek ısıtma gücünü seçin ve üzerine bir tava yerleştirin. Hızlı ısınma için 10. konumu seçmeniz önerilir. Daha sonra gerekli miktarda hamuru tavaya dökün ve güç seviyesini 5’e düşürün. Gözlemenin bir tarafını kızartmak için 7-8 saniye yeterli, ardından hamuru çevirip diğer tarafını da pişirebilirsiniz.Yemek pişirmek

Yemek pişirmek

Eti kızartmaya başlamadan önce paneli bir kağıt peçete veya havlu ile örtmeniz önerilir. Ardından uygun çapta bir tava kurup maksimum güçte ısıtıyoruz. Eti tavaya koyarız ve her iki tarafta da 1 dakikadan fazla olmamak üzere kızartırız. İştah açıcı bir kabuk elde ettikten sonra, ısıtma gücünü 7’ye düşürün ve yemeği birkaç dakika daha pişirin.

İndüksiyonlu bir ocakta kömür yakmak mümkün mü? Tabi ki yapabilirsin. Bunu yapmak için, manyetik tabanlı özel tabaklar kullanmanız gerekir. Gerekli miktarda kömürü tencereye koyduktan sonra ocağa koyup maksimum gücü açıyoruz. Kömürler kırmızıya döner dönmez yüzeyden uzaklaştırılmalıdır.

Ev hanımları tarafından sıkça sorulan bir başka soru da, bir indüksiyon ocağında tencere bırakmak mümkün mü? Kullanıcılar, sobanın kapalı olması şartıyla bunun mümkün olduğunu söylüyor.

Gözaltında

İndüksiyonlu ocak, herhangi bir yemeği mümkün olan en kısa sürede pişirmenizi sağlar. Bununla birlikte, bu tekniğin nasıl kullanılacağını öğrenmek için, özel mutfak eşyaları satın almak için üreticilerin talimatlarını incelemeniz önerilir. Her ev hanımı ocağı ilk kez kullanamaz. Ancak daha fazla deneyimle, kullanıcılar pişirme ekipmanını kolayca

Bir indüksiyonlu ocak için hangi tencere gereklidir

İndüksiyonlu ocak, çalışma prensibi açısından diğer ocaklardan farklıdır. Buradaki nokta, ısıtma elemanından gelen ısının doğrudan tencere tabanına aktarılmasıdır. Böyle bir ocak, ısıtma bölgesinde bulaşık olmadan çalışmaz. Tencere tabanı, indüksiyon akımlarının oluşması için gereklidir. Ocağın cam yüzeyinin altındaki bakır bobinden akan yüksek frekanslı elektrik akımının manyetik alanının etkisinin sonucudur. İndüksiyon akımları, pişirme kabının altında bir daire içinde hareket eder. Bu, tencereyi veya tavayı ve ardından içindeki yiyeceği ısıtmaya yardımcı olur.

İndüksiyonlu bir ocak, özel bir tencere gerektirir. Ne olması gerektiğini bulalım.

Tencere için temel gereksinim, ferromanyetik özelliklere sahip olmasıdır (başka bir deyişle, mıknatıslanma kabiliyeti). Bu durumda, mıknatıslanması gereken bulaşıkların tabanıdır – sonuçta sadece indüksiyon bobini ile etkileşime girer. Ve duvarlar herhangi bir malzemeden yapılabilir.

Lütfen dikkat: indüksiyonlu ocaklar için tamamen alüminyum, cam ve bakırdan yapılmış bir şey uygun değildir.

Yeni bir tabak seti almak için dükkana acele etmenize gerek yok. Ev yapımı tencere ve tavaları mıknatısla kontrol ettikten sonra kullanabilirsiniz. Tabana mıknatıs yapışmış olanlar kullanılabilir. Bu arada, indüksiyonlu ocak brülörüne uygun olmayan bir tencere yerleştirirseniz, açılmayacaktır.

Pişirme kabının tabanı kalın (en az 2 mm) ve tamamen düz olmalı, soba yüzeyine sıkıca yapışmalıdır. Bulaşıkların eşit şekilde ısınmasını sağlayacak ve ısınmadan deforme olmayacak olan bu diptir.

Alt çapı en az 12 cm olan tencere seçin – ocak gözünün çapına uygun olmalıdır. Tencere veya tavanın tabanı daha küçükse, soba açılmayacaktır.

İndüksiyon bobinli yüzeyler için özel tencere özel bir işarete sahiptir – spiral bir simge. Genellikle tencere, tava, kepçe vb. Dökme demirden veya paslanmaz çelikten yapılır. Ayrıca tabanı ferromanyetik alaşımla kaplı alüminyumdan yapılmış pişirme kapları da mevcuttur.